Romans prowincjonalny i inne historie

Okładka książki Romans prowincjonalny i inne historie
Kornel Filipowicz Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Znak
2018-02-12
2018-02-12

więcej Więcej

Bardzo dobry wybór opowiadań, zwłaszcza gdy zestawi się go z biografią Szymborskiej, wtedy wyraźnie widać pewne wątki autobiograficzne, np. łowienie ryb. Ostatnie dwa opowiadania z tomu to jak poezja noblistki ujęta w prozę.

Ładny język ale zbyt zwyczajnie, zbyt monotonnie, temat nie odkrywa, nie urzeka, nie pociąga. Nie mój autor.

Przeczytałam dawno temu, teraz znowu z wielką pasją.

W tej książce można znaleźć wszystkie barwy uczucia.
Od nieśmiałej-dopiero rodzącej się miłości -poprzez przeszkody, które stają na jej drodze, aż po zdradę i wspomnienie kochanej osoby.
Mamy tu nie tylko opowiadania, w których autor był mistrzem.Są też dłuższe formy- mikropowieści, które ukazały się jako oddzielne książki.
Od tytułowego "Romansu prowincjonalnego" który...

Bardzo dobre minipowieści, pomimo że pisane kilkadziesiąt lat temu, bardzo aktualne, niewiele się zestarzały.

Wspaniale mi się czytało. Wszystkie lub większość historii osadzone w czasie przed moim urodzeniem, a jednak przywołują jakiś smak dzieciństwa, podwórka w małym mieście, gdzie sąsiedzi wyglądają z okien, przyglądają się niespiesznemu życiu, smak letniej lemoniady, widok łąki przy rzece, torów kolejowych, rynku. Trochę jak na ilustracjach Piotra Fąfrowicza.
Bo reszta, tzn....

Zachwyciła mnie proza Filipowicza. Po "Mojej kochanej, dumnej prowincji" nabrałam chęci na kolejne spotkanie z tym niesłusznie zapomnianym twórcą. Wspaniałe, klimatyczne opowiadania zatrzymują w czasie drobne, pozornie błahe zdarzenia, wspomnienia są "słodkim pokarmem", coś dzieje się "między snem a snem". Właściwie to dzieje się niewiele i w tym jest właśnie...

Czytając przekonujemy się z każdą kolejną stroną, że nasz świat nie różni się zbytnio od tego sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Te same uczucia, te same ludzkie charaktery.

Wspaniały zbiór ponadczasowych opowiadań.
Autor znakomicie portretuje wyrywki z życia zwykłego człowieka. Dogłębny obraz ludzkiej psychiki na tle określonych wydarzeń. Niezwyczajność dostrzeżona w zwyczajności. Wspaniała proza!

Każda moja wizyta w Cieszynie wiąże się z obowiązkową kawą, ciastkiem i zakupem książki w kawiarnio-księgarni „u Kornela”. Tym razem kupiłem nowość, zbiór opowiadań autorstwa samego Kornela. Cieszę się że twórczość tego pisarza przeżywa renesans i pojawiają się w księgarniach książki jego autorstwa. Inaczej raczej trudno jest dostać do rąk jego twórczość. Tym bardziej...

• 2018
  • 2019
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • Chcę w prezencie
  • 2020

Dodaj cytat z książki Romans prowincjonalny i inne historie