Conan zuchwały

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 22)
Wydawnictwo: Amber
Conan the bold
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-12

Akcja zaczyna się w południowej Cymeri. Młodziutki, nastoletni Conan odzyskuje tam siły w gościnnym gospodarstwie miejscowego pasterza, zastanawiając się które swoje marzenia powinien realizować: o podróżach po świecie, czy o małżeństwie z córką gospodarza.
Ten sielankowy obraz przerywa atak łowców niewolników prowadzonych przez keshańskiego awanturnika Taharkę. Cymerianie bronią się dzielnie, ale nie mają większych szans z powodu przewagi liczebnej wroga. W ostatnim akcie desperacji zabijają swoje kobiety i dzieci, aby nie wpadły w ręce oprawców. Niepocieszeni oprawcy zabijają wszystkich obrońców, podpalają gospodarstwo i wracają na południe.
Sam Conan który w tym czasie był na polowaniu przybywa na dogasające już zgliszcza. Wiedząc, że dym zwabi innych rodaków i pochowają oni pomordowanych, nastolatek rusza za zabójcami. Czemu nie zaczeka na zebranie się rodaków i nie ruszą razem, jak z resztą doradza mu jego piktyjski przyjaciel (sic!... choć w sumie może to być pokłosiem...

Amrath | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Opowieść rozpoczyna się w Cymmerii, gdzie zaledwie 17-letni Conan liże rany u Cymmeryjskiego gospodarza po wyprawie w piktyjską dzicz. Główny bohater po dojściu do zdrowia wyrusza na polowanie, w celu utrzymania kondycji fizycznej i zabicia nudy. W tym czasie, na siedzibę gościnnego rodaka i jego rodziny napadają łowcy niewolników pod przewodnictwem śniadego Keshańczyka Taharki. Według lokalnych zwyczajów w sytuacji zagrożenia ojciec woli zabić swoją żonę i córki, niż pozwolić, aby dostały się do niewoli. Conan docierając do osady zastaje jedynie zgliszcza i poprzysięga zemstę na oprawcach.

Dalsza część historii opiera się w większości na tropieniu i ściganiu bandytów według praktycznie niezmieniającego się schematu. Herszt opryszków rozpoczyna w danym regionie przestępczą działalność, po czym jak nielegalny interes mu się znudzi lub na jego trop wpadnie Conan, zbir ulatnia się do następnego kraju i wszystko zaczyna się od początku.

Natomiast główny bohater razem z...

Maja Ossowska | 2016-10-31
Łukasz Milewski | 2016-10-17