Le mur
837389926X
klasyka
Aurellia1

Każde z opowiadań zamieszczonych w tomie Mur może być traktowane jako prolegomena do późniejszych dzieł filozoficznych autora tematyka wolności, odpowiedzialności, poczucia bezsensu została tu podana w bardzo przystępnej formule. Jednakże nie wolno zapominać, iż Sartre tworzył prozę o ambicjach artystycznych. Mur świetnie uprzytamnia, na czym owe ambicje się zasadzały. A zasadzały się na tworzeniu literatury o człowieku ścierającym się z problemem egzystencji, która albo go przerasta, albo mu ciąży.

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2005

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/

Ina | 2016-11-07

Ciekawy i wciągający zbiór opowiadań egzystencjonalnych. Pod rozwagę otrzymujemy z pozoru niedostrzegalne problemy i zmagania, tkwiące w głębi ludzkiej duszy. Wchodzimy w myśli bohaterów, a pod koniec zostajemy zostawieni na środku głębokiego oceanu niekończących się pytań.

Jak zachowasz się dzień przed swoją śmiercią?
Czy nie masz ochoty wyjść z domu w biały dzień i strzelać do przypadkowo napotkanych ludzi?
Jak wychowanie wpłynie na odkrywanie twojej świadomości i tożsamości jako mężczyzny?
Czego kobieta zazdrości drugiej kobiecie?
Dlaczego tkwisz w związku z mężczyzną, który nie potrafi cię zaspokoić?
Jak bardzo jesteś szalona, żyjąc w związku z wariatem?

Wydawałoby się, że gatunek literacki jakim jest opowiadanie nie wystarczyłby, aby dogłębnie i wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania. Sartre udowadnia, że jednak jest możliwe. Te historie są fenomenalne. Ubrane w krótkie formy literackie aż kipią od trafnych i zaskakujących spostrzeżeń.

tiny ginsberg | 2014-07-11

"Mur" to moje drugie spotkanie z Sartre'm i muszę przyznać, że drugi raz jestem pod wrażeniem. Jest to zbiór opowiadań nawiązujących do filozofii egzystencjalizmu. Bohaterom utworów, oprócz uczucia pustki, rozdarcia i bezsensu życia, towarzyszy motyw tytułowego muru. Ów mur przybiera różne formy: granicy między normalnością a obłędem, nienawiści do ludzi, niezrozumienia potrzeb drugiej osoby, a wreszcie dosłownego muru - tego, na którym rozpryskuje się krew rozstrzelanych skazańców. Utwory, choć napisane oszczędnym językiem, silnie oddziałują na wyobraźnię oraz poglądy czytelnika i nie da się potraktować ich z obojętnością. Każde opowiadanie to niepowtarzalna perełka, która przykuwa uwagę i zatrzymuje ją na sobie do samego końca. Wiem, że lektura "Muru" pozostanie na długo w mojej pamięci i z pewnością będę do niej wracać.

mm8371 | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

I możesz odnaleźć siebie żyjącego w prowizorycznej chacie
I możesz odnaleźć siebie w innej części świata
I możesz odnaleźć siebie za kierownicą wielkiego samochodu
I możesz odnaleźć siebie w pięknym domu, z piękną żoną
I możesz spytać siebie – no dobrze…
ale jak ja się tu dostałem?

Mur to nie tylko cegiełki...oszczędnie ,ale mocno..ze wspólnym mianownikiem. Kilka nowel,kilka murów,kilka potrzaskanych głów,i jednak...kilka przebitych dziur...a za nimi następne cegiełki..
No i nie wiem..próbować? tłuc?może młotkiem?..czy lepiej położyć się w jego cieniu,bezpiecznie,spokojnie,z czystym sumieniem,bo przerasta,bo twarde,nieugięte....nasza decyzja i nasz łeb...ale czytać warto..

ravenstag | 2010-10-25
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2010

Absolutnie bezkompromisowy i zaskakujący zbiór! Tematyka wciąż boleśnie współczesna - moim zdaniem może i Sartre uważał, że pisarz powinien funkcjonować w kontekście własnej epoki, ale mu się to po prostu nie udało :) I chwała mu za to.

Basia | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Jakże trudne i skomplikowane jest ludzkie istnienie. I to w tak nieoczywisty sposób...

TZ241 | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

Rewelacyjny zbiór opowiadań.

Teksty są mocne, wyraziste, dynamiczne, chwilami bardzo niepokojące, wręcz przekraczające granice komfortu podczas czytania. Sartre żongluje też stosowanym w poszczególnych utworach stylem, co przy dużej oryginalności rozwiązań fabularnych daje świetne rezultaty.

Fundamentalną kwestią jest też tutaj ideowa klamra spajająca teksty. Wszystkie są opowieścią o wyobcowaniu jednostki, która zostaje wyrzucona poza nawias społeczeństwa przez tytułowy "mur" - nieprzekraczalną barierę uniemożliwiającą funkcjonowanie na zasadach wspólnych dla reszty ludzi.

Ciężko wskazać które z opowiadań jest najbardziej warte polcenia (zdaje się, że tytułowe i końcowe - "Dzieciństwo wodza" są najbardziej znane). Na mnie największe wrażenie zrobił drugi z tekstów - "Pokój". Porażające studium izolacji jaką przynosi poszczególnym członkom rodziny ciężka choroba jednego z jej członków.

Bursztyniara | 2014-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Jeśli ktoś chciałby się zapoznać literaturą egzystencjalna, to lepiej przeczytać to niż Dżumę, moim znaniem. Finał pierwszego opowiadania jest tak rozbrajający, że człowiek nie wie czy się śmiać, czy płakać. Czy życie ma sens?

gorzka | 2011-02-15
Przeczytana: 2004 rok

Książka w zamyśle autora miała odzwierciedlać poglądy filozofii egzystencjalnej (nurt ateistyczny), której był jednym z twórców. Tom składa się kilku opowiadań, nadających się do przeczytania przez każdego, gdyż ich forma i treść nie są skomplikowane, mimo autorstwa filozofa. Bohaterowie Sartre'a są przeważnie postawieni w dalekiej od komfortu sytuacji życiowej, a czytelnik wraz z nimi odczuwa beznadzieję i osamotnienie w podejmowaniu brzemiennych w skutki decyzji. Niestety, żadnej z postaci nie wspiera opatrzność ani przyjazna pomoc bliźniego, każdy bohater musi sam zadecydować, którą drogę obierze i wziąć na siebie odpowiedzialność wyboru. Książka w artystyczny sposób idealnie odzwierciedla egzystencjalne przekonania Sartre'a.

Ewil | 2018-02-28

Ocenę wystawiam tylko za pierwsze opowiadanie w tym tomie, które dla mnie jest najlepszym short story ever. Spójne, na ważny temat, prawdziwe i wciągające. I do tego poruszające trzewia. Polecam.
Reszta opowiadań? Przeciętna nuda.

Dobra pozycja dla osób chcących się zapoznać z dziełami Satre'a.Choć tylko jedno z opowiadań zamieszczonych w zbiorze nosi tytuł dzieła, to symboliczny motyw muru można znaleźć w każdym z nich.Sartre odsłania w nich często nie dostrzegane ludzkie słabości i pragnienia pokazując ukrytą ludzką naturę.