Historia śmierci

The History of Death
978-83-11-11616-0
historia
Monika

Wielowątkowa książka analizuje frapujący temat śmierci i pogrzebów w różnych kulturach, społeczeństwach oraz czasach. Omawia rytuały związane ze śmiercią, począwszy od teatralnych pogrzebów monarszych w średniowiecznej Francji, po barwne zwyczaje związane ze składaniem zmarłych do grobu przez plemię Dinka w Sudanie, od władców udających się w podróż na tamten świat w towarzystwie pięciotysięcznej armii z terakoty, po kunsztowne mauzolea bogatych Wiktorian.

Autor przedstawia również różnorodne podejścia do ceremonii pogrzebu: od uroczystych i przesyconych powagą, po radosne, pełne pijackich awantur i rozpasania seksualnego. Wyjaśnia związki pomiędzy aspektami ziemskimi i duchowymi w ceremoniach pogrzebowych, praktyki składania ludzkich ofiar oraz rytualnego zabijania, opowiada o formach wyrażania żalu i obchodzenia żałoby w różnych kulturach, składania zmarłych do ziemi, kremacji, formach pamięci. Książka zawiera liczne fotografie, reprodukcje rysunków i dzieł sztuki.

Hekate | 2014-07-14
Przeczytana: 11 lipca 2014

Na początku wszystko i nic. Autor skacze z tematu na temat.
Później, na szczęście, kwestia ta się normuje i poszczególne tematy są omawiane szerzej.
Nie do końca chyba jednak odpowiada mi zastosowany tu podział.
Wolałabym chyba rozróżnienie na lata lub poszczególne obszary/kraje, co zniwelowałoby przeskokowe wtrącenia po jednym zdaniu.
Mimo, że książka jest dość dokładna i rzuca światło na wszystko co w temacie najważniejsze, odczuwam po jej przeczytaniu niedosyt.
Wiadome jest, że temat jest tak rozległy, że ciężko ująć go w jednym tomie, jednak mimo to brakuje mi tu poruszenia kilku kwestii oraz rozszerzenia innych. Jako materiał przekrojowy jest ona jednak całkiem niezła.

Niflheim | 2014-01-07
Przeczytana: lipiec 2013

Książka ta jest niezła, choć z drugiej strony też do wybitnych nie należy. Wbrew zapewnieniom znajdującym się na okładce, nie jest to publikacja unikatowa - zainteresowani tematem Śmierci powinni bez trudu znaleźć na rynku bogatsze pozycje. Jednak trzeba przyznać, że tak jak znowu sugeruje nam okładka, w istocie zagadnienie Śmierci jest przedstawione z perspektywy różnych kultur z różnych zakątków globu... choć mam wrażenie, że głównie anglosaskiej.

Początek jest trochę chaotyczny, od trzeciego rozdziału robi się większy porządek, swoją drogą sam trzeci rozdział jest chyba najciekawszą częścią tej książki. Zaś całość... nie wiem, komu mógłbym polecić, chyba tylko tym rozpoczynającym swoją przygodę z tym zagadnieniem, bo jak wspomniałem, bardziej wprawieni w te treści znajdą ciekawsze opracowania tego grobowego wątku x)

Algoforos | 2013-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Na początku jest chaotycznie i bardzo skrótowo. Ciekawie zaczyna się robić dopiero od rozdziału trzeciego ("Śmierć i kara") i do końca jest już znośnie.
Na całej linii ciała dał tłumacz, zmieniając płeć Evelynowi Waughowi i przedstawiając w polskim brzmieniu tytuły książek, które u nas nigdy nie wyszły, za to błędnie tłumacząc te, które się w przekładzie na polski ukazały (z "Nieodżałowanej" zrobił się "Ukochany").
Panie Klimkiewicz, to nie są informacje trudne do sprawdzenia! Można je nawet w przeciągu kilku minut "wygooglować"...
(Może się czepiam, ale nic nie drażni mnie bardziej, niż nierzetelnie wykonywana praca)

Podsumowując - nie jest to pozycja wybitna (z dużo większym naciskiem na "popularno-", niż "-naukowa"; chociażby "Trup" Louisa-Vincenta Thomasa bije ją na głowę), ale kilku ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.

Agni | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Tłumaczenie kulawe. Treść - raczej dla początkujących kulturoznawców; przeważają powszechnie znane oczywistości.

MASH | 2016-11-01
Dominika | 2016-09-09