Conan mistrz

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 26)
Wydawnictwo: Amber
Conan the Champion
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-15

Akcja tej 219-sto stronicowej powieści zaczyna się na targanym sztormem morzu Vilayet i ze smutkiem muszę zaznaczyć, że ten nietypowy początek jest najlepszą częścią książki. Potem jest tylko gorzej.
Conan zostaje wyrzucony na brzeg w północnej części tego akwenu i aby nie nudzić się przez zimę postanawia zaciągnąć na służbę w jednym z miejscowych „królestw” ludów północy. W porządku, ta część też jest fajna w swojej prostocie.
Zbiegiem okoliczności trafia na służbę jedynej królowej w okolicy. Jego pojawienie się niweczy plany dwóch pozostałych królów, którzy muszą teraz uciekać się do bardziej nietypowych sposobów prowadzenia wojny. W ruch idą więc lodowe giganty, elfy i inne stwory islandzkiej mitologii.

I tu zauważamy co jest dziwnego w tej książce. Otóż jestem skłonny założyć się o dobre ostrze, że Roberts nie napisał tej książki jako powieści o Conanie. Całość jest bowiem wikingowską sagą, w której ktoś tylko pozmieniał imiona bogów, kilku raptem krain i głównego bohatera, a...

Amrath | 2014-10-24
Przeczytana: 23 października 2014

Przygoda o Conanie w klimacie Wikingów. Zaczyna się mało spektakularnie. Główny bohater zostaje wyrzucony na brzeg po zniszczeniu statku, na którym wcześniej zajmował się piractwem. Cała historia odbywa się na terenach na północ od morza Vilayet. Conan po dojściu do sił po katastrofie okrętu stwierdza, że ze względu na późną porę roku przezimuje w tej niedostępnej krainie zaciągając się jako wojownik do jednego z trzech walczących stronnictw. Jest zatem stary gruby król, który odcina kupony od dawnej sławy, młodszy znacznie ambitniejszy i brutalniejszy władca oraz niezamężna królowa, która włada trzecią co do wielkości prowincją. Nie trudno domyślić się komu zaoferuje swoje usługi Conan. Wbrew pozorom mimo standardowej fabuły opowieść szybko się rozkręca i od mniej więcej połowy książka staje się bardzo wciągająca. W paru rozdziałach miałem wrażenie, że autor książki czerpał z twórczości Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie i według mnie wyszło to tej historii na plus. Ogółem książka...

supermariobros | 2012-07-28

Jest to na pewno jedna z najlepszych kontynuacji cyklu. Maddox Roberts swietnie sie czuje w swiecie fantasy. Nawiazanie do tradycji nordyckich oraz sroga zima krain polnocnych tworza wyjatkowy nastroj.

Mariusz Matysiak | 2018-06-01
jamakinson | 2017-06-07