Braterstwo krwi

Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Cykl: Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 2) | Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Bloodlines
832412943X
Star Wars, Gwiezdne wojny

Wybucha wojna między Galaktycznym Sojuszem a Korelią. Jacen Solo kroczy szlakiem wiodącym na Ciemną Stronę Mocy, a jego ostatnie wątpliwości rozprasza nowy mentor. Han i Leia z przerażeniem obserwują, jak ich syn staje się wrogiem i wybiera drogę, którą poszedł kiedyś jego przodek – Darth Vader...

źródło opisu: [Amber, 2007]

Immo | 2015-02-06

Książka sprawia nieco wrażenie, jakby autorka została zmuszona do rozwijania dodatkowych wątków, które niespecjalnie ją interesują, przy okazji poruszania tego, który jest dla niej ważny. W konsekwencji, pełno tu wątków okołomandaloriańskich, które autorka - tak długo, jak jej na to łaskawie pozwolono - katowała niemiłosiernie; właściwie całą książkę (wraz z okładką, zresztą) kradnie wątek Boby Fetta.

A nie jest to już ten Boba Fett, którego pamiętałem z lat szczenięcych i którego wielbiłem: małomówny twardziel bez twarzy, opierający się wyłącznie na własnym kodeksie honorowym, chodząca zagadka, Człowiek w Żelaznej Masce.
W wykonaniu Traviss mamy do czynienia z Bobą, który po ~60 latach wciąż nie potrafi przestać płakać na myśl o śmierci ojca, ze sfrustrowanym i nieszczęśliwym facetem, który złamał setki zasad przypisywanych właśnie jemu przez starsze książki czy komiksy. Jasne, stał się przez to postacią realistyczną i szanuję to, że wielu takie rozwiązanie się spodobało, ale...

Hari_Seldon | 2016-04-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Dalszy ciąg poprzedniego tomu. Jacen Solo podąża ściężką Ciemnej Strony Mocy, stosunki między Sojuszem i Korelią są coraz bardziej napięte, a na scenę powraca Boba Fett szukający… swojej córki. Moim zdaniem najlepszym ze wszystkich wątków był ten dotyczący legendarnego łowcy nagród – wiele się pozmieniało u tego bohatera, szczególnie, że brane są tu również pod uwagę wydarzenia z „Ataku klonów”. Dużo się dzieje i jest naprawdę emocjonująco. Minusem może być tutaj jednak, że Boba jest strasznie gadatliwy – zawsze miałem go za milczącego typa i trochę psuje to w moich oczach jego wizerunek. Z kolej wątek Jacena robi wrażenie kopii podobnego pomysłu z „Zemsty Sithów” – z tym, że tutaj nie ma drewnianej gry aktorskiej Haydena Christensena, a także możemy obserwować reakcję wielu innych bohaterów na jego działania. Jeżeli chodzi o konflikt z Korelią, to w powieści ma miejsce bardzo ważne wydarzenie, które może zmienić losy wojny. Podsumowując, książka tak dobra jak poprzedni tom.

Piotr | 2010-06-06

Świetna część cyklu, szczególnie lubię wątki o łowcach nagród, szczególnie o tym najsławniejszym.

noname | 2015-03-01
Na półkach: Star Wars, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Książka o Mandalorianach. Przygody 90 letniego Bobby Fetta. Na tym skupiła się autorka. Resztka wątków została zepchnięta w tło.

Bandziorno | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Gwiezdne wojny
Przeczytana: 16 listopada 2013

Udana kontynuacja serii. Byłem sceptycznie nastawiony do wątku Fetta, ale trzeba przyznać, że wyszedł bardzo dobrze.

Bodzio13 | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

ŚWIETNA!!! O wiele lepsza od pierwszej! Pod koniec to się popłakałam. Ale świetna była! :D

Tuesday | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: maj 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Braterstwo krwi" to pierwsza książka z serii Dziedzictwo Mocy, w której pojawiają się Mandalorianie. Już w prologu jest mowa o Bobie (właściwie cały o nim jest... i bardzo dobrze). Ogólnie powieść opowiada o wojnie Sojuszu z Korelią, drodze Jacena na ciemną stronę i życiu Boby. Moim zdaniem za dużo jest tu rozmyślań Solo nad tym, czy nie kieruje się żądzą władzy i spełnianiem własnych pragnień oraz czy Lumiya go nie wykorzystuje (troszkę za bardzo się nad sobą użala... Aczkolwiek i tak jest świetnym dowódcą i w ogóle...). Oczywiście wszyscy widzą jego przemianę, ale Mara ma na to dość dziwne wytłumaczenie, co też mnie denerwuje. Podobają mi się za to przemyślenia Bena i jego zmiana, bo dobrze, że w końcu zaczął dojrzewać.
Kilka rzeczy mnie tu zaskoczyło (całe szczęście, że raczej pozytywnie). Han Solo w zbroi albo Boba, który z kimś współpracuje – zdecydowanie bym się nie spodziewała.
A teraz bardziej mandaloriańsko - Boba ukazany z najlepszej strony. Jakoś tak... bardzo...

Moniura | 2016-11-03
erso | 2016-10-14