Wygnanie i królestwo

Tłumaczenie: Joanna Guze
Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
L'exil et le royaume

Albert Camus w Wygnaniu i królestwie – zbiorze sześciu opowiadań powstałych w 1957 roku – dotyka problemu kondycji ludzkiej widzianej z perspektywy samotności psychicznej, społecznej i egzystencjalnej. W kilku spośród nich autor wyrusza w podróż wiążącą się z odkrywaniem egzotyki miejsc, jak i niezwykłych krain ludzkich myśli i wierzeń. Bohaterowie opowiadań obdarzeni są szczególnym darem budzenia się i klarowania samoświadomości. Jak pisze w swoich esejach Thomas Merton – żarliwy interpretator i admirator twórczości Camusa – Człowiek sam, jak Syzyf, musi podjąć swoje absurdalne zadanie – swój głaz, lub jeśli ktoś woli, swój Krzyż. W kontekście współczesności biały Europejczyk, Mulat z Południowej Afryki i czarny Afrykanin muszą razem toczyć kamień Syzyfa, mimo iż ich trud wydaje się daremny.

Shimik | 2016-04-06

Te opowiadania nie podobały mi się. Zdecydowanie wolę inne książki autora. Opowiadanie jest może i krótsze niż cała książka ale musi być też dobre, bo inaczej ciężko będzie przez to przebrnąć. Żadne z tych opowiadań nie miało tego czegoś co by mi się spodobało. Nie polecam.

allison | 2012-11-16

Bohaterami pierwszych trzech opowiadań są ludzie tylko pozornie niemający ze sobą nic wspólnego: żona handlowca, renegat i starzejący się robotnik. Choć każda z tych postaci poszukuje w życiu czego innego, łączy je poczucie osamotnienia, bezsilności i bezradności.
Pesymistycznej wymowie pierwszych utworów przeciwstawione są kolejne opowieści. Ich bohaterowie - malarz, nauczyciel i podróżnik - nie mają życia usłanego różami, lecz nie poddają się i konsekwentnie dążą do celu.

D'Arrast, postać z zamykającego zbiór utworu, jest dla mnie potwierdzeniem późniejszych, głęboko humanitarnych przekonań autora, w myśl których człowiek może przeciwstawić się największemu złu, angażując się w sprawy innych. Przypomina to ideę zawartą w najsłynniejszym dziele Camusa, jakim jest powieść "Dżuma".

Bohaterowie "Wygnania i królestwa" przeżywają duchowe rozterki, wzloty i upadki, będąc z dala od rodzinnego kraju. W nowym miejscu albo odnajdują tytułowe królestwo, które budują siłą woli i...

Varant | 2013-12-17

Czym byłaby nowoczesna literatura Europejska bez Camusa? Nie wiem i nie chciałbym wiedzieć, bowiem ten niepozorny mężczyzna z Algieru syn robotnika popełnił w swym dość krótkim życiu parę niezwykle ważnych tekstów. Żałuję, że Camus nigdy nie napisał powieści z prawdziwego zdarzenia ograniczając się jedynie do krótszych form(jak rozrośnięte opowiadanie Obcy, Dżuma, Upadek, czy zwykłych opowiadań) i esejów. „Królestwo i wygnanie” to zbiór sześciu z pozoru luźnych powiastek. Czemu napisałem „z pozoru”? Gdyby głębiej się przyjrzeć wszystkie utwory Camusa opowiadają o absurdzie istnienia, świata etc. Autor umiejętnie pokazuje nam właśnie ten absurd pod różnymi postaciami udowadniając, że świat jest równocześnie żałosny, śmieszny, tragiczny jak i pełen sprzeczności .
W pewnym sensie wszystkie te opowiadania są o naszej codzienności tu ujętej w przepiękną formę. Na dodatek to w królestwie i wygnaniu znaleźć można znaleźć mistrzostwo krótkiej formy wyrażające się w opowiadaniu...

Pavvvel | 2016-03-04

Dla mnie Albert Camus jest pisarzem, który dotarł swoimi opowiadaniami, powieściami do istoty człowieczeństwa.

Marcin Łochowski | 2015-09-11
Przeczytana: 09 września 2015

Jest to późny Camus, a co za tym idzie - niespotykane umiejętności pisarskie przysłaniają już troszkę emocjonalną głębię. Być może muszę przeczytać ten zbiór opowiadań jeszcze raz, żeby lepiej się w niego wgryźć, ale nie wyczułem w nim zaangażowania uczuciowego autora, tak charakterystycznego dla jego wcześniejszych dzieł i Upadku. Lekki prymat formy nad treścią.
Pomimo tego opowiadania czyta się wyśmienicie, jak już wspomniałem - napisane są niezwykle plastycznym językiem, odczuwa się je wszystkimi zmysłami i zawierają w sobie ogromne pokłady humanizmu.

kaminska | 2015-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2014

Nawet jeśli filozofia egzystencjalizmu nie jest komuś szczególnie bliska, to ten utwór Camusa jest naprawdę wart przeczytania. To jak operuje językiem, szczególnie w Renegat albo umysł zmącony jest właściwe tylko mistrzom literatury - czujemy ją wszystkimi zmysłami. Majstersztyk ekspresji. I impresji.

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 28 sierpnia 1993

Lektura dla ludzi świadomych swoje drogi samorealizacji i samoświadomości. Dla tych, którzy uważają, że wspólnotowe działanie jest lepszej od egoistycznego indywidualizmu Reasumując, czyś czarny, żółty czy biały każdy nosi w sobie swój własny kamień

| 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Szybkie i przejrzyste wprowadzenie w każdą opowieść, ciekawa forma każdego opowiadania. Brak banału (przynajmniej rażącego oczy przy pierwszym spojrzeniu)

Justyna | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Camus jak zwykle wprawia mnie w pesymistyczny nastrój, ale paradoksalnie za to lubię go najbardziej.

koemata | 2015-11-22
Na półkach: Az w 2015, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 23 listopada 2015

krótkie opowiadania, niezły język

Urodziny Alberta Camus

Sto lat temu, w Algierii, urodził się jeden z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów europejskich, filozof i eseista, Albert Camus. We Francji uznawany jest za najwybitniejszego pisarza wszech czasów, a „Obcy” to najczęściej czytana książka w tym kraju.