Poczet królów i książąt polskich

Wydawnictwo: Czytelnik
Polska, królowie
historia
Oceansoul

Inne wydania

Zbiór esejów dotyczący królów i książąt polskich.Teksty składające się na tą książkę publikowane były w tygodniku "Kultura",który ukazywał się do grudnia 1981 r. Przez blisko dwa lata sylwetki królów i książąt polskich towarzyszyły czytelnikom "Kultury" wywołując zainteresowanie. Wybór postaci zgodny jest w zasadzie z "Pocztem królów i książąt polskich " Jana Matejki. Matejkowski poczet rozszerzony został o tych książąt, których dokonania w jakiś sposób charakterystyczne były dla epoki.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-11-16
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Niezłe kompendium wiedzy "przed internetowej" o postaciach polskich królów i książąt. Co prawda niektóre opisane fakty zostały współcześnie zweryfikowane i nie można już bezkrytycznie wierzyć wszystkiemu co tam jest napisane. Ale na szczęście nie jest tego dużo i w większości autorzy poszczególnych opisów nie rozmijają się z tzw. "prawdą historyczną".
Co jest w tym "Poczcie" na plus - naprawdę świetnie się czyta te biografie. Nie są to tylko suche fakty, autorzy ubarwiają historie własnymi osądami i komentarzami. Dodatkowy plus należy się za wydanie - twarda okładka, kartki szyte, papier koloru ecri (dodający książce efektu ekskluzywności), dołączona w formacie A2 kopia obrazów Jana Matejki i dość duża ilość rysunków oraz fotografii (czarno białych).

ewkaatje | 2013-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Bardzo ciekawa pozycja - zbiór esejów z 1980 roku, każdy z nich dotyczy innego władcy Polski. Ciekawe jest to, że autorów esejów jest kilku, stąd różnorodne podejście do wielu problemów, odmienne oceny zdarzeń. Generalnie autorzy bardzo się starają znaleźć pozytywy i zalety każdego władcy, nie wiem,czy to plus tej książki. Nie są to krótkie biografie władców, na odpytkę z historii z dat się nie przyda ale uświadamia, że nic nie jest czarne lub białe, a wszelkie działania, decyzje, postawy mogą podlegać zupełnie odmiennym ocenom.
I to w historii jest najpiękniejsze.

Oskar | 2014-09-19

Pozycja obowiązkowa. Królowie i książęta to rzeczywiści bohaterowie, to postacie, których charaktery, decyzje, działania miały wpływ na rozwój naszego kraju i narodu. Jak postępowali, jakie wybierali drogi, czym się zasłużyli? "Poczet" odpowiada na te pytania, choć należy mieć świadomość, że zainteresuje głównie te osoby, dla których historia Polski nie jest tylko tematem ze szkolnej ławki.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ciekawa praca. Dużo ciekawych faktów z życia władców. Polecam wszystkim miłośnikom historii

Zolwer | 2015-10-31
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 30 października 2015

Ładnie zrobiona książka: twarda okładka, obrazki, chronologia etc. Z drugiej strony, ciężko mi szło przebijanie się przez kolejne strony i byłem zadowolony, że dojechałem do jej końca. Może to nie wina książki samej w sobie, a po prostu nasza historia idzie po Piastach i Jagiellonach tak jakby systematycznie w dół, aż do rozbiorów.

wositelec | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Ciekawe zestawienie królów i książąt polskich. Jest to zbiór artykułów napisanych przez polskich historyków. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy, jak również powtórzyłem sobie wiele ważnych faktów. Zabrakło mi jednak paru istotnych rzeczy, np. powiedzenia "Jedni do Sasa, drudzy do Lasa", odnoszące się do wyboru pomiędzy królem Augustem Sasem a Stanisławem Leszczyńskim. Trochę za mało było też o Mieszku I i wprowadzonym przez niego chrześcijaństwie.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Bardzo ciekawy zbiór esejów na temat naszych władców. Nie są one nudne i przyjemnie się je czyta. Na plus poczet władców Jana Matejki na końcu.

Natalia | 2014-10-15

Przydatna książka, dobrze napisana. :) Pomaga przy pisaniu prac dotyczących historii.

Anna | 2011-05-06

Przydatna pozycja w domowej biblitece.

portos | 2016-10-04