rozwińzwiń

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zachować godność w złotej klatce

841 1 308

Hrabiego Aleksandra Iljicza Rostowa poznajemy w chwili, gdy na skutek rewolucji lutowej i upadku caratu w Rosji zostaje uznany za "byłego człowieka" i skazany na dożywotni areszt domowy w luksusowym hotelu Metropol, który znajduje się w centrum Moskwy. Przyzwyczajony do luksusu i swobody hrabia musi dopasować się nie tylko do swojej nowej sytuacji życiowej, ale też nowych warunków polityczno-społecznych, jakie zapanowały w jego ojczyźnie.

Ta niespieszna historia prowadzi nas przez meandry życia hrabiego. Wraz z nim poznajemy rytm życia hotelu i sylwetki jego pracowników. Przyglądamy się również zmianom, które zachodzą w Rosji - luksusowy hotel staje się miejscem spotkań członków partii i elit politycznych i kulturalnych.

Nie jest to jednak historia skupiona na polityce, choć mogłoby się tak wydawać. Główną osią są koleje losu hrabiego, jego wspomnienia z dzieciństwa, filozoficzne rozterki i konfrontacja zasad, które mu wpojono, z nową rzeczywistością. To bohater, którego nie sposób nie polubić, pomimo jego wad. Z niekłamaną ciekawością śledziłam wydarzenia, które wstrząsały nie tylko jego życiem, ale życiem wszystkich pracowników i stałych bywalców Metropolu.

Na szczególną pochwałę zasługuje styl autora. Amor Towles posługuje się barwnym językiem, z ogromną lekkością i erudycją przedstawia wydarzenia z historii Rosji i przybliża nam jej najważniejsze dzieła kultury. Udaje mu się przy tym oddać ducha narodu, pokazując patriotyzm i miłość do swojego kraju - miłość trudną, bo niepozbawioną krytycznego spojrzenia. Byłam absolutnie oczarowana językiem powieści. Tłumaczka Anna Gralak sprawiła, że lektura jest ogromną przyjemnością, można się wręcz rozsmakowywać w opisach pokoi i potraw serwowanych w restauracji.

To raczej powolna historia, w której wiele jest dygresji i obserwacji społecznych. Płyniemy przez nią niespiesznie, przenosząc się myślami o sto lat wstecz. Znając historyczne realia, losy hrabiego można potraktować jako czystą fikcję literacką, ale jest to przecież literatura piękna, a nie reportaż. Żałuję, że moja przygoda z tą wspaniałą powieścią się skończyła i jestem pewna, że w przyszłości chętnie do niej wrócę.

Nie wiem dlaczego jest tak dobrze oceniane. Dotrwałem do połowy książki nie dałem wiecej rady

Pogodna opowieść o niepogodnych czasach w porewolucyjnej Rosji. Dzieją się złe rzeczy. Mimo to jest dobrze, a życie jest piękne. Żeby człowiek w prawdziwym życiu umiał sobie taką narrację na bieżąco tworzyć...

Rosyjska dusza zaklęta w dżentelmenie.

Rostow, wyrokiem sądu zostaje skazany na dożywotni pobyt w moskiewskim hotelu. Dzięki temu może przyglądać się innym i być świadkiem zmian w społeczeństwie.

Fantastycznie oddany klimat - od niedostępnego caratu, poprzez rozgrzewającą serca rewolucję, aż do lat świetlności Związku Radzieckiego. Bardzo dobry styl - świetnie uchwycona (może odrobinę przerysowana) różnica pomiędzy dobrze wykształconym i obytym w świecie Hrabią Rostowem a rewolucjonistami, czy "prostymi" urzędnikami Służby Bezpieczeństwa. Całość opowiedziana pięknym językiem, który dodaje prawdziwości głównemu bohaterowi.

Książki nie czyta się szybko, wszystko w niej płynie powoli, bo i Hrabia ma czas żeby się przyglądać, a z drugiej strony -lata nieubłaganie pędzą do przodu.

Warto po nią sięgnąć, bo Autor przenosi czytelnika w czasie i przestrzeni. Czuć w niej romantyczną, rosyjską duszę. Lektura bardzo klimatyczna i przyjemna .

Rosyjska dusza zaklęta w dżentelmenie.

#rodzinnewyzwanie2024 "Dżentelmen w Moskwie" Amor Towles.
"Dżentelmen w Moskwie" to przyjemna, otulająca historyjka, z gatunku fantasy (jak dla mnie).
Dlaczego? Czytało się ją niezwykle dobrze. Napisana jest potoczyście, pięknym językiem, z niewątpliwą elokwencją i erudycją oraz znajomością literatury rosyjskiej. Chwytały mnie za serce przemyślenia hrabiego Rostowa i większość jego rozmów.
Ale.... trzeba mieć 'z tyłu głowy', że cały plot jest fantazją autora, uroczą, ale fantazją. Takie rzeczy w Rosji w po 1918? no way...
Nie jest to zarzut, bo przecież większość książek to wytwór wyobraźni autorów, ale mi osobiście zgrzytał ów nie niepokojony niemalże przez nikogo pełnokrwisty hrabia w centrum Moskwy w latach 20-30 XX więku i póżniej...

#rodzinnewyzwanie2024 "Dżentelmen w Moskwie" Amor Towles.

Długa i senna powieść. Mimo to czyta się ją płynnie, a niezwykły styl autora i piękny język sprawiają czasami przyjemność z czytania o tej szarej codzienności. Hrabia Rostow pomimo aresztu hotelowego wciąż jada wykwintnie, przyjmuje gości i żyje sobie dość przyzwoicie. Nie spieszyłam się z jej czytaniem, dlatego wspaniale spisała się do usypiania. Niekiedy fajne spostrzeżenia i to tyle. Każdy szuka w literaturze "czegoś". Mnie ta pozycja nie zachwyciła. U mnie bohater nie budził podziwu i respektu, bo cechował go spryt, wysokie ego i podążanie za przyjemnościami. Nie tylko zaglądał do pokoi innych gości, ale nawet ich okradał. Czy jest to cecha dżentelmena z zasadami i manierami budząca podziw i respekt? Dla mnie nie.
„(…) maniery to nie czekoladki. Nie możesz wybierać tych, które najbardziej ci odpowiadają. I z pewnością nie wolno ci odkładać do pudełka tych nadgryzionych …”
'jeśli człowiek nie jest panem swojego losu to z pewnością stanie się jego sługą'

To druga książka autora, którą czytałam i jestem zachwycona jeszcze bardziej!!! Ta lektura to wehikuł czasu. To „poradnik” dżentelmena i dobrego wychowania. To przygoda i podróż! To opowieść o przemijaniu i tradycji ulokowana w eleganckim moskiewskim hotelu. Nie brakuje nawiązania do muzyki, literatury…ta książka to złoto w czystej postaci! Niezwykle wartościowa!

Nie rozumiem tak wysokich ocen, mnie zanudziła.

Nie rozumiem tak wysokich ocen, mnie zanudziła.

Jakże to piękna była przygoda! Chciałam czytać i nie przestawać, tak aby nadal móc spotykać się z bohaterem - tak bez końca. Bardzo urokliwe i zabierający w inny, w rzeczywistości gorszy i władający, ale dzięki autorowi piękny i czarujący świat.

Książka mnie zaskoczyła, zauroczyła, wciągnęła i przeniosła w inny świat. Głębia przekazu, błyskotliwe uwagi, piękny język, narracja pozwalająca zobaczyć w głowie wszystko, totalne oderwanie od tu i teraz, chociaż... nie ma wartkiej akcji i pozornie nic się nie dzieje. Ukłony dla autora, o którym wcześniej nawet nie słyszałam. A kiedy doczytałam, czym zajmował się zanim wziął się za pisarstwo, byłam ogromnie zadziwiona. Dodatkowy plus za to, że poznałam grę "zut". Po lekturze każdy będzie wiedział, o co chodzi :-) POLECAM!

4 317
    3 226