Abdita

„Kiedy po latach wróciłam do opowiadań Filipowicza, zadziwiło mnie, jak bardzo współczesnym zdaje się pisarzem, jak wiele mówi o nas”. Justyna Sobolewska Nowelista, powieściopisarz, scenarzysta, poeta. Jeden z najważniejszych powojennych prozaików. „Realista metafizyczny”, „piewca polskiej prowincji”. Niekwestionowany autorytet. Wieloletni partner Wisławy Szymborskiej. Kornel Filipowicz to...

Justyna Sobolewska

Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz. Jego proza jest klarowna i lakoniczna, a emanuje z niej empatia dla świata i człowieka. Jego pióro odkrywa podskórny sens pozornie banalnych wydarzeń, zapala ich wewnętrzne światło. W Romansie prowincjonalnym i innych historiach bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji. Autorski wybór Wojciecha Bonowicza, poza opowiadaniami, prezentuje również dwie mikropowieści – osobny gatunek, stworzony przez Filipowicza.

„Filipowicz doprowadził sztukę noweli do przezroczystej, nienarzucającej się doskonałości. Paradoksalnie, krótka, skondensowana forma chwyta życie jako całość”.
Jerzy Jarniewicz, Książki. Magazyn do czytania

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,106854,R...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,106854,R...»

cymelium | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Zbieg okoliczności....los .....przeznaczenie.....ta książka to jedno wielkie, ogromne zaskoczenie, odkrycie, zachwyt.
Rano przeczytałam gdzieś artykuł o autorze. Potem w bibliotece zobaczyłam Romans prowincjonalny. Pomyślałam, że może to jakiś znak? Zabrałam więc książkę do domu.
Wieczorem zaczęłam czytać i po kilku akapitach wiedziałam, że przepadłam. Prostota języka, a zarazem niesamowity klimat zachwycił mnie i oczarował. Jestem pod ogromnym wrażeniem. A jednocześnie jestem zadziwiona, że tak mało jest opinii o tej książce. Niesamowita proza.
Ja już poleciłam kilku znajomym, którzy tak jak ja znali tego Pana jedynie ze związku z panią Szymborską. I gdzieś tam się obiło o uszy, że ten Pan też coś tam pisał.
polecam

katarzynczyta | 2018-02-25
Przeczytana: luty 2018

Fragment opinii:
Zbiór podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajdujemy dwie mikropowieści: "Jeniec i dziewczyna" oraz "Romans prowincjonalny". Oba utwory były już wcześniej wydawane jako osobne powieści, miło jednak mieć je obok siebie, w jednym tomie. Obie historie niby różne, ale traktujące o miłości, niekoniecznie tej słodkiej i ze szczęśliwym zakończeniem, ale przecież takie właśnie miłości spotykamy na porządku dziennym. Historie Filipowicza są bardzo prawdziwe, proste, z nieco czasami aż za bardzo przeciągniętymi i dokładnymi opisami, mające jednak solidne zakończenia. Samo czytanie tych mikropowieści sprawia dużą przyjemność, język i styl autora potrafią oczarować swoją prostotą niosącą w sobie dużo treści.

W drugiej części książki umieszczono opowiadania autora. Jedne są krótkie, zaledwie kilkustronicowe, inne mają ich ponad dwadzieścia. Opowiadania są bardzo dobrze dobrane jeśli...

Kasiek m | 2018-05-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2018

Evita | 2018-08-02
ptyr | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018
Justyna | 2018-05-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 27 maja 2018
magnelka | 2018-05-15