Medstar. Chirurdzy polowi

Wydawnictwo: Amber
Medstar 1. Battle Surgeons
8324119574
Medstar, Chirurdzy, polowi

Trwa wojna między Republiką i separatystami. Najbardziej krwawe batalie są prowadzone na mokradłach Drongara, gdzie stacjonuje mobilny szpital polowy. Chirurdzy, którzy co dnia stają twarzą w twarz ze śmiercią i cierpieniem, pielęgniarka, która wkłada całe serce w swoje powołanie, Jedi wypełniający misję ratowania innych bez swojego mistrza... Ci ludzie toczą własną wojnę w świecie, który walczy zażarcie o panowanie nad galaktyką...

Książka była trudna do zdobycia, ale udało mi się, a sprzedający płakał jak oddawał.
Jak gdzieś już wspomniałem książki Micheala Reaves'a traktują o wydarzeniach pobocznych, dziejących się z dala od najbardziej chwalebnych lub nie czynów wielkich bohaterów republiki czy konfederacji.
Tak też tutaj bohaterowie powieści znaleźli się w najbardziej zapyziałym zakątku galaktyki na młodziutkiej planetce Drongar, na której jest upał, a komary tną jak na Mazurach. Pracują w Mobilnym Ośrodku Medycznych Republiki Rimsu-7, w którym leczą klony i zbieraczy boty. A cóż to jest bota? Niesłychana roślina, która ma lecznicze właściwości (i odurzające). I o to wszystko! Oryginalnie dosyć. Nie wiem w których momentach pisał Steve Perry, a gdzie M. Reaves, więc pominę tę kwestie. Książka mnie wciągnęła i mi się bardzo podobała zwłaszcza barwni bohaterowie i ich przemyślenia.

Jest to wspaniała i wyróżniająca się książka z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Praktycznie nie ma tam walk na miecze świetlne czy bitew kosmicznych, części charakterystycznych dla tego uniwersum, ale to nie jest absolutnie minus! Wręcz przeciwnie! Wszystko tutaj skupia się wobec brudnej i brutalnej wojennej rzeczywistości ukazanej z punktu widzenia medyków i lekarzy polowych opiekujących się rannymi klonami. Jest oczywiście trochę Mocy wprowadzonej dzięki ciekawej postaci Jedi. Świetne dialogi i rozważania, ciekawa intryga, wciągająca fabuła i świetny styl - tyle można powiedzieć o tej genialnej dylogii!

Dominik | 2012-08-09

Dwie części 'Medstar' są świetnymi książkami, które nawiązują do 'Gwiezdnych Wojen'. Uwielbiam je obie bardzo mocno i polecam!

scirus | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone