Cztery drogi ku przebaczeniu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Four Ways to Forgiveness
fantasy, fantastyka
KoZa

Cztery drogi ku przebaczeniu to zbiór czterech znakomitych nowelach Ursuli K. Le Guin, w których wraca ona do wielkich tematów, które uczyniły z niej cenioną i szanowaną pisarkę. Na bliźniaczych planetach Werel i Yeowe autorka kreuje społeczeństwo, w którym wszyscy ludzie podzieleni są na "posiadaczy" i "posiadanych", a tradycja i wolność pozostają w stanie wojny. Jej bohaterowie usiłują stać się w pełni ludźmi i "trzymać się jednej szlachetnej rzeczy". Opowieści te, napisane z wielką wyobraźnią, traktują o sprawach uniwersalnych - życiu, śmierci, miłości i seksie.

Shila | 2015-10-11

W tych czterech opowiadaniach były fragmenty, które pokochałam od pierwszego razu i takie, które wydały mi się bezsensowne. Czułam się jakbym czytała szkic książki, która jeszcze nie powstała. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy książka mi się podobała czy nie, po prostu jest średnia.

MontyP | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Po przeczytaniu pierwszych 2 opowiadań, chciałem dać 9 gwiazdek. Niestety 2 kolejne były trochę nierówne, fragmentami wciągające, w innych miejscach przydługie. Odnoszę wrażenie jakby były na siłę "wyciągane". Ogólna ocena na poziomie 8 gwiazdek oddaje mój stosunek do tych opowiadań. Swietne, klimatyczne, mądre opowiadania. Choć mam kilka (jak zwykle) uwag, np. opowiadanie 4: "w nocy rów przeskoczyli mężczyźni i zgwałcili nas". I tyle. Czy coś takiego można skwitować jednym zdaniem? A o kwiatkach pisać pół strony? A może właśnie o takich rzeczach nie chce się mówić? Może właśnie o rzeczach pięknych (kwiatach), chce się mówić? Książka świetna!

MonikaW | 2015-05-27

Jak zwykle się nie zawiodłam. Mnóstwo refleksji i bogaty świat.

Kern | 2015-03-05
Na półkach: Fantasy, Przeczytane

Niec specjalnego, przereklmowana.

Michał | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Książka zmuszająca do głębokich refleksji ale brakuje mi tej baśniowości, która zaciera granice między rzeczywistością a marzeniem.

atropa | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016