Conan i najemnik

Tłumaczenie: Cezary Frąc
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 19)
Wydawnictwo: Amber
Conan the mercenary
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-09

Choć początek sugeruje, że akcja będzie się toczyć dwutorowo, podobnie jak ma to miejscu w „mieczu Skelos”, to wszystko poza prologiem skupia się na Conanie. Zmagając się z klątwa Hissara (i ścigany przez ludzi, którym napsuł krwi w Arenjun) złodziej przybywa do stolicy Zamory – Shadizaru. Próbując wyjednać sobie spotkanie z królem, które wymaga słonych łapówek, Conan solidnie postanawia nie mieszać się w problemy innych osób. Gdy jednak widzi samotnego wojownika chroniącego swoją panią przed atakiem rozbójników, postanawia mu pomóc. Bynajmniej, nie z altruizmu – bogaty strój kobiety sugeruje mu, że będzie potrafiła nagrodzić go ciężkimi klejnotami.
Tym sposobem jego losy na jakiś czas łączą się z rodziną królewską Khauranu, rządzonego w tym czasie przez matkę Taramis. A zbieg okoliczności sprawia, że wplątuje się w spisek mogący zagrozić istnieniu tego niewielkiego królestwa.
W efekcie jesteśmy światkami zupełnie nie-epickiej, przyziemnej intrygi gdzieś na krańcu świata. Nie ma tu...

Amrath | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Króciutka kontynuacja (ledwie 150 stron w tym wiele ilustracji) książki Conan i Czarownik. Po wydarzeniach z poprzedniego tomu, niespełna 18-letni Conan postanawia pozostać w Zamorze i szukać sposobu na pozbycie się klątwy, która rozdzieliła jego duszę od ciała. Ściągany przez straż miejską opuszcza miasto Arenjun i wybiera się do stolicy państwa-Shadizaru. Tam ma nadzieję, znaleźć koronowaną osobę, która będzie wstanie zdjąć z niego klątwę. Po drodze jest świadkiem, napadu na bogatą kuzynkę królowej Khaurunu, którą postanawia obronić przed napastnikami. Jak się łatwo domyślić, w podzięce za pomoc Conan zostaje zatrudniony jak szef straży przybocznej członkini rodziny królewskiej, a dalsza opowieść przenosi się do Khaurunu. Tam będzie świadkiem intryg dworskich, jednak do poziomu Martina z serii książek pieśni lodu i ognia wiele brakuje.

Podsumowując jest to przyjemna nie wymagająca lektura, która ze względu na swoją objętość i niezbyt rozbudowaną fabułą jest tylko nie wiele...

Maja Ossowska | 2016-10-31
Łukasz Milewski | 2016-10-13