978-83-08-04045-4
Lugal

Wybór opowiadań Kornela Filipowicza, jednego z najświetniejszych mistrzów krótkiej formy prozatorskiej, znanego w kraju i chętnie publikowanego za granicą (m.in. w krajach niemieckiego obszaru językowego), w wyborze Noblistki – Wisławy Szymborskiej. Kornel Filipowicz (1913-1990) – powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta. Autor 37 książek, jeden z najwybitniejszych prozaików polskich XX wieku, znakomity twórca małych form.

Meszuge | 2014-01-01
Przeczytana: 08 czerwca 2008

„Cienie” to zbiór opowiadań o Żydach, których autor znał, albo w jakiś sposób, mniej lub bardziej bezpośredni, się z nimi zetknął. Opisywane wydarzenia dzieją się w bliżej nieokreślonym czasie, choć zwykle mniej więcej „w pobliżu” wojny. Z lokalizacją bywa jeszcze gorzej, często jest ona po prostu nie do odgadnięcia.

Wszystko to razem przypomina wspomnienia dziecka przywoływane po co najmniej siedemdziesięciu latach. I nie jest wykluczone, że tym właśnie jest.

Za to bardzo dobry tytuł. Adekwatny. Cienie, jak cienie – nieostre, niewyraźne, mętne…

Wybitny pisarz, skromny i niedoceniany. Ale wiadomość o jego śmierci wśród czytelników jest i przedwczesna, i przesadzona. Bo obecnie jest Filipowicz jednak wznawiany, a ten zbiór małych próz dokonany przez jego życiową partnerkę, czyli Wisławę Szymborską, może stanowić lekcję oszczędnej i sugestywnej prozy - zupełnie wyzbytej póz, PR-u, manier i egocentryzmu. Tematem są Żydzi, z którymi łączyło bohatera-narratora jakieś doświadczenie osobiste czy choćby zasłyszana opowieść. Delikatność wiwisekcji, a zarazem umiejętność w paru zdaniach zawarcia psychiki opisywanej postaci, godne są najwyższego uznania - wciąć mam przed oczami osoby dorosłe i dzieci z kart opowiadań (np. marzącą o niekoszernej szynce Ryfkę), czy zoologicznego antysemitę z domu starców, który współpensjonariuszy doli/niedoli ocenia po profilach nosów).

olkademolka | 2012-07-04

Pierwsze spotkanie z Filipowiczem - zdecydowanie na plus. Krótka forma prozatorska w mistrzowskim wykonaniu. A że tomik zbiera opowiadania o tematyce około-żydowskiej, to i było przerażająco. Co ciekawe, filipowiczowska opowieść o Zagładzie wcale nie uderza w klimat Borowskiego czy Nałkowskiej - skupia się raczej na drugiej stronie, na Polakach i nie tylko, na mechanizmach narodzin uprzedzeń i na problemie wspólnej, ogólnoludzkiej odpowiedzialności.

jolasia | 2016-10-29
książek: 1995