Doskonałe uzupełnienie Nowej nadziei i sławnej filmowej trylogii! Szesnaście opowiadań pióra popularnych amerykańskich pisarzy SF. Zebrane przez Kevina J. Andersona historie przedstawiają wcześniejsze i późniejsze losy gości obecnych w barze Mos Eisley na Tatooine, gdy weszli tam Luke Skywalker i Obi-Wan Kenobi. Z Opowiadań z Kantyny Mos Eisley dowiedzieć się można, skąd Rebelia znała taktykę walki z kroczącymi maszynami, wykorzystywaną w czasie bitwy o Hoth, albo jak przebiegał atak szturmowców na pojazd Jawów i farmę wuja Luke`a.

***

Spis rzeczy:

Nie gramy na weselach: opowieść orkiestry
Kathy Tyers

Udana transakcja: opowieść Jawy
Kevin J. Anderson

Handel ponad wszystko: opowieść Ranata
Rebecca Moesta

Kiedy wieje pustynny wiatr: opowieść szturmowca
Doug Beason

Zupa podana: opowieść palacza
Jennifer Roberson

Na rozdrożu: opowieść pilota
Jerry Oltion

Doktor śmierć: opowieść dr. Evazana i Pondy Baby
Kenneth C. Flint

Kartografia to niełatwa rzecz: opowieść właściciela farmy wodnej
M. Shayne Bell

Ostatnia noc w kantynie: opowieść Wolfmana Lamproida
Judith i Garfield Reeves-Stevens

Marcin | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Ciekawa, ale szału nie robi.

Dominik Aziewicz | 2010-08-30

Absolutnie kultowe. Nie przeczytać Opowieści z kantyny to jak nie obejrzeć Nowej Nadziei :)

Reminiscencja | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Opowiadania nierówne poziomem, ale w większości bardzo dobre. Niestety jakość tłumaczenia, liczne niezręczności językowe, powtórzenia, ignorancja składni języka polskiego, a nawet niesławne "wziąść" nie pozwala mi wystawić tej książce wyższej oceny.

Radosław | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars

Całkiem przyjemna książka. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen. Zbiór opowiadań przedstawiających historie bywalców tytułowej Kantyny w mieście Mos Eisley. Wszystkie opowiadania łączy scena znana z filmu, gdy Luke i Obi Wan Kenobi odwiedzają Kantynę. Dzięki tej książce postacie, które na ekranie pojawiają się czasem jedynie na sekundę, otrzymują imiona, osobowości. Dowiadujemy się kim byli, co robili na pustynnej planecie Tatooine. Same opowiadania może nie są strasznie porywające, różnią się poziomem, w końcu każde zostało napisane przez innego autora. Warto jednak sięgnąć po tę książkę. Powtórzę jeszcze raz - Pozycja obowiązkowa dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Antoniuss | 2016-02-22
Przeczytana: 2014 rok

Akcja ,,Opowieści..." jest rozwinięciem historii z ,,Nowej nadziei". Książka podzielona jest na kilka opowiadań, których bohaterami są osoby znajdujące się w najlepszym lokalu Tatooine w chwili gdy do środka wkroczyli Luke i Obi - Wan. Każda z nich jest bohaterem tylko jednego, luźno związanego z główną opowieścią rozdziału. Każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa.I chociaż nie mają one większego wpływu na losy uniwersum, to polecam je z czystym sumieniem, gdyż to jeden z najciekawszych momentów sagi.

Przezabawny, wciągający, pięknie zbudowany (powiązania między opowiadaniami które tworzą jedną całość w powiązaniu z kultową sceną z kantyny są autentycznie genialne), różnorodny i zaskakująco dobrze napisany zbiór opowiadań który prawdopodobnie będę polecał nowicjuszom nie znającym książek z tego uniwersum. Z oceny odejmuję 1 punkt za jakość polskiego wydania. Polecam!

Morte | 2016-10-05
Na półkach: Star warsy, Przeczytane

Pamiętam ,że była to najtrudniej dostępna książka z całej serii ,nawet Maula łatwiej dostać było. No i pytanie warta tego...?

Karl | 2016-12-03
Na półkach: Star Wars, 2016, Przeczytane