Magellan

Wydawnictwo: Śląsk
Magellan
magellan, biografia, podróże
Jarek W

,, Z wszystkich postaci i podróży zacząłem podziwiać najbardziej czyn człowieka, który wypłynął był z pięciu wątłymi kutrami rybackimi z Sewilli, aby okrążyć cały świat, Jest to najwspanialsza Odyseja w historii ludzkości, owa wyprawa dwustu sześćdziesięciu pięciu zdecydowanych mężczyzn, z których powróciło do domu zaledwie osiemnastu na zbutwiałym statku, ale z flagą najwspanialszego zwycięstwa, wywieszoną na maszcie ... ''Ze wstępu autora

źródło opisu: okładka

Ta biografia to hymn na cześć Magellana. Autor, przez wszystkie przypadki odmienia słowa: "niezwykły", "bohaterski", "odważny" itp.:)

Zawsze lubiłam czytać o wielkich odkrywcach i wielkich podróżnikach - bo ludzi tych, zawsze!, pchała do przodu, jakby niewidzialna siła, idea, pomysł, widoczne tylko dla nich samych, a zakryty przed innymi ludźmi. I pokonywali oni granice, które ówczesnym ludziom wydawały się nieprzekraczalne.

Magellan wyruszył na swoją wyprawę, na Ocean Spokojny, z zamiarem okrążenia ziemi, choć nie miał pojęcia, dokąd dopłynie i jak długo będzie trwała podróż. Dla marynarza, w ogóle dla każdego człowieka, takie płynięcie w nieznane, świadczy o wyjątkowej sile charakteru.

I lubię, kiedy autor z zachwytem pisze o Magellanie, że: "Jeden jedyny samotny człowiek, rozporządzający tylko znikomym życiem, może marzenie setek pokoleń zmienić w rzeczywistość i nie przemijającą prawdę." Zachwyt nad Magellanem jest usprawiedliwiony.:)

Antoniuss | 2016-03-10
Na półkach: Biografie, Historia, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2014

Życie Ferdynanda Magellana nie było usłane różami. Nieudana kariera wojskowa z powodu ciężkiej rany, potem daremne próby uzyskania poważniejszego stanowiska w portugalskiej flocie, problemy finansowe... Nawet największego życiowego sukcesu, dopłynięcie do Azji od wschodu, osiągnął jako emigrant, nielubiany przez Hiszpanów i pogardzany przez rodaków. I chociaż sukces ten opłacił życiem i tak został zapomniany przez potomnych, gdyż cały splendor spłynął na Juana Sebastiána Elcaño, który po śmierci Magellana przejął dowodzenie nad ekspedycją (a raczej jej resztkami - trzyletnią wyprawę przeżyło tylko 22 z 244 uczestników!). Biografia Stefan Zweiga doskonale przedstawia niezliczone problemy z jakimi musiał się zmierzyć największy odkrywca w dziejach. Autor nawet nie próbuje ukryć swojej fascynacji Magellanem, co może nieco irytować, gdyż na prawie każdy błąd podróżnika (których nie ma znowu zbyt wiele) znajduje wytłumaczenie. Ogółem, to dobra biografia i ciekawa historia żeglugi (a...

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Świetnie napisana biografia. Czytając odbywasz podróż dookoła świata. Ujmuje mnie dogłębna analiza psychologiczna postaci.

Niktor | 2015-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Coś nieprawdopodobnego kiedy człowiek odrzucony przez własny kraj swojego Króla dla którego walczył prawie dekadę i ledwo uszedł z życiem, człowiek ten zwraca się o pomoc w realizacji planu. Planu i marzenia jednocześnie. Szuka studiuje dopytuje marynarzy w karczmach o legendarne "paso" miedzy wielkim oceanem Atlantyckim a tzw. Mar del Sur które następnie on sam nazwie Oceanem spokoju. Jak to w życiu bywa nie dane jest mu ujrzeć Europy. Powinni z tej opowieści zrobić porządny serial w HBO :) Polecam.

Danielwl | 2014-11-23

Bardzo dobra biografia wielkiego człowieka. Przydałoby się jakieś nowe wydanie, bo zawartość książki jest naprawdę cenna, a próżno jej szukać nawet w bibliotekach.

tilia | 2016-11-26
Grzegorz | 2016-09-25