Słynne nałożnice czyli tajna władza kobiet

Okładka książki Słynne nałożnice czyli tajna władza kobiet Yury Winterberg
Okładka książki Słynne nałożnice czyli tajna władza kobiet
Yury Winterberg Wydawnictwo: Videograf II powieść historyczna
powieść historyczna
Matressen. Die geheime Macht der Frauen
Videograf II
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7183-830-9
Magdalena Michalik
historia powszechna wielcy władcy nałożnice skandale kobiety seks

1966

Tematyka ciekawa, ale potraktowana w tym opracowaniu bardzo skrótowo. Fakt, gdyby chciało się napisać książkę o wszystkich królewskich kochanicach, które miały wpływ na historię i dzieje swoich państw, wyszłoby z tego tomiszcze, rozmiarami nie odbiegające od encyklopedii. Niemniej jednak skupienie się jedynie na trzech zagadnieniach (panowanie na watykańskim tronie Rodriga Borgii, okres władzy sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz panowanie Ludwika XIV) to trochę zbyt skrótowe potraktowanie tematu.
Na plus dla autorki trzeba przyznać, że treść dobrana jest gustownie, bez epatowania erotyzmem i skandalem, bez chęci wywołania u czytelnika rumieńców. Zagadnienie potraktowane jest dość rzetelnie, ale zmieścić taką tematykę na zaledwie 140 stronach? To nie mogło wyjść dobrze...

"Historia nigdy nie jest tworzona wyłącznie przez mężczyzn. Wielkie metresy są tego dowodem."

W zdominowanym przez mężczyzn świecie zdobywały pozycję, wpływy i przywileje, o jakich zwyczajne kobiety mogły tylko marzyć. Podbijały serca władców nie tylko urodą, ale i mądrością, dowcipem i inteligencją. Ulegali im królowie, sułtani, a nawet papieże wikłając się w dramatyczne konflikty między miłością i żądzą a władzą. Metresy, bo o nich mowa, swojego sukcesu nie zawdzięczały ani pochodzeniu, ani małżeństwu, lecz wyłącznie własnym staraniom. Na różne sposoby wyróżniały się z tłumu - te pewne siebie, wykształcone kobiety musiały być nie tylko bezwzględne, ale też stale czujne i nieustannie skupiać na sobie uwagę kochanka dbając, by znudzony nie szukał rozrywek gdzie indziej. Cena była wysoka, ale i korzyści niebagatelne - dzięki zdobytej władzy miały wpływ na przyszłość nie tylko swoją i najbliższych, ale też całego kraju, nierzadko również na kształt polityki, a nawet wydarzenia o historycznym znaczeniu.

Książka Winterberga opowiada o trzech różnych okresach historycznych i trzech wspaniałych imperiach: Rzymie renesansowych papieży, Konstantynopolu w czasach Osmanów i barokowym Paryżu Ludwika XIV. Autor wziął pod lupę prywatne życie trzech władców, z rozmaitych względów doskonale znanych Historii: niesławnego papieża Aleksandra VI, czyli potężnego Rodrigo Borgię, sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz absolutystycznego Króla - Słońce. Opowieści o ich życiu to jednocześnie historie barwnych losów konkubin - zarówno ich tryumfalnych wzlotów, jak i spektakularnych upadków oraz roli, jaką odegrały. Papieskie kochanki i matki dzieci Rodrigo Borgii - Vannozza Caetani oraz Giulia Farnese; pierwsza faworyta, wreszcie małżonka sułtana Sulejmana - Roksolana; oficjalne metresy Ludwika XIV: Louise de la Valliere, markiza de Montespan, pani de Maintenan - wszystkie te nieprzeciętne kobiety poprzez swych potężnych kochanków wpływały na rzeczywistość nie tylko polityczną zapisując się w pamięci potomnych jako bohaterki tyleż barwnych i kontrowersyjnych, co znaczących historycznych wydarzeń.

"Słynne nałożnice" to niezwykle interesująca publikacja. Opiera się w dużej mierze na rzetelnych i doskonale udokumentowanych informacjach źródłowych podanych w lekki i przystępny sposób, który znacząco podnosi atrakcyjność książki. Autor bardzo plastyczne i interesująco nakreślił realia historyczno - obyczajowe oraz kontekst polityczny każdej opowieści, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej się w nią wczuć. A czyta się naprawdę z zapartym tchem nie tylko dzięki intrygująco zaprezentowanym sylwetkom władców i ich konkubin, lecz także pikantnym szczegółom, w jakie obfitowało ich wspólne życie. Metresy zawsze wzbudzały ogromne emocje, rozpalały wyobraźnię, wywoływały skandale angażując w walkę o wysoką pozycję zarówno ciało, jak i umysł. Ich kariery, zwykle bardzo burzliwe, kończyły się jednak najczęściej widowiskowym upadkiem lub całkowitym zapomnieniem, co właściwie na jedno wychodzi. Dzięki książce Winterberga mamy okazję poznać jedne z najsłynniejszych faworyt w dziejach. Żałuję tylko, że autor nie pokusił się o bardziej kompleksowe i wszechstronne przedstawienie dziejów metres na przestrzeni wieków, a ograniczył się jedynie do trzech wybranych okresów historycznych. Mimo to trzeba przyznać, że publikacja robi pozytywne wrażenie, jest ze wszech miar interesująca i zachęca do bardziej dogłębnego poznawania poruszonej w niej tematyki. Serdecznie polecam!

Dobrze opisana, pokazane foty, nic tylko się oklejać i wierzyć, że to pomaga :D

Dobrze opisana, pokazane foty, nic tylko się oklejać i wierzyć, że to pomaga :D

• Z historią w tle
  • 2011 - przeczytane
  • X Zdrowie
  • 2010

Dodaj cytat z książki Słynne nałożnice czyli tajna władza kobiet