Herman

Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Świat Literacki
Herman
Słowianka

Minipowieść z 1988 roku, która według informacji na okładce stała się w Norwegii bestsellerem, doczekała ważnej nagrody, a nawet ekranizacji. Herman to chłopiec ok. 10-letni, z natury samotnik, nękany przez kolegów z klasy. Jest dzieckiem wyjątkowo bystrym i o dużej wyobraźni, jego inteligentne riposty potrafią dorosłych wprawić w konsternację. Zapada na nietypową w dzieciństwie chorobę -...

Herman to chłopiec ok. 10-letni, z natury samotnik, nękany przez kolegów z klasy. Jest dzieckiem wyjątkowo bystrym i o dużej wyobraźni, jego inteligentne riposty potrafią dorosłych wprawić w konsternację. Zapada na nietypową w dzieciństwie chorobę - zaczyna łysieć i w krótkim czasie całkowicie traci włosy. Naturalnie cierpi z tego powodu, ale to reakcje otoczenia są tu najciekawsze.
Rodzice starają się zaradzić sytuacji, podnoszą - z marnym skutkiem - syna na duchu. Nieco inaczej jest w szkole - początkowo wszystkich denerwuje zydwestka noszona przez Hermana także na lekcjach. Kiedy prawda wychodzi na jaw, przestają chłopca zauważać - i nauczyciele, i koledzy. Z chwilą pojawienia się peruki ich zachowanie ulega kolejnej zmianie: dają chłopcu fory i pozwalają wygrywać, co główny zainteresowany odbiera jako litość.
Ksiązka z ostrością, ale i humorem dotyka trudnych tematów codzienności, pozostajac jednocześnie poetycka opowiescią o wyobraźni, dojrzewaniu i tajemnicach ludzkiego wnetrza.

źródło opisu: Świat Literacki

źródło okładki: Świat Literacki

_Lilka_ | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Bardzo lubię książki, w których głównym bohaterem jest dziecko, opisujące otaczający je świat ze swojej perspektywy. Mamy wówczas do czynienia z opowieścią o rzeczach, które mimo że są nam bardzo dobrze znane, dzięki przedstawieniu ich oczami małego człowieka, nabierają nowego sensu i znaczenia. Świat opisany z punktu widzenia osoby niezwykle wrażliwej, momentami szczerej aż do bólu, którą dorośli starają się za wszelka cenę chronić przed całym złem tej ziemi, nakreśla nam inną wizję rzeczywistości, w której żyjemy.

Głównym bohaterem książki jest Herman, wrażliwy, mały chłopiec, który stara się radzić sobie ze światem pełnym zagadek i niewyjaśnionych zdarzeń. Jako małe dziecko musi zmierzyć z się z problemem choroby, samotności, śmierci. Książka porusza trudne tematy, takie jak miłość, przyjaźń czy skomplikowane relacje rodzinne. Z ostrością, ale i humorem omawia kwestię dojrzewania i dziecięcej, wybujałej wyobraźni.

Książka nie jest wielka objętościowo, można ją przeczytać...

bnch | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Zdziwiłem się, że ta krótka powieść Saabye Christiansena może być tak dobra. Jego sztandarowe rzeczy - "Półbrat" i "Odpływ" są znacznie bardziej obszerne, natomiast "Herman", nawet jeśli nie ma ich rozmachu, to jest bardzo udany. Postać chłopca, który zmaga się z pierwszymi poważnymi przeciwnościami życiowymi, który jest mądry i uroczy, choć niekiedy również nieznośny w swoim buncie, jest dobrze skonstruowana. Rozczulający są jego rodzice w swej bezradności wobec problemu dziecka, a galeria postaci - z gasnącym dziadkiem chłopca na czele - jest ciekawa, a do tego zwyczajna, realna. Książka jest nostalgiczna, niekiedy przykra, choć również bywa zabawna. Mam wrażenie, że Christiansen pisze w jakiejś mierze o sobie samym i świecie swojego dzieciństwa. A to, że lubi tę tematykę, pokaże pierwsza część świetnego "Odpływu".

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 27 maja 2010