Cztery drogi ku przebaczeniu

Okładka książki Cztery drogi ku przebaczeniu Ursula K. Le Guin
Okładka książki Cztery drogi ku przebaczeniu
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Four Ways to Forgiveness
Prószyński i S-ka
1997-05-07
1997-05-07
Paweł Lipszyc
fantasy fantastyka

Książka „Cztery drogi ku przebaczeniu” Ursuli K. Le Guin jest niczym lustro naszego świata, w którym widać pojedyncze i zbiorowe historie. Poznajemy światy panów i niewolników, w gruncie rzeczy wszędzie podobne: wyzysk, wojny, bezwzględna władza, okrutne zabijanie, upadlający status kobiet. Relacja autorki z historii wyimaginowanych światów sprawia wrażenie obiektywnej. Ursula K. Le Guin opowiada o tym, że ktoś robił to czy tamto, albo o tym, że gdzieś przez trzysta lat toczyły się wojny, czy też o kobietach, poniewieranych w każdym ustroju i czasie. Dopiero pojedyncze życiorysy konkretnych ludzi zdolnych do wyjścia poza ramy standardowego myślenia pozwalają dostrzec ludzkie cechy mas społecznych. Na tle wieloletnich wojen i nierówności społecznych indywidualna egzystencja jest "nieskończenie małym, chwilowym lśnieniem odbicia".

Bardzo cenię Ursulę LeGuin, i bardzo lubię, i za jedną z największych współczesnych pisarek uważam.
A jednak... Oto próbka jej społeczno-feministycznych rozważań, feministycznych w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, i rozważania te są wartościowe i warte uwagi i warte, by przez ich pryzmat obserwować nasze stosunki społeczne.
Tylko że... to ma być literatura. I autorka potrafi pisać przewspaniale, i tu też jest bardzo dużo tej przewspaniałości, ale są też "wyliczanki". Tak sobie nazwałem fragmenty, w których Ursula opisuje losy bohaterów w punktach typu: potem poszedł do szkoły, potem ją skończył, potem wyjechał do miasta X, tam pracował jako Y itd. A takie wyliczanki bywają w tym tomie długaśne!
Może innym się to podoba, mnie nudzi i męczy.

Tylko że... to ma być literatura. I autorka...

Wstrząsająca pozycja. Przemoc wobec kobiet, którą autorka opisuje bez żadnej dwuznaczności - niespotykana. Bo świat odległy jest bardzo podobny do naszego. Mocne. I bardzo porusza.

Polecam wstrząsające opowiadanie "Wyzwolenie kobiet".

Polecam wstrząsające opowiadanie "Wyzwolenie kobiet".

Jak trybiki w maszynie obracamy się odgrywając role narzucone nam przez społeczeństwo. Czasami, na skutek nie przewidzianych okoliczności oraz wewnętrznego niepokoju, wyłamujemy się i sami tworzymy zamiast być tylko stwarzanymi. Opowiadania poruszają trudną problematykę, wizje są momentami przerażające i odpychające. Budujący natomiast jest obraz jednostki, która w morzu zniewolenia, wyłania się i idzie za swoim przeznaczeniem.

Bardzo ciekawa książka. Trzeba przeczytać.
W interesujący sposób, tak mi się zdaje bo nie jestem za bardzo inteligenty a i pisać przychodzi trudno, pokazała nasze typy społeczeństwa i zależności w nim występujące.

Bardzo ciekawa książka. Trzeba przeczytać.

W tych czterech opowiadaniach były fragmenty, które pokochałam od pierwszego razu i takie, które wydały mi się bezsensowne. Czułam się jakbym czytała szkic książki, która jeszcze nie powstała. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy książka mi się podobała czy nie, po prostu jest średnia.

Jak zwykle się nie zawiodłam. Mnóstwo refleksji i bogaty świat.

Jak zwykle się nie zawiodłam. Mnóstwo refleksji i bogaty świat.

Niec specjalnego, przereklmowana.

Niec specjalnego, przereklmowana.

Po przeczytaniu pierwszych 2 opowiadań, chciałem dać 9 gwiazdek. Niestety 2 kolejne były trochę nierówne, fragmentami wciągające, w innych miejscach przydługie. Odnoszę wrażenie jakby były na siłę "wyciągane". Ogólna ocena na poziomie 8 gwiazdek oddaje mój stosunek do tych opowiadań. Swietne, klimatyczne, mądre opowiadania. Choć mam kilka (jak zwykle) uwag, np. opowiadanie 4: "w nocy rów przeskoczyli mężczyźni i zgwałcili nas". I tyle. Czy coś takiego można skwitować jednym zdaniem? A o kwiatkach pisać pół strony? A może właśnie o takich rzeczach nie chce się mówić? Może właśnie o rzeczach pięknych (kwiatach),chce się mówić? Książka świetna!

• Science Fiction
  • Science fiction