Dzwon Islandii

Halldór Kiljan Laxness Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WP] literatura piękna
Íslandsklukkan
1975-01-01
Edmund Misiołek, Maria Szypowska
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WP]
Islandia literatura islandzka noblista

Hańba jaką przysporzyła swojej familii dziewczyna z dobrego domu wiążąc się z łajdakiem stanowi o konstrukcji treściowej. Trzon powieści tworzy właśnie opis przygód wspomnianego huncwota, który stara się uchylić przed ścigającym go wymiarem sprawiedliwości. Ważnym tego moralnym podsumowaniem stanowią słowa wypowiedziane pod koniec powieści, iż nie osiągnie szczęścia, kogo...

Najwyraźniej nie tylko Nike, ale i Nobel nie stanowi dla mnie gwarancji czytelniczej satysfakcji; być może należałoby ustanowić nagrodę jeszcze wyższego szczebla, na którym wartości literackie byłyby rozpatrywane z perspektywy kosmicznej. A może wystarczyłoby tylko doprowadzić do tego, by wartości literackie były jedynymi wartościami branymi pod uwagę przy przyznawaniu...

Świetna powieść. Spodziewałam się, że będzie znacznie nudniejsza i mniej śmieszna - i trudniejsza w odbiorze. Ale akcja jest wartka, bohaterowie ciekawi, a historyczne tło tylko dodaje całości uroku. No i - niestety - jest życiowo, niezbyt cukierkowo, a czasem by się chciało, żeby... "Dzwon Islandii" na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz.

Bardzo ciekawy obraz Islandii i Islandczyków oraz sposób ich postrzegania i traktowania przez obywateli innych państw. Nie myślcie, że to jakaś nuda, niech nie zniechęcają Was pierwsze strony powieści, brnijcie dalej w treść, a będzie Wam oddane :) Dla sympatyków zaczarowanego kraju, jakim jest Islandia!

Dyskusje

• Nobliści