Tatarak i inne opowiadania

Wydawnictwo: Polityka
Lugal

Inne wydania

Główna bohaterka, doktorowa M., czyli pani Marta - to starzejąca się, niemłoda, a w dodatku nieuleczalnie chora kobieta, której życie jest monotonne i nudne. Od lat jest żoną wiecznie zapracowanego lekarza, który nigdy nie ma dla niej czasu i z którym nic jej nie łączy poza tym, że jest jego żoną. Miłość, uczucie, przywiązanie dawno minęły, a ich miejsce zajęły rutyna i przyzwyczajenie. Któregoś dnia pani Marta poznaje młodego, dwudziestopiecioletniego Bogusława K., z którym spędza kilka uroczych chwil. Pociąga ją w młodzieńcu jego fizyczne piękno, zdrowie i młodość (znamienny rys twórczości autora). Jest nim tak bardzo zafascynowana, że nawet braki w jego wykształceniu nie mają dla niej większego znaczenia. W tych kilku krótkich chwilach, które spędza z Bogusławem, przeżywa drugą młodość, znowu zaczyna czuć się kobietą, znowu odczuwa zainteresowanie sobą. Ale choć młodzieniec fascynuje ją i pociąga, nie jest zaślepiona, potrafi trzeźwo myśleć: "Jedno z nas musi umrzeć" - mówi, zdając sobie sprawę z tego, czym się ten romans może skończyć. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jej marzenie się spełnia... W "Tataraku" bowiem, jak w wielu innych utworach tego pisarza (na przykład w "Brzezinie", "Pannach z Wilka", "Serenite"), kwestią podstawową jest niemoc bohaterów wobec bezwzględnego i wszechwładnego losu. Śmierć, która zagląda pani Marcie w oczy, nieuchronna i nieznana, sprawia, że na chwilę chce o niej zapomnieć, aby przeżyć jeszcze raz coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Podejmuje dramatyczny wyścig z czasem, by po raz ostatni uszczknąć z życia to, co w nim najlepsze - miłość i akceptację drugiej osoby...

wiesia | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2016

Po przeczytaniu książki Anny Król sięgnęłam znów po opowiadania Iwaszkiewicza. W "Tataraku" znalazłam echa wielkiego uczucia do Jerzego Błeszyńskiego i zarówno w tym jak i w innych nieodmiennie powtarzający się motyw przemijania i śmierci, żalu za upływającym czasem.

W tym zbiorze są utwory, które znałam, ale też i takie, które przeczytałam po raz pierwszy. "Dzień sierpniowy, "Dzień listopadowy", "Opowiadanie szwajcarskie"- piękne, wzruszające, skłaniające do niewesołych refleksji. Niewiele się w nich dzieje, toczy się zwyczajne życie, bohaterowie przeżywają kolejne dni, przyroda współgra z ich uczuciami.
"Polem szedł zupełnie niezauważalny powiew, wiaterek pachnący piołunem i końcem lata. Po raz pierwszy odczułem wtedy w sercu ściśnięcie, zwyczajne potem w życiu ludzkim poczucie końca".

Powtórzę kolejny raz za Eustachym Rylskim, że nikt tak jak Iwaszkiewicz nie pisze tak przejmująco o przemijaniu.

Mało jest tak przejmujących opowiadań jak "Tatarak". Tak mało stron, tak wiele treści. Na kilkudziesięciu kartkach zmieścić całe życie człowieka z jego blaskami i cieniami, tyle emocji zawrzeć w pozornie prostych słowach. Do tego bliska mi paralela życie - śmierć. Kto dziś w literaturze tak gra kontrastami młodość, starość, radość, rozpacz, śmiech, łzy - bez emfazy, bez zbędnego zadęcia, tak by dotknąć rzeczywistej istoty spraw?... Niezmiennie pozostaję pod ogromnym wrażeniem talentu Jarosława Iwaszkiewicza.

hydriola | 2014-04-27

Obejrzałam film A. Wajdy "Tatarak" z przejmującą rolą Krystyny Jandy, która, przynajmniej w połowie, gra tam samą siebie, i wzruszyłam się. Dzisiaj chyba rzadko po prostu się wzruszam, żyjemy w populacji skrajnych emocji, może bez miejsca na zwykłe, ciche wzruszenie. Nad zbiorem opowiadań podobnie, a chyba najsilniej nad "Dniem sierpniowym" i słowami o tym, jak boli, gdy coś się kończy, na przykład ciepłe lato i jak szkoda odlatujących jaskółek...
Wspaniała literatura, wspaniałe opisanie życia. Jednym tchem.

| 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Opowiadanie "Tatarak" zapada w pamięć, a już szczególnie po filmie. Zrozumiałam autora, jak nigdy.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2008 rok
calm_down | 2014-10-13
Przeczytana: 05 października 2014

"Tatarak"
"Kochankowie z Marony"

Piotr Prachnio | 2014-02-17
Przeczytana: 07 lutego 2014

opowiadanie szwajcarskie (monolog wypowiedziany [1])

Istas | 2012-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Ewa | 2016-11-06
Korynna | 2016-09-25
Ekranizacje Andrzeja Wajdy

9 października zmarł Andrzej Wajda, polski reżyser filmowy i teatralny, któremu popularność przyniosły filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju i dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich. Przedstawiamy wybór dziesięciu wyreżyserowanych przez niego adaptacji.

Pisarze na wakacjach, czyli listy zamiast powieści

Maria Dąbrowska i Anna Kowalska odpoczywały w Sopocie, Zygmunt Mycielski urlopował i komponował w Nieborowie, Anna Iwaszkiewiczowa kurowała się w Rabce
i ukochanej Ustce. Pisarze i intelektualiści tworzący w PRL byli stałymi bywalcami domów pracy twórczej w Zakopanem, Sopocie, Oborach.