Labirynt zła

Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Labyrinth of Evil
8324120890

Trwa oblężenie reduty wicekróla Gunraya na planecie Cato Neimoidia. Dowodzony przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego atak kończy się sukcesem, ale Gunray ucieka. Zostawia jednak nadajnik, służący się do kontaktowania z Darthem Sidiousem i hrabią Dooku. Skywalkerowi i Kenobiemu pozostaje tylko rozszyfrować wiadomość o planach wroga. Ale muszą zdążyć przed kolejnym atakiem...

Przemek | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Powieść obejmuje wydarzenia pomiędzy częścią II (Atak Klonów) i III (Zemsta Sithów). Dowiadujemy się jak wyglądał splot wydarzeń, który doprowadził do "porwania" kanclerza Palpatine.

Niestety książkę czytało się jakoś ciężko. Fabuła nie została poprowadzona w zwarty sposób, mamy tu tak naprawdę zestaw różnych wydarzeń, a nie historię. Niby jest powiedziane co stało u źródeł problemów Sidiousa, które sprawiły, że musiał się ewakuować z Coruscant (niefrasobliwość wicekróla Gunraya), ale ten autor na pewno mógł poprowadzić narrację lepiej. Mógłby też w mniejszym stopniu zakładać, że czytelnik zna doskonale wszystkie epizody filmów pomiędzy które wpleciona została akcja.

Wydaje mi się, że również tłumacz przyłożył swoje do tego, że tekst czyta się słabo--np. wielokrotne powtórzenia wyrazów (ulubiony: kanonierka) albo zdania w rodzaju "grzmot wybuchu poniósł się echem po remontowym parowie" (szyk zdania i kolejność słów do wymiany), itd.

Niewątpliwą zaletą książki jest dogłębna...

Piotrek | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Bardzo dobry tom. Autor umie prowadzić dynamiczną fabułę od początku do końca. W kluczowych miejscach uzupełnia wiedzę na temat Gwiezdnych Wojen m.in. hrabiego Dooku, generała Grievous'a, czy faktycznego planu stworzenia klonów na Kamino. Aż dziw, że Lucas do 2 czy 3 części nie dodał wątków z tej książki - np. ataku na Coruscant i porwania kanclerza Palapatine'a i wielu innych. Fani GW będą usatysfakcjonowani, wiele niejasnych lub niedokończonych wątków, "puzzli-zagadek" się wyjaśnia i wskakuje na swoje miejsce, dlatego warto przeczytać tą książkę.

Deviusowaty | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Nie mogłem sobie wyobrażać lepszego pomostu pomiędzy "Atakiem Klonów", a "Zemstą Sithów". James Luceno jak zwykle czuje się w świecie Gwiezdnych Wojen jak ryba w wodzie. Jego wątki polityczne nie nudzą, a na ilość akcji nie można narzekać, bo nie ukrywajmy - cały czas na stronach książki coś się dzieje. Zawsze mnie ciekawiło, co sprawiło, że Dooku przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, albo dlaczego Griveous stał się kim stał - o wszystkim dowiadujemy się właśnie z "Labiryntu Zła". Relacja Kenobi-Skywalker jest przedstawiona po prostu idealnie, a uczucia Anakina aż przyprawiają o ciarki na plecach. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Gwiezdnych Wojen, chociażby dla samego uzupełnienia luki pomiędzy dwoma filmami.

Artem | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Miałem wystawić ocenę 6 ale im bliżej było końca książki tym bardziej ocena rosła ;) Ogólnie książkę czytało mi się dość szybko i fajnie, nie nudziłem się i ciekawiło mnie co będzie dalej a to jest mimo wszystko najważniejsze. Co z początku raziło mnie w oczy to taka sobie fabuła, nic specjalnego się nie działo, jakaś bitwa czy śledztwo ale potem autor naprawdę się postarał i przedstawił wydarzenia z przed bitwy o coruscant(która miała miejsce w 3 części gwiezdnych wojen). Wspaniale tłumaczy i wypełnia luki Zemsty Sithów(filmu) i już na samym końcu trzyma mocno w napięciu mimo, że całą sagę znam i wiem jakie będzie zakończenie to i tak potrafiła podtrzymać to napięcie i uświadomić jak blisko Jedi byli od odkrycia prawdy.

Muflon | 2016-07-09
Na półkach: W posiadaniu, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Książce towarzyszą nietrafione i nudne opisy, które strasznie spowalniają akcję. Jednak doceniam za ostatnią rozmowę Obi-Wana i Anakina w ramach płynnego przejścia do "Zemsty Sithów", która idealnie podsumowuje i w pewien sposób żegna ze sobą dwóch bohaterów.

AlphaMWO | 2014-03-04

Trudno wyobrazić sobie lepszy wstęp do "Zemsty Sithów". No, może poza słynną kreskówką "Clone Wars". Dobra narracja i wciągająca fabuła czynią z niej obowiązkową lekturę dla wszystkich fanów Star Wars.

Chyba najbardziej obfita w nawiązania do reszty książka Jamesa Luceno.
Mamy nawiązania do Jabiim, Aargonar, Praesitlyn, Vjun, Zonama Sekot, Ord Cestus czy Rattataku lub całej misji Quinlana Vosa.
Przeczytałem ją trzy razy i za każdym razem było świetnie. Ta książka jest prawdziwym wstępem do Zemsty Sithów. Czuć ten klimat. Oblężenie Odległych Rubieży trwa już 5 miesięcy i powoli dobiega końca. Na planecie Cato Neimoidia podczas oblężenia reduty Wicekróla Gunraya, Neimoidianin zostawia przypadkowo mechanofotel z aparaturą nadawczo-odbiorczą dzięki, której kontaktował się z Lordem Sidious. A główną rolę w tej powieści grają Anakin Skywalker i Obi-wan Kenobi. Wtedy KIEDY ONI BYLI BRAĆMI. Relacja między nimi nakreślona wzorowo, minimalnie lepiej niż u Seana Stewarta czy w "Obsesji". Wręcz epickie zmagania tych dwóch najbardziej charakterystycznych postaci w uniwersum pozwalają czytelnikowi dać się wciągnąć w wir wydarzeń i szybko przez ciekawą książkę przebrnąć. Ważne jest to, że w...

borys_ru | 2012-05-10
Przeczytana: 10 maja 2012

Bardzo dobry wstęp do 3 epizodu, warto przeczytać po przeczytaniu starszej serii wojen klonów, wydanej przy okazji serialu animowanego, bo z seria ta jest powiązana, a nie tym nowym pięcioksięgiem z animowanego komputerowo.

Dominik | 2016-11-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 listopada 2016

Bardzo słabo. Luceno kompletnie nie potrafi konstruować opisów, przez co czytanie jego prozy wypala mózg i powoduje krwawienie oczu. Jest zdecydowanie najgorszym ze starwarsowej plejady pisarzy (w której - poza chlubnymi wyjątkami - ze świecą szukać dobrego literata). Bohaterowie - mimo tego, że dobrze znani - są płytcy i przedstawieni nieciekawie, akcja oczywista i przewidywalna, a język pełen bizantyjskich metafor i dwustronicowych opisów, jak Anakin wsiada do myśliwca i "drżą repulsory". Odradzam.

noname | 2015-04-10
Na półkach: Star Wars, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Spoiwo pomiędzy filmami "Atak klonów" i "Zemsta Sithów". W pierwszej połowie książki autor wyjaśnia i rozszerza wątki z "Ataku klonów", w drugiej połowie z "Zemsty Sithów", łączy za pomocą tej książki oba filmy w całość. Jeśli komuś filmy się podobały, powinien przeczytać tą książkę, bardzo dużo można się z niej dowiedzieć, a sama książka jest lepsza od filmów.