Napoleon

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Napoleon Bonaparte
Witold Lisek

tunio | 2014-04-21

Czy 168 cm wzrostu i fizjognomia robotnika budowlanego to przeszkoda w drodze do wielkiej sławy i władzy? okazuje się, że nie. Napoleon to postać, która do dziś wzbudza niezwykłą ciekawość. Kiedyś przeżywałem fascynację Napoleonem i muszę przyznać, że im lepiej go poznawałem tym bardziej malało doń moje uwielbienie. Lektura obowiązkowa dla pasjonatów.

Misza | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Abstrahując zarówno od autora - członka Akademii Nauk ZSRR, i czasów w których książka ta powstała - jest to tłumaczenie z wydania z 1939 roku - książkę tę czyta się z niemal zapartym tchem. Mimo wielu odniesień do twórczości Lenina, a w szczególności Marksa autor dość sprawnie opisuje całą drogę Napoleona do władzy, od urodzenia, poprzez służbę w wojsku francuskim, zostanie Pierwszym Konsulem, Cesarzem, aż po zesłanie i śmierć na Świętej Helenie. Książka napisana jest w bardzo poczytnym stylu, a sam język autora sam w sobie jest ciekawy i może świadczyć o tym jak ludzie musieli pisać w tamtych czasach, wychwalając proletariat i szkalując burżuazję. Swoją drogą, opisy "terroru" stosowanego przez Napoleona w Europie przypomina bardzo dokładny opis tego, co Związek Radziecki robił u siebie i w krajach podbitych...

Antoni Plebański | 2018-02-16
Przeczytana: styczeń 2018

Do tej pory książka Tarle pozostaje najbardziej obiektywną biografią cesarza, jaką przeczytałem. Zasługuje na wyróżnienie w - z jednej strony - morzu pamfletów - z drugiej - oceanu paszkwili. Choć dało się odczuć (co było trudne do uniknięcia) stanowczą degloryfikację postaci Napoleona, to autorowi udało się to w sposób nie budzący znużenia z powodu odczuwalnej, głębokiej niechęci, która tak często charakteryzuje nie-francuskich biografów Bonapartego.

Oczywiście niepodobna zaniedbać intuicyjnego dystansu wobec marksistowskich wstawek autora podczas lektury, choć i to można poczytać za kolejny plus dla książki, za nietypową narrację historii z punktu widzenia historii gospodarczej.

Marcon | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 12 lutego 2017

Przyzwoita, dobrze napisana biografia. Pochłonąłem jak powiesć, a treść dość wartościowa. Trzeba uważać na autora, który:
a)Jest Rosjaninem
b)Książkę pisał jeszcze za Stalina
Co przekłada się wielokrotnie na ocenę postaci, zdarzeń, perspektywę i różnego rodzaju komentarze.
Jeżeli ktoś chciałby w dość przystępnej formie zdobyć podstawową wiedzę z zakresu wojen napoleońskich i jest w stanie wychwycić i skorygować stronniczość opinii to polecam.

Unicorn | 2017-09-22

Napisana z niezwykłym znawstwem, pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników epoki napoleońskiej. Zadziwia wspaniały warsztat i erudycji autora. Dzięki temu pozycję jakby nie było naukową czyta się jak książkę sensacyjną.

Pawel Krzyzanowski | 2017-10-27
Przeczytana: 1986 rok

Moja pierwsza książka historyczna . Miałem może 10 lat były święta i telewizor się zepsuł.... nie żałuję ani chwili, dzięki niej zyskałem pasję do końca życia. Boję się teraz po nią sięgnąć ponownie bo już wtedy trudno było czytać komunistyczną propagandę.
Teraz mógłbym się zawieźć na treści merytorycznej a tak mam wspomnienia .

karolina55am | 2011-12-27
Przeczytana: sierpień 2011

Bardzo dobra książka jednak da się odczuć,że jest pisana przez rosyjskiego historyka oraz jego negatywny stosunek do samej osoby cesarza..

Nonoutor | 2013-02-22

Fajnie się czyta. Trochę jak powieść przygodową i aż szkoda tego Napoleona.

| 2010-08-30
Przeczytana: 1993 rok

Dobra jako wprowadzenie do dokładniejszych studiów nad Napoleon i jego epoką. Raczej jako punkt wyjścia, niż zwieńczenie wysiłków.

pavlosten | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Wszystko porządku pomijając fakt że autor jest komunistą i często odwołuje się do Marksa i Lenina