Dzwon Islandii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Íslandsklukkan
literatura islandzka
tostaky

Historyczna trylogia powieściowa autorstwa islandzkiego laureata Nagrody Nobla Halldóra Laxnessa. Akcja utworu rozgrywa się w XVII/XVIII wieku. W skład trylogii wchodzą następujące części: * Dzwon Islandii (Íslandsklukkan 1943) * Jasna dziewczyna (Hið ljósa man 1944) * Pożar Kopenhagi (Eldur í Kaupinhafn 1946) Bohaterem pierwszej części jest Jón Hreggviðsson, chłop oskarżony o...

* Dzwon Islandii (Íslandsklukkan 1943)
* Jasna dziewczyna (Hið ljósa man 1944)
* Pożar Kopenhagi (Eldur í Kaupinhafn 1946)

Bohaterem pierwszej części jest Jón Hreggviðsson, chłop oskarżony o morderstwo królewskiego kata. W przeddzień egzekucji uwalnia go Snæfríður Íslandssól, córka miejscowego dostojnika. Po wielu perypetiach dociera do Kopenhagi, do domu Arnasa Arnæusa, badacza średniowiecznej literatury islandzkiej (postać wzorowana na Árnim Magnússonie) i dzięki jego wstawiennictwu może wrócić na Islandię.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

utracjusz | 2016-07-15

Najwyraźniej nie tylko Nike, ale i Nobel nie stanowi dla mnie gwarancji czytelniczej satysfakcji; być może należałoby ustanowić nagrodę jeszcze wyższego szczebla, na którym wartości literackie byłyby rozpatrywane z perspektywy kosmicznej. A może wystarczyłoby tylko doprowadzić do tego, by wartości literackie były jedynymi wartościami branymi pod uwagę przy przyznawaniu nagród. Ale to oczywiście zupełna mrzonka.
Powieść Laxnessa to podobno saga, choć mnie zawsze wydawało się, iż jedną z koniecznych właściwości sagi jest wielopokoleniowość, której tu – może i na szczęście – nie stwierdzam. Spodziewałem się w każdym razie konfrontacji człowieka z surową przyrodą, tymczasem kłopotów Islandczykowi przysparza inny człowiek – okupant. Choć w ostatecznym rozrachunku okazuje się, iż Laxness przywołuje historię uciśnionego narodu przede wszystkim po to, by ukazać, że największy wróg pozostaje wewnątrz tego narodu, co osiąga autor poprzez naświetlenie stosunków między samymi Islandczykami; co...

maszynistaGrot | 2016-09-16

Hańba jaką przysporzyła swojej familii dziewczyna z dobrego domu wiążąc się z łajdakiem stanowi o konstrukcji treściowej. Trzon powieści tworzy właśnie opis przygód wspomnianego huncwota, który stara się uchylić przed ścigającym go wymiarem sprawiedliwości. Ważnym tego moralnym podsumowaniem stanowią słowa wypowiedziane pod koniec powieści, iż nie osiągnie szczęścia, kogo nie dosięgnie zasłużona kara.

Książka jest napisana w duch powieści łotrzykowskiej, zawiera sporo satyry na islandzki naród np. poprzez wyborne ukazane ciemnoty chłopskiej, gdy jeden z przedstawicieli tej grupy społecznej dochodzi do wniosku, iż chłosta to pośmiewisko, a zostać ściętym stanowi zaszczyt...

Powieść zawiera sporo odniesień religijnych, jak to u Laxnessa nie brakuje błyskotliwych bon motów nad którymi warto się filozoficznie pochylić („Bóg stworzył ubogich, aby bogaci uczyli się od nich jak żyć w pokorze”).

„Dzwon Islandii” jest chyba najsłynniejszą powieścią noblisty, bez wątpienia warto ją...

paulinas | 2014-09-30
Przeczytana: 29 września 2014

Bardzo ciekawy obraz Islandii i Islandczyków oraz sposób ich postrzegania i traktowania przez obywateli innych państw. Nie myślcie, że to jakaś nuda, niech nie zniechęcają Was pierwsze strony powieści, brnijcie dalej w treść, a będzie Wam oddane :) Dla sympatyków zaczarowanego kraju, jakim jest Islandia!

osiempalcow | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Świetna powieść. Spodziewałam się, że będzie znacznie nudniejsza i mniej śmieszna - i trudniejsza w odbiorze. Ale akcja jest wartka, bohaterowie ciekawi, a historyczne tło tylko dodaje całości uroku. No i - niestety - jest życiowo, niezbyt cukierkowo, a czasem by się chciało, żeby... "Dzwon Islandii" na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz.

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane