Podróże do Polski

Podróże, Polska
typ
papier
Łukasz Kuć
7,14 (22 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Podróże od zawsze stanowiły nieodłączny element życia człowieka. Niezależnie od tego czy powodowane chęcią odkrywania sekretów i różnorodności świata czy też sentymentem i poszukiwaniem samego siebie, mają niezaprzeczalny wkład w rozwój światopoglądu oraz osobowości. Niewątpliwie podróże do Polski ukształtowały Jarosława Iwaszkiewicza, urodzonego i wychowanego w klimacie kultury zarówno polskiej, jak ukraińskiej i rosyjskiej. "Podróże do Polski" to opisy wypraw zarówno do pięknych miast - Warszawy, Poznania, Krakowa, Sandomierza, Lublina, jak i na prowincje - miejsc nacechowanych przeszłością i wspomnieniami. Całość przeplata się z elementami autobiografii i refleksjami natury historycznej, kulturalnej i estetycznej. Publikacja ta, okraszona wspaniałymi zdjęciami, stanowi wyjątkowy obraz Polski z punktu widzenia jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej XX wieku. "Książka ta jest o docieraniu do polskości, do tego, czym jest nasza kultura i sztuka, jakie są jej własne, niepowtarzalne wartości, z których powinny czerpać inne kultury. (...) Jest o urodzie tego kraju, ale i o jego brzydocie. Jest książką człowieka, wrośniętego w taką właśnie polskość: nie imaginacyjną, nie utopijną, nie zmitologizowaną, ale żywą, skomplikowaną, tajemniczą, uszczęśliwiającą i sprawiającą ból. Jak każda wielka miłość". Helena Zaworska, Z Polski - do Polski, "Twórczość", VII 1978

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
anika | 2014-11-11

Oprócz przeżyć czysto estetycznych towarzyszących lekturze „Podróży do Polski”, dostarczyła mi ona jeszcze niewątpliwej przyjemności odwiedzenia miejsc, których teraz już nigdy nie zobaczę,bo ich nie ma. Poza tym,mimo, że mamy erę samochodów, jakoś trudno zbacza się z obranej trasy, co panu Iwaszkiewiczowi łatwo przychodziło, nawet podczas pieszych podróży. Nas zwykle goni czas…Nie poznam też, inaczej niż poprzez lekturę, wielu osób, które autor barwnie opisuje.

Pozwolę sobie jeszcze zacytować fragmenty książki, abyście mogli poczuć jej przedsmak:

„Drzewa stają się coraz rzadsze, choć jednakowo wielkie i niebotyczne. Pociąg przedziera się przez ostatnie zadrzewienia tego nie bardzo prawdziwego lasu. Złote paprocie zrzedły już całkiem i pomiędzy pniami sosen przegląda niebieska dal. Mgła za lasem staje się coraz wyraźniejsza.
I nagle pociąg wjeżdża na jasność, las pozostaje po kilka kół obrotach gdzieś za pociągiem i my, i łąka lecimy w dół. Łąka jest żółta i niebieskawa,...

Anna | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014