Cztery drogi ku przebaczeniu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Four Ways to Forgiveness
fantasy, fantastyka
KoZa

Cztery drogi ku przebaczeniu to zbiór czterech znakomitych nowelach Ursuli K. Le Guin, w których wraca ona do wielkich tematów, które uczyniły z niej cenioną i szanowaną pisarkę. Na bliźniaczych planetach Werel i Yeowe autorka kreuje społeczeństwo, w którym wszyscy ludzie podzieleni są na "posiadaczy" i "posiadanych", a tradycja i wolność pozostają w stanie wojny. Jej bohaterowie usiłują stać się w pełni ludźmi i "trzymać się jednej szlachetnej rzeczy". Opowieści te, napisane z wielką wyobraźnią, traktują o sprawach uniwersalnych - życiu, śmierci, miłości i seksie.

źródło opisu: Okładka książki

Don_Pelirrojo | 2019-06-15

Polecam wstrząsające opowiadanie "Wyzwolenie kobiet".

Netti | 2019-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Jak trybiki w maszynie obracamy się odgrywając role narzucone nam przez społeczeństwo. Czasami, na skutek nie przewidzianych okoliczności oraz wewnętrznego niepokoju, wyłamujemy się i sami tworzymy zamiast być tylko stwarzanymi. Opowiadania poruszają trudną problematykę, wizje są momentami przerażające i odpychające. Budujący natomiast jest obraz jednostki, która w morzu zniewolenia, wyłania się i idzie za swoim przeznaczeniem.

narta | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

Bardzo ciekawa książka. Trzeba przeczytać.
W interesujący sposób, tak mi się zdaje bo nie jestem za bardzo inteligenty a i pisać przychodzi trudno, pokazała nasze typy społeczeństwa i zależności w nim występujące.

Shila | 2015-10-11

W tych czterech opowiadaniach były fragmenty, które pokochałam od pierwszego razu i takie, które wydały mi się bezsensowne. Czułam się jakbym czytała szkic książki, która jeszcze nie powstała. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy książka mi się podobała czy nie, po prostu jest średnia.

MonikaW | 2015-05-27

Jak zwykle się nie zawiodłam. Mnóstwo refleksji i bogaty świat.

Kern | 2015-03-05

Niec specjalnego, przereklmowana.

MontyP | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Po przeczytaniu pierwszych 2 opowiadań, chciałem dać 9 gwiazdek. Niestety 2 kolejne były trochę nierówne, fragmentami wciągające, w innych miejscach przydługie. Odnoszę wrażenie jakby były na siłę "wyciągane". Ogólna ocena na poziomie 8 gwiazdek oddaje mój stosunek do tych opowiadań. Swietne, klimatyczne, mądre opowiadania. Choć mam kilka (jak zwykle) uwag, np. opowiadanie 4: "w nocy rów przeskoczyli mężczyźni i zgwałcili nas". I tyle. Czy coś takiego można skwitować jednym zdaniem? A o kwiatkach pisać pół strony? A może właśnie o takich rzeczach nie chce się mówić? Może właśnie o rzeczach pięknych (kwiatach), chce się mówić? Książka świetna!

Michał | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Książka zmuszająca do głębokich refleksji ale brakuje mi tej baśniowości, która zaciera granice między rzeczywistością a marzeniem.

Wszystkie światy Ursuli Le Guin

Skuta lodem planeta, na której żyje społeczeństwo androgynów. Karłowate hominidy o zielonym futrze zamieszkujące puszczę, którą ludzie próbują wyciąć i skolonizować. Smok, który stworzył świat, i magia oparta na nazywaniu rzeczy ich prawdziwymi imionami. Mag z pobliźnioną twarzą żeglujący przez ocean w pościgu za cieniem. To tylko kilka bardziej znanych pomysłów i obrazów z twórczości zmarłej w styczniu Ursuli K. Le Guin.