Zły Tyrmand

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0042-3

`Zły Tyrmand` Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem. O Tyrmandzie...

O Tyrmandzie opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach Dziennika i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL - Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/zly-tyrmand/

Grzybek | 2014-03-10
Przeczytana: 08 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O osobach takich jak Tyrmand dziś mówi się "celebryta". Stale obecni w mediach, nieco denerwujący swym stylem i dążeniem do popularności. W latach 50-tych i 60-tych był jednym z nielicznych, który swoim stylem bycia potrafił sprzeciwić się komunizmowi. To też wielu denerwowało i drażniło. W efekcie przez lata tworzył się mit Tyrmanda buntownika i nonkonformisty. Tymczasem teraz widzimy, że to wszystko to była starannie zaplanowana gra. Bunt Tyrmanda obliczony był na zyskanie popularności.

Agnieszka | 2016-02-25
Przeczytana: luty 2016

Uwielbiam biografie Mariusza Urbanka. Sięgam po nie nawet jeśli nie interesuje mnie osoba, o której pisał. Tym razem osoba interesowała mnie bardzo. Uwierzyłam w mit stworzony przez Tyrmanda, a Urbanek skutecznie mi go odbrązowił. Chwała mu za to. Okazało się, że Tyrmand był całkiem niezłym kreatorem swojego wizerunku, mitomanem. A przy tym - momentami - małym człowieczkiem. Ale... no właśnie, dlaczego tylko 6 gwiazdek? Bo tym razem zabrakło panu Urbankowi pomysłu na biografię. Nie, inaczej. Pomysł był, ale niezbyt trafiony. Historia Tyrmanda opowiedziana jest z perspektywy jego znajomości z różnymi ludźmi (Kisielewskim, Hoff, Osiecką, Karewiczem, Toeplitzem i in.), przez co jest dość chaotyczna, pełna powtórzeń. Z jednej strony dobrze, bo dostajemy obraz Tyrmanda w oczach jego znajomych, z drugiej - nie jest to obraz pełny. Mimo wszystko książka warta uwagi.

MariaAntonina | 2014-02-08

W tej książce jest wszystko co wiedzieć powinniśmy o Leopoldzie Tyrmandzie. To wybitny autor, o którym swoje opinie wyrażają osoby, które go znały, które spotkały czasem podziwiały lub za nim nie przepadały. Bo Tyrmand to postać dla jednych kontrowersyjna i bezkompromisowa, przy tym to świetny pisarz, który pisząc "Złego" doskonale wpisał się w nastroje tamtej Polski, lat PRL-u. Obowiązkowa pozycja dla fanów talentu Tyrmanda. Ta książka pozwala nam obejrzeć autora z wielu stron i uzmysłowić sobie jaki tak naprawdę był. Ile tu osoby obecnej w "Dzienniku 1954", a ile bohatera "Filipa" czy licznych felietonów pisanych w kraju jak i za granicą.

Sławka | 2015-01-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak jak myslałam, utwierdziłam sie w moim przekonaniu,że nie przepadam za Tyrmandem-człowiekiem.
Nie mozna mu odmówic talentu ( chociaz nie był to talent porażąjący) i zmysłu obserwacji. A przede wszystkim chęcie wybicia się z tłumu i snobizmu. Ale człowiekiem był miałkim. Ze swoimi ogromnym kompleksami a jednoczesnie ogromnym poczuciu wartości i nieomylności był mieszanka wybuchową. Kpił, drwił, szydził i wręcz oczerniał. I " Zły" mu nie pomógł. Dla mnie mały dyktatorek, mały tyranek i mały hipokryta.

Grażyna | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Rzetelne przedstawienie nietuzinkowej postaci powojennej Warszawy.

Renata Narożyńska | 2012-04-19
Przeczytana: 2002 rok

Piękny, soczysty język. Powieść miejska, czarująca, pozwalająca zakochać się w Warszawie. Czytana jednym tchem. Aż dziw, że jeszcze nikt nie zrobił filmu na jej podstawie.

Sebcio | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

W końcu Zły to taki polski Batman.
Najlepsza książka o Warszawie jaką czytałem

Dariusz Raszyński | 2016-09-03
goort | 2016-08-02