Pingpongista

Wydawnictwo: W.A.B.
6,83 (70 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
6
8
15
7
25
6
14
5
6
4
3
3
1
2
0
1
0
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788374144261
liczba stron
224
słowa kluczowe
Pingpongista
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Rok 2001, miasteczko gdzieś w Polsce. Władze i obywatele przygotowują się do uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci zamordowanych tu w czasie okupacji Żydów. Do miasteczka przyjeżdża Prezydent RP, znakomici goście z zagranicy, w tym ?Pingpongista?, jedna z nielicznych osób ocalałych z pogromu. Bohater powieści, którego przydomek związany jest z niezwykłą historią ocalenia, przyjechał z USA,...

Rok 2001, miasteczko gdzieś w Polsce. Władze i obywatele przygotowują się do uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci zamordowanych tu w czasie okupacji Żydów. Do miasteczka przyjeżdża Prezydent RP, znakomici goście z zagranicy, w tym ?Pingpongista?, jedna z nielicznych osób ocalałych z pogromu. Bohater powieści, którego przydomek związany jest z niezwykłą historią ocalenia, przyjechał z USA, gdzie udało mu się dotrzeć po ucieczce z Polski. Przez lata uprawiał zawód sędziego karnego. Teraz jest na emeryturze. W ciągu czterodniowych uroczystości ma wiele okazji, aby wracać pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w Polsce. Rozmawia z księdzem pamiętającym wydarzenia sprzed 60 lat, przygląda się różnym postawom dzisiejszych mieszkańców miasteczka. Podsumowuje swoje długie i dramatyczne życie, w końcu zmaga się z własnym wyrzutem sumienia... Józef Hen podejmuje temat ciągle trudny i niedostatecznie opisany. Zagłada ludności żydowskiej, niejednoznaczna postawa Polaków wobec wydarzeń, które miały miejsce podczas okupacji, wywołują w Polsce gorące spory. Pingpongista to nowy głos w tej sprawie, silny i ujęty w znakomitą formę.

 

źródło opisu: WAB, 2008

źródło okładki: www.grupawydawniczafoksal.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (151)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5999
kajsa | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

"Dobroci trzeba się nauczyć.Nabierając doświadczeń.Muszą zrozumieć,że dobroć jest bardziej higieniczna niż złość[...]
- Za dużo mamy przeciwciał[...]-Pycha,próżność i tak dalej"

Książka filmowa. Kolejne obrazy,sceny, wydarzenia przesuwają się niczym kadr po kadrze.Autor wprowadza poczucie chaosu,pośpiechu,nie dzieląc wydarzeń na tradycyjne rozdziały.
"Pingpongistę" można traktować jako nawiązanie do pogromu w Jedwabnem,ale myślę,że Hen miał w zamyśle ukazanie pewnego uniwersalnego problemu moralnego-odpowiedzialności i poczucia winy wobec tych,których zamordowano,ale też odpowiedzialności za siebie i przed samym sobą.
Duże wrażenie zrobiła na mnie spowiedź księdza Ziemowita,w której bohater ukazuje źródło postaw faszyzujących,bierne poddawanie się różnym ideologiom,
obojętność na krzywdę tych,którzy nie powinni do niej dopuścić.

Książka napisana w 2001 roku,a ma się wrażenie jej wielkiej aktualności.Dosyć to przygnębiające.

książek: 2107
Wojciech Gołębiewski | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2014

To następna książka nawiązująca do Jedwabnego. Hen w momencie publikacji tej książki ma 85 lat i to właśnie jego wiek powoduje, że, jak czytamy na okładce:
„Mimo obciążającej sumienia tragicznej pamięci książka Józefa Hena zwrócona jest ku przyszłości, ku zieleni życia, ku pogodzie i uczuciom, zarysowanym w sposób delikatny i nie bez humoru. „Czego tu szukasz?” pyta Mike’a jego nowy przyjaciel. „Zwyczajności” brzmi odpowiedż”.
Tylko, czy w kraju gdzie „niemowlę ssie antysemityzm już z mlekiem matki”, gdzie zaprzecza się semickiemu pochodzeniu Matki Boskiej, bo jak to Królowa Polski miałaby być Żydówką, gdzie odradza się ruch nacjonalistyczny nawiązujący do książkowego Narodowego Hufca Patriotycznego, możliwa jest „normalność” ?
To jest tylko i wyłącznie, użyte przez autora, /str.132/ „wishful thinking”. Niczym nieuzasadnione „pobożne życzenie”, bo popatrzmy na ...

książek: 1759
cymelium | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, to dobry czas na lekturę właśnie tej książki. Czytać, poznać i pamiętać..... Tylko tyle możemy zrobić. Pamiętać o tych, których bestialsko zamordowano. Poruszyła mnie ta lektura. I posłużę się cytatem żeby zachęcić do poznania tej książki.

,,Zbrodnia jest ponura, ale zbrodniarze są komiczni.(...) Ich parademarsze, kiedy dorosłe chłopy wyrzucają rytmicznie nogi jak girlaski na estradzie. Ich orgie nienawiści. Ich płonące oczy. Ich wiara, że w przyszłości Bóg, Allah, naród - wystawią im pomniki. (...) Trzeba się przed nimi bronić. Oni by chcieli uwznioslic siebie. Uwznioślić swoją zbrodnię. Nie powinniśmy im na to pozwolić. Nie ma w nich nic wznioslego! Są bohaterami tragifarsy."
Polecam.

książek: 491
bppremiera | 2018-10-23
Na półkach: Mam u siebie, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2018

Wstawię tylko jeden fragment, który tłumaczy, opowiada najrealniej treść. Każdy widzi to, co widoczne dla jego oczu, są tacy, co nie chcą widzieć, a i inni, którzy boją się zobaczyć, spojrzeć, tym bardziej w siebie. Zaślepieni tym, czym nasiąknęli za młodu, w domu rodzinnym, szkole, tłumie. Ideologia, to obrzydliwe słowo, powinno być zakazane.

"Narkomani, dilerzy, prostytutki... naciągacze, kleptomanki, obsesyjni erotomani, nerwowcy, nadpobudliwi maniacy, dobrotliwi paranoicy... hetero i homoseksiści, rozwścieczeni rozwodnicy. Sekciarze, rasiści i antyrasiści jednakowo opętani, feministki i męscy szowiniści, ekolodzy za i przeciw, despotyczni wegetarianie i fruktojady, przeciwnicy aborcji i wyznawcy prawa kobiety do swojego brzucha. Ludzie, którzy opętani są manią naprawiania świata, czyli w zasadzie dobrzy, ale groźni przez to, że znają niezawodną receptę, tylko oni ją znają, z patologicznym brakiem tolerancji dla poglądów odmiennych. Nieszczęsne ofiary własnych...

książek: 1283
Kayunia | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Sposób podjęcia przez Autora niełatwego tematu sprawia, że książkę czyta się lekko i trochę tak, jakby przed naszymi oczami przewijały się kadry z filmu. Ostatnio przeczytane przeze mnie pozycje w większości pochodziły spod pióra twórców młodego (młodszego) pokolenia i po lekturze "Pingpongisty" widzę, jak bardzo potrzebowałam odskoczni - powrotu do "starej literatury", gdzie co drugie zdanie nie ocieka wulgaryzmami, za to daje sporo do myślenia. Pozytywnych odczuć nie burzy nawet lekko naiwnie przedstawiony wątek romansowy Gucia i Maryjki - po prostu Autor prezentuje, być może dzisiaj postrzeganą już jako staroświecką, ale niezmiennie cenną, kulturę i takt:)
Ostatnie strony - "spowiedź" Ziemowita i scena końcowa z "wsiowym głupkiem" bardzo poruszające...
Wielki szacunek, podziw dla Pana Hena i odrobina zazdrości, choć takiej nieszkodliwej:) Wielu przyzna, że w wieku około "osiemdziesiątki" napisanie takiej książki, godne jest...

książek: 522
wiesia | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 września 2013

Do Cheremca przyjeżdża ze Stanów sędzia Mike Murphy (dawniej Michał Dembina). Ma uczestniczyć w odsłonięciu pomnika ku czci pomordowanych Żydów, dawnych mieszkańców miasteczka. Co prawda pomnik był już wcześniej, ale napis na nim głosił, że to zbrodnia faszystowska. Nadszedł wreszcie czas, by przyznać, że to cheremczanie spalili swych sąsiadów w stodole.

Czytałam książkę Hena i wiedziałam, że sprawy, które w niej porusza są mi doskonale znane. Cheremiec to przecież Jedwabne, bracia Butrymowie wyróżniający się gorliwością i okrucieństwem to Laudańscy. Prezydent przepraszający w imieniu narodu za straszliwą zbrodnię to Aleksander Kwaśniewski, zaś w dziennikarce Ani łatwo rozpoznać Annę Bikont, autorkę książki „My z Jedwabnego”, o której też się wspomina.

Uważam jednak, że dobrze się stało, iż Józef Hen napisał o tym powieść. To ważny głos we wciąż budzącej emocje dyskusji na temat postaw Polaków wobec zagłady Żydów. W niewielkiej objętościowo książce udało się pisarzowi poruszyć...

książek: 668
tivrusky | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Kolejna w ostatnich miesiącach książka o naszej - Polaków i Żydów - historii, wpadająca w moje ręce. I sam nie wiem, czy bardziej ona o nas, czy o nich opowiada. Również ona do tematu podchodzi od niewygodnej, trudnej strony.

Małe miasteczko z wbitym głęboko w swą historię cierniem - przemilczaną, pozostawioną, opuszczoną prawdą, która, mimo że gorzka i ciężka - podobno - wyzwala. I sędzia Mike, który prosto z Nowego Jorku powraca do rodzinnej miejscowości, skąd jako Michał / Miszka wyjeżdżał. Przyjeżdża, by ocalić pamięć - pamięć swego przyjaciela sprzed lat, pamięć tego, co dawno temu się tam stało. I okazuje się, że nie jest jedynym sprawiedliwym w tej "polskiej Sodomie". Wiele sumień bowiem odtajało - niektóre potrzebowały do tego trzech pokoleń. Mimo więc olbrzymiego ciężaru, całego ogromu nieszczęścia, o którym książka opowiada, znajdujemy w niej nadzieję. Jak w tej ziemiance, gdzieś na kartach książki, z trójką wrogów w środku, z wojną (i planetami) huczącą nad ich...

książek: 1016
rokita49 Boruta | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 22 listopada 2015

Książkę kupiłem w tym roku pod namiotem w Dębkach gdy byłem w lecie nad morzem.Przeczytałem błyskawicznie,świetna.Teraz z dużą przyjemnością przeczytałem ponownie,ponieważ bardzo zyskała na aktualności.Gdyby więc ej ludzi czytało takie książki,wyniki ostatnich wyborów byłyby pewnie inne.Kilka cytatów."Zbrodnia jest ponura,ale zbrodniarze komiczni.Ich płonące oczy.Ich wiara,że w przyszłości Bóg,Allach,naród - wystawi im pomniki".Warto w TV przyjrzeć się dokładnie niektórym oczom."Ideologia,piękne słowo,które można przypiąć do każdej obrzydliwości".Zakończenie książki przejmuje dreszczem swoją aktualnością:"Pomruk idioty był coraz bliższy".

książek: 1226
bromba | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Moje pierwsze spotkanie z prozą Hena - zaskoczenie! Nie spodziewałam się tak 'filmowo", a raczej reportersko zmontowanej historii, która wyszła spod pióra dość bądź co bądź wiekowego pana. Bardzo sprawnie, niemalże eksperymentalnie napisane...

książek: 545
Meszuge | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2009

Czternastoletni Michał Dembina próbował w czasie wojny uratować z pogromu starszego kolegę, Zygę Ehrlicha, z którym grywał w ping-ponga. Nie udało się, żydowski chłopiec został zastrzelony na oczach Michała.
 
Sześćdziesiąt lat później Michał Dembina – teraz już Mike Murphy, Amerykanin, sędzia z Nowego Yorku – przyjeżdża do rodzinnego Cheremca, żeby wziąć udział w odsłonięciu pomnika bestialsko pomordowanych Żydów.
 
Pomnik upamiętniający te potworne wydarzenia właściwie jest obecny w Cheremcu już od bardzo dawna. Problem polega tylko na tym, że napis na nim jest po prostu kłamstwem i oszustwem. Żydów w miasteczku nie wymordowali Niemcy – zrobili to Polacy, ich sąsiedzi.
 
Żyją jeszcze w Cheremcu ci, którzy kiedyś spuścili z łańcucha własne demony i dali upust wewnętrznej potrzebie okrucieństwa, zabijania, okazania wyższości, pogardy i nienawiści. Ci, którzy mordowali. Żyją także ci skalani chciwością – do dziś mają w domach pożydowskie meble, maszyny do szycia i inne sprzęty....

zobacz kolejne z 141 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd