Mur

Okładka książki Mur Jean-Paul Sartre
Okładka książki Mur
Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
klasyka
1958-01-01
837389926X
Jerzy Lisowski
egzystencja filozofia opowiadanie francuskie

Bardzo nietypowy dobór opowiadań, które łączy idea muru wraz ze wzmiankami o nim w tekście, oczywiście w najróżniejszych znaczeniach, od muru do rozstrzeliwania jeńców po mur w relacji z bliską osobą. Czytelnik, który chce to przeczytać, musi przygotować się na całkowicie odmienną długość różnych opowiadań w zbiorze oraz na głębokie wniknięcie w psychikę głównych bohaterów, której zakamarki mogą obrzydzić niejednego czytającego.

Niepokojące, egzystencjalne i skłaniające do refleksji opowiadania.

Niepokojące, egzystencjalne i skłaniające do refleksji opowiadania.

Lekki, elegancki styl, pokazywanie wad człowieka, jego walki z nimi, która pokazuję jego prawdziwą naturę, skłaniając do refleksji i egzystenjalnych przemyśleń. To wszystko to wspólny mianownik tych pięciu opowiadań, szczególnie ostatnie jest fantastyczne, na dodatek tematyka, która Sartre zdecydowanie wyprzedzał epokę. Mimo że ciężko dostać, warto poszukać na allegro czy Tezeuszu, (Ja tam kupiłem)

Planowałam przeczytać ten tytuł już dawno, ale niesamowicie ciężko było mi go znaleźć. W żadnej bibliotece, w żadnym antykwariacie. Aż wreszcie, w rodzinnym mieście, z bibliotecznego archiwum, odkopała go dla mnie pewna Pani.
A szkoda. Szkoda, że "Mur" jest tak niedostępny, bo jest wspaniałym zbiorem opowiadań.
Wszystkie są trafne, boleśnie prawdziwe i po prostu świetnie napisane. Bez jakiegokolwiek wstydu i kompromisów. Po prostu.

Wszystkie są trafne, boleśnie prawdziwe i po prostu świetnie...

Początkowe opowiadania to jedne z najlepszych z jakimi miałam okazję się zetknąć. Mocno zapadające w pamięć.

Świetny zbiór opowiadań, w którym każde trzyma bardzo wysoki poziom. Zmuszają do refleksji i zostają w człowieku na długo.

Opowiadania ze zbioru "Mur" na pewno nie należą do lekkich i wesołych. Stanowią raczej okazję do uświadomienia sobie ciemniejszej strony ludzkiej egzystencji, przemyślenia jej, przepłakania, przeżycia i może nawet na swój sposób pogodzenia się z nią. Zdecydowanie warto sięgnąć, zwłaszcza w trudniejszych momentach życia.

„Mur”, Jean Paul Sartre (Prozaik, dramaturg, filozof). Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1964 roku za powieść Słowa (Les Mots)(odmówił jej przyjęcia). Był czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu, który starał z biegiem lat połączyć z marksizmem.
„Między nami jest jakiś mur. Widzę ciebie, mówię do ciebie, ale ty stoisz po tamtej stronie”. To symbol istnienia, śmierci, dotyku, bliskości, niezależności i wewnętrznej blokady. To intymność wystawiona na pokaz, to filozoficzna ingerencja człowieka w jego wewnętrzny dziwny świat. Gdzie wolność i odpowiedzialność, codziennie toczy walkę z egzystencją. Ko wygra? czy będzie zwycięzca i pokonany? - „Myślę, że wtedy będę chciał wniknąć w mur, że z całej siły plecami będę się w niego wpierał, ale mur nie ustąpi, tak jak to we śnie bywa”.
„Mur” to zbiór pięciu opowieści, w których najważniejszy jest człowiek, to w swoisty antropocentryzm umiejscowiony w świecie myśli i emocji. Czy mur pod którym stoisz to własny wybór czy brutalna rzeczywistość? Co sprawia, że zaczynasz się pod nim lub przed nim męczyć, dusić, brakuje ci powietrza, życia i co wtedy robisz? walczysz? Czy biernie poddajesz się racjonalnym emocjom?.
Sartre stworzył literaturę najwyższej klasy. Wartość sama w sobie. Lekki i nie wymuszony styl, zmusza czytelnika do refleksji, wewnętrznej narracji, indywidualnej etyki słowa i czynu. to tutaj następuje weryfikacja człowieczeństwa w obliczu „muru”. Czy nadal jesteś człowiekiem? „Niczego nie żałowałem: było mnóstwo rzeczy, których mógłbym żałować (...) ale śmierć wszystko odarła z uroku”.

och, coś napiszę, ale najpierw muszę te historie poprzeżywać.

och, coś napiszę, ale najpierw muszę te historie poprzeżywać.

Jean-Paul Sartre (1905-1980) obok Alberta Camusa jest czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu ateistycznego. Sartre to pisarz, filozof i wieloletni partner Simone de Beauvoir, z którą tworzył chyba najsłynniejszą parę intelektualistów XX wieku. Była jego "miłością konieczną", co nie przeszkadzało im w licznych romansach- tworzyli trójkąty, a nawet czworokąty, o czym zresztą Beauvoir napisała w swojej pierwszej książce. Twórca "Muru" w 1964 został laureatem literackiego Nobla, jednak odmówił jego przyjęcia. Dość kontrowersyjne poglądy (bardzo długo wspierał ZSRR),uzależnienie od amfetaminy, otwarty związek z najsłynniejszą feministką XX wieku - życie Sartre z pewnością było barwne; można powiedzieć, że stał się legendą za życia (czego zresztą bardzo nie chciał- dlatego odmówił przyjęcia wspomnianego Nobla). Nic dziwnego, że gdy umarł w 1980 roku, na cmentarzu Montparnasse żegnało go 50 000 Francuzów.

"Mur" to zbiór opowiadań wydany w 1939 roku. W jego skład wchodzą: tytułowy "Mur", "Pokój", "Herostrates", "Intymność" i "Dzieciństwo wodza". I jak to z reguły w zbiorach bywa, są opowiadania lepsze i te odrobinę gorsze.
Moim absolutnym numerem jeden jest "Mur", który opisuje ostatnią dobę więźniów skazanych na śmierć. O czym myślisz oczekując na ranek, w którym zostaniesz rozstrzelany? Dostrzegasz sens czy raczej bezsensowność swojego za krótkiego życia? Jak reaguje twoje ciało, gdy uświadamiasz sobie, że za kilka godzin rozerwą je kule? Końcówka jest przewrotna, stawia przed czytelnikiem wiele pytań w duchu filozofii egzystencjalizmu.
Bohaterką "Pokoju" jest Ewą, która zajmuje się chorym psychicznie mężem i stopniowo daje wciągnąć się w świat jego uronień. Cienka granica między zdrowiem psychicznym a chorobą oraz między miłością a przywiązaniem - to główne tematy "Pokoju", który jest opowiadaniem niepokojącym, mrocznym i równocześnie bardzo dobrym.
"Herostrates" jest utworem jeszcze mrocznieszym, bo narrator jest socjopatą, który planuje zabić bez powodu przypadkowych ludzi. Czy zdecyduje się na ten krok? Nie zdradzę ;)
Dwa ostatnie opowiadania są nieco słabsze, ale ostatecznie trzymają dobry poziom. Wszystko utrzymane jest w duchu egzystencjalizmu. Jak wiele w naszym życiu zależy od przypadku, a ile od nas? Czy możemy samostanowić o tym kim jesteśmy i czy jesteśmy w stanie robić to świadomie? Czy moralność lub normalność są narzucaną nam ramą, czy czymś, co możemy kształtować według siebie? To są pytania, które bardzo lubię w literaturze. Sartre pięknie je stawia, a odpowiedzi czytelnikowi —rzecz jasna— nie udziela żadnych.

"Mur" znalazłam kilka miesięcy na półce wymian w moim mieście, wzięłam w ciemno.
Oby więcej takich szczęśliwych przypadków w moim czytelniczym życiu ;)

Zapraszam na: www.domowakultura.wordpress.com

• Literatura francuska