Podróże do Polski

Seria: Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Podróże, Polska
Łukasz Kuć

Podróże od zawsze stanowiły nieodłączny element życia człowieka. Niezależnie od tego czy powodowane chęcią odkrywania sekretów i różnorodności świata czy też sentymentem i poszukiwaniem samego siebie, mają niezaprzeczalny wkład w rozwój światopoglądu oraz osobowości. Niewątpliwie podróże do Polski ukształtowały Jarosława Iwaszkiewicza, urodzonego i wychowanego w klimacie kultury zarówno polskiej, jak ukraińskiej i rosyjskiej. "Podróże do Polski" to opisy wypraw zarówno do pięknych miast - Warszawy, Poznania, Krakowa, Sandomierza, Lublina, jak i na prowincje - miejsc nacechowanych przeszłością i wspomnieniami. Całość przeplata się z elementami autobiografii i refleksjami natury historycznej, kulturalnej i estetycznej. Publikacja ta, okraszona wspaniałymi zdjęciami, stanowi wyjątkowy obraz Polski z punktu widzenia jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej XX wieku. "Książka ta jest o docieraniu do polskości, do tego, czym jest nasza kultura i sztuka, jakie są jej własne, niepowtarzalne wartości, z których powinny czerpać inne kultury. (...) Jest o urodzie tego kraju, ale i o jego brzydocie. Jest książką człowieka, wrośniętego w taką właśnie polskość: nie imaginacyjną, nie utopijną, nie zmitologizowaną, ale żywą, skomplikowaną, tajemniczą, uszczęśliwiającą i sprawiającą ból. Jak każda wielka miłość". Helena Zaworska, Z Polski - do Polski, "Twórczość", VII 1978

• Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Książka Racheli
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Małe życie
  • Hotel Bankrut
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Cześć, co słychać?
  • Pani Noc
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

8,67 (30 ocen i opinii)
Hotel Bankrut
Magdalena Żelazowska

7,79 (14 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,75 (24 ocen i opinii)
Pani Noc
Cassandra Clare

8,61 (318 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2016-02-26

No i co ja na to poradzę, że uwielbiam Iwaszkiewicza! Lubię wracać do jego Dzienników, Listów do żony, Podróży do Włoch i tylu, tylu innych.
Podróże do Polski- obraz świata, którego już nie ma, bo choć na mapie nadal istnieją opisywane miejsca, to już klimat nie ten. I, jak to zwykle u Iwaszkiewicza, wszystkie podróże "przefiltrowane" są przez niego, więc znajdujemy tu liczne odniesienia do biografii autora, wspomnienia o rodzinie, przyjaciołach.
Tęsknota- to słowo często mi towarzyszy, gdy czytam prozę Iwaszkiewicza- żal mi, że jego świat to już czas przeszły zamknięty.
"...asfalt się roztapia w niebie/pełen olśnień/i cholernie ciągnie ciebie/w Polskę w Polskę".

anika | 2014-11-11

Oprócz przeżyć czysto estetycznych towarzyszących lekturze „Podróży do Polski”, dostarczyła mi ona jeszcze niewątpliwej przyjemności odwiedzenia miejsc, których teraz już nigdy nie zobaczę,bo ich nie ma. Poza tym,mimo, że mamy erę samochodów, jakoś trudno zbacza się z obranej trasy, co panu Iwaszkiewiczowi łatwo przychodziło, nawet podczas pieszych podróży. Nas zwykle goni czas…Nie poznam też, inaczej niż poprzez lekturę, wielu osób, które autor barwnie opisuje.

Pozwolę sobie jeszcze zacytować fragmenty książki, abyście mogli poczuć jej przedsmak:

„Drzewa stają się coraz rzadsze, choć jednakowo wielkie i niebotyczne. Pociąg przedziera się przez ostatnie zadrzewienia tego nie bardzo prawdziwego lasu. Złote paprocie zrzedły już całkiem i pomiędzy pniami sosen przegląda niebieska dal. Mgła za lasem staje się coraz wyraźniejsza.
I nagle pociąg wjeżdża na jasność, las pozostaje po kilka kół obrotach gdzieś za pociągiem i my, i łąka lecimy w dół. Łąka jest żółta i niebieskawa,...

Jarek | 2016-03-30
Sasha | 2015-12-28