Dziennik irlandzki

Wydawnictwo: Znak
Irisches Tagebuch
Irlandia, Boll

Inne wydania

Istnieje taka Irlandia: ale kto tam pojedzie i nie znajdzie jej, nie może rościć pretensji do autora. Dziennik irlandzki to osiemnaście miniaturowych opowiadań o ludziach i miejscach. Ważniejsze niż faktografia i historia są w nich klimat, nastrój, sarkastyczny dowcip czy łagodna melancholia przeżycia wrażliwego człowieka z wolna poznającego Wyspę Świętych i jej mieszkańców. W niewielkiej i całk

fiNka | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Oczekiwałam czegoś innego, ale to wcale nie znaczy, ze to co dostałam mnie rozczarowało. O nie, wręcz przeciwnie.
Poszukiwałam na kartkach tej powieści Irlandii, która znam, choć oczywiste jest przecież, ze ta Irlandia opisywana przez autora już nie istnieje. Świat za bardzo sie zmienił i nie ominęło to rownież tej małej wyspy.
A jednak znalazłam w "Dzienniku irlandzkim" pewne miejsca, pewne zachowania ludzi, które nie zmieniły sie na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci. Sama przyjemnością było dla mnie wyszukiwanie takich znanych mi z życia codziennego smaczków.
Ci, którzy spodziewają sie po tej pozycji czegoś na kształt przewodnika po Irlandii, srodze sie rozczarują.
To książka napisana bardzo poetycko, czas płynie tutaj wolno. Pisarz nie skupił sie tylko na realistycznym obrazie, ale stworzył coś o głębszym sensie: religijnym, mitycznym, egzystencjalnym.
"Dziennik irlandzki" najlepiej czytać w samotności, w dużym skupieniu, aby moc w pełni rozkoszować sie klimatem tej...

Aarionne | 2013-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2013

WOW! Jest to pierwsza w moim życiu książka, po przeczytaniu której pomyślałam, że może kiedyś przeczytam ją raz jeszcze!

Niezwykle poetycka, nadzwyczaj wysublimowana, bardzo klimatyczna. Jest to lektura z gatunku tych, które najlepiej czyta się słuchając nastrojowej muzyki i popijając lampkę wina. Tą książką trzeba się delektować, czytać ją bez pośpiechu i w samotności.

O czym jest? O Irlandii widzianej oczyma cudzoziemca, Niemca. Autor pochyla się nad irlandzką religijnością, optymizmem, zamiłowaniem do rozmów o pogodzie i potrzebą emigracji. Zwykłe uwagi o życiu Irlandczyków podane w sposób niezwykły.

Polecam tym, którzy szukają w literaturze oddechu i ukojenia, dla których wartości estetyczne są co najmniej tak samo ważne jak fabuła.

artdeco92 | 2011-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

"Przleciałam" tą książkę, ale myślę, że jest warta potraktowania jej nieco poważżniej ;) Noblista w końcu.

Nightlight | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Irish