Słowa

Tłumaczenie: Julian Rogoziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Edukacja Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Les mots
837184848X
pamiętnik
awitu

Niekonwencjonalny pamiętnik opowiadający o wczesnych latach dzieciństwa. Sartre dość przekonująco analizuje kształtowanie swojej młodej osobowości, która rodziła się w dość niezwykłych warunkach. Bezlitośnie ukazuje fałsz i obłudę, którą dostrzega przez pryzmat własnych doświadczeń. Nie ogranicza się tylko do opisu kształtowania cech charakteru, lecz opisuje także swoje pierwsze próby literackie i zachwyty czytelnicze.

Kamil Szaładziński | 2014-09-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Sartre to postać, którą ciężko zaszufladkować jednoznacznie. Podczas czytania jego autobiografii zachwycał, by zaraz doprowadzić mnie do szewskiej pasji. Był błyskotliwy, inteligentny, zaangażowany. A jednocześnie w swoim geniuszu odpychający (nie mam na myśli jego fizjonomii), nieprzyjemny, obrzydliwie megalomański. Pomimo jego zachwytu komunizmem, ZSRR, Che, uwielbiam go chociażby za to zdanie: "Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię".

Felzmann | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Kiepski pisarz z tego Sartre`a. Może filozof, czy myśliciel dobry, ale jako pisarz się nie sprawdził. Pisze tak, że nie chce się czytać. Zdumiony jestem, że dostał za tę książkę Nobla.

Aleksandra | 2013-11-27

"Dziś, 22 kwietnia 1963 roku, poprawiam ten rękopis na dziesiątym piętrze nowego budynku; przez otwarte okno oglądam cmentarz, Paryż, błękitnawe wzgórza Saint-Cloud." Myślę, że to wyjątkowa pozycja dla każdego ambitnego czytelnika. Nie zdradzę dlaczego... :)

Liv | 2015-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2015

To niesamowite jak autor znajduje słowa na pewne zjawiska z dzieciństwa, odczucia itp, które wydawałoby się nie sposób opisać - książka jest przykładem tego, że można - można oddać za pomocą magii słów najbardziej skomplikowany stan duszy. Mnóstwo popisów językowych odznaczających się wrażliwością Sartre to zdecydowanie silny atut tego dzieła, stanowiący niestety tym samym język trudny dla przeciętnego odbiorcy. Mimo to warto się wysilić i po książkę tę sięgnąć.

Herequeque | 2014-01-17

Czy widzieliście kiedyś na murach podłych dzielnic napisy 'JP na 100%' ? To logo widnieje na bluzach najgorszych osiedlowych drechów (Babciu, bez obrazy!) i raperów z półświatka.
A czy nie jest powszechnie wiadomym, że na każdej plebani, we Watykanie u Papieżyka i nawet w samym Niebie, czy nie ma tam fanatyków z pokolenia JP II?
Kim jest ten tajemniczy, nieuchwytny JP który tak rozpala głowy zbuntowanej młodzieży? Ja wiem to i pozwólcie, że tą wiedzą się z Wami podzielę.

Aktor Jean-Paul Belmondo to facet wyjątkowo przystojny i bardzo popularny. Chodzi jednak o innego Jean-Paula, który za życia był jego dokładny przeciwieństwem – brzydkim jak noc i lubianym jak syfilis.
Ja, jako człek uprzedzony do wszystkiego co chodzi i pełza z początku krzywym okiem patrzyłem na 'Słowa'. Bałem się bowiem, że podobnie jak 'Tako rzecze Zaratustra' będzie nudne, naciągane i ogólnie całkiem do Niczego. (Owacja na stojąco za dowcip!)
Sam Jean-Paul nie pomagał mi się przełamać, cały ten trudny do...

Oniry | 2013-12-26
Przeczytana: 2013 rok

Jedyne polskie wydanie, książka wyszperana w zakurzonym antykwariacie w Krakowie... i warto, Sartre momentami wzrusza. Taka przenikliwość i dystans do siebie, nic tylko się wczytać i wsiąknąć.

przemichal | 2016-05-25
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 maja 2016

Dość niesamowite to-to – i niesamowicie napisane. Pięknie.

Amnesja | 2013-12-08

Bardzo błyskotliwa, śmiała, bezpardonowa. Polecam.

MirexPol | 2016-10-14
helloagi | 2016-09-20