Opowieści z kantyny Mos Eisley

Okładka książki Opowieści z kantyny Mos Eisley Kevin J. Anderson, Doug Beason, David Bischoff, Ann Carol Crispin, Kenneth C. Flint, Barbara Hambly, Rebecca Moesta, Daniel Keys Moran, Jerry Oltion, Garfield Reeves Stevens, Judith Reeves Stevens, Jennifer Roberson, Michael Shayne Bell, Kathy Tyers, Martha Veitch, Tom Veitch, Dave Wolverton, Timothy Zahn
Okładka książki Opowieści z kantyny Mos Eisley
Kevin J. AndersonDoug Beason Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Star Wars: Gwiezdne wojny
Tales from The Mos Eisley Cantina
Amber
1997-01-01
1997-01-01
Jarosław Kotarski
gwiezdne wojny opowiadania jedi

Okładka książki The Improbable Adventures of Sherlock Holmes Stephen Baxter, Anthony Burgess, Neil Gaiman, Dominic Green, Barbara Hambly, Edward D. Hoch, H. Paul Jeffers, Laurie R. King, Stephen King, Mary Robinette Kowal, Geoffrey A. Landis, Tim Lebbon, Tanith Lee, Sharyn McCrumb, Vonda Neel McIntyre, Amy Myers, Naomi Novik, Anne Perry, Tony Pi, Chris Roberson, Barbara Roden, Rob Rogers, Robert J. Sawyer, Darrell Schweitzer, Bradley H. Sinor, Peter Tremayne, Mark Valentine, praca zbiorowa
The Improbable... Stephen Baxter, Ant...
Okładka książki Shadows over Baker Street Steven-Elliot Altman, Elizabeth Bear, Poppy Z. Brite, Simon Clark, David Ferguson, Paul Finch, Neil Gaiman, Fergus Gwynplaine MacIntyre, Barbara Hambly, Caitlín R. Kiernan, Tim Lebbon, James Lowder, Richard A. Lupoff, Patricia Lee Macomber, John Pelan, Steve Perry, Michael Reaves, Brian Stableford, John P. Vourlis, David Niall Wilson
Shadows over B... Steven-Elliot Altma...

Wciągające, zręcznie napisane historie z pomysłem, które w zamyśle łamią poniekąd utartą i poniekąd kanoniczną drogę do Gwiezdnych Wojen przez kolejne nowele i dłuższe opowieści. Faktycznie natomiast odkrywa nam rzeczywistość Gwiezdnych Wojen dziejącą się poza Częścią IV.

To pierwszy z kilku zbiorów opowiadań starwarsowych i moim zdaniem najlepszy. Kolejne zbiory eksploatowały Gwiezdne Wojny szukając innych obszarów, w których opowiadań dotychczas nie było (łowcy nagród, pałac Jabby, Nowa Republika, Imperium). Z jakością mierzoną siłą przyciągania do czytania tych zbiorów było natomiast już gorzej. Co gorsza, pojawiły się w różnych z tych zbiorów opowiadania mające eksplorować interesujące starwarsowe zakamarki, a były jakby pisane na siłę, pod legendę Gwiezdnych Wojen, eksponowały postaci zrazu wydające się marginalnymi (akurat to działa też w drugą stronę, bo Gwiezdne Wojny jednak na tym zyskują - świetnie pokazał to lata później „ŁOTR 1" i jego ekranizacja, a całkiem niedawno „Andor").

Ogół tych zbiorów razem z opowieściami z kantyny to jednak mimo wszystko bardzo dobra propozycja także i dla nie-fanów Gwiezdnych Wojen (aczkolwiek sprawdziłem to organo-czytelniczo na małej próbie statystycznej ofiar - na pedagogu szkolnym w jednej osobie i młodym pracowniku korpo też w jednej osobie).

Co zaś się tyczy lapsusów językowych i miejscami lichoty translacyjnej, to plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi zaczytania.

Jedyna fajna książka to "Doktor Śmierć", reszta słabiutka, przecietna.

Jedyna fajna książka to "Doktor Śmierć", reszta słabiutka, przecietna.

Cykl opowiadań budowany ewidentnie "z głową". Losy wszystkich postaci ( z czego duża ich ilość jest postaciami trzecioplanowymi),zazębiają się tworząc jedną wspólną historię. Gdyby nie to, że w gruncie rzeczy są to powiadania o niczym, byłbym o wiele łaskawszy w swej ocenie, a tak to 6/10.

Czytając opowieści z kantyny czułem się jak dziecko które będąc w sklepie dostaje wszystko co chce i uśmiech nie znika z jego twarzy. Tutaj nie chodzi nawet o to że ta książka jest dobrze napisana, ale to jak świetnie łączy jedną scenę z filmu jest istnym majstersztykiem. Z ciekawości co jakiś czas odtwarzałem nawet ową scenę aby przyjrzeć się jak bardzo film pokrywa się z dziełem pisanym. Powiem wam że jest to super doświadczenie i polecam ten test każdemu kto sięgnie po tą pozycję. Scena z kantyny już nigdy nie będzie taka jak wcześniej. Historie pojedynczych postaci są również świetnym uzupełnieniem filmowej trylogii i poszczególnych wydarzeń. Polecam każdemu fanowi uniwersum.

Przyjemny zbiór opowiadań, wyjaśniający kilka historii.

Przyjemny zbiór opowiadań, wyjaśniający kilka historii.

Akcja ,,Opowieści..." jest rozwinięciem historii z ,,Nowej nadziei". Książka podzielona jest na kilka opowiadań, których bohaterami są osoby znajdujące się w najlepszym lokalu Tatooine w chwili gdy do środka wkroczyli Luke i Obi - Wan. Każda z nich jest bohaterem tylko jednego, luźno związanego z główną opowieścią rozdziału. Każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa.I chociaż nie mają one większego wpływu na losy uniwersum, to polecam je z czystym sumieniem, gdyż to jeden z najciekawszych momentów sagi.

Ciekawa, ale szału nie robi.

Ciekawa, ale szału nie robi.

Pamiętam ,że była to najtrudniej dostępna książka z całej serii ,nawet Maula łatwiej dostać było. No i pytanie warta tego...?

Niektóre opowiadania były tak mocne, że zastanawiałam się czy faktycznie czytam SW. I czy na pewno to jest ta książka, która 5 lat temu mnie znudziła w trakcie pierwszego opowiadania. Dobra robota!

W sumie fajne historyjki poboczne, jedna świetna (Doktor Śmierć),reszta średnia, ale przyjemne w lekturze.

• Star Wars
  • Star Wars