Le mur
837389926X
klasyka
Aurellia1

Każde z opowiadań zamieszczonych w tomie Mur może być traktowane jako prolegomena do późniejszych dzieł filozoficznych autora tematyka wolności, odpowiedzialności, poczucia bezsensu została tu podana w bardzo przystępnej formule. Jednakże nie wolno zapominać, iż Sartre tworzył prozę o ambicjach artystycznych. Mur świetnie uprzytamnia, na czym owe ambicje się zasadzały. A zasadzały się na tworzeniu literatury o człowieku ścierającym się z problemem egzystencji, która albo go przerasta, albo mu ciąży.

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2005

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/

oceuce | 2019-06-13
Przeczytana: czerwiec 2019

Jean-Paul Sartre (1905-1980) obok Alberta Camusa jest czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu ateistycznego. Sartre to pisarz, filozof i wieloletni partner Simone de Beauvoir, z którą tworzył chyba najsłynniejszą parę intelektualistów XX wieku. Była jego "miłością konieczną", co nie przeszkadzało im w licznych romansach- tworzyli trójkąty, a nawet czworokąty, o czym zresztą Beauvoir napisała w swojej pierwszej książce. Twórca "Muru" w 1964 został laureatem literackiego Nobla, jednak odmówił jego przyjęcia. Dość kontrowersyjne poglądy (bardzo długo wspierał ZSRR), uzależnienie od amfetaminy, otwarty związek z najsłynniejszą feministką XX wieku - życie Sartre z pewnością było barwne; można powiedzieć, że stał się legendą za życia (czego zresztą bardzo nie chciał- dlatego odmówił przyjęcia wspomnianego Nobla). Nic dziwnego, że gdy umarł w 1980 roku, na cmentarzu Montparnasse żegnało go 50 000 Francuzów.

"Mur" to zbiór opowiadań wydany w 1939 roku. W jego skład wchodzą: tytułowy...

Ewil | 2018-02-28

Ocenę wystawiam tylko za pierwsze opowiadanie w tym tomie, które dla mnie jest najlepszym short story ever. Spójne, na ważny temat, prawdziwe i wciągające. I do tego poruszające trzewia. Polecam.
Reszta opowiadań? Przeciętna nuda.

mm8371 | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

I możesz odnaleźć siebie żyjącego w prowizorycznej chacie
I możesz odnaleźć siebie w innej części świata
I możesz odnaleźć siebie za kierownicą wielkiego samochodu
I możesz odnaleźć siebie w pięknym domu, z piękną żoną
I możesz spytać siebie – no dobrze…
ale jak ja się tu dostałem?

Mur to nie tylko cegiełki...oszczędnie ,ale mocno..ze wspólnym mianownikiem. Kilka nowel,kilka murów,kilka potrzaskanych głów,i jednak...kilka przebitych dziur...a za nimi następne cegiełki..
No i nie wiem..próbować? tłuc?może młotkiem?..czy lepiej położyć się w jego cieniu,bezpiecznie,spokojnie,z czystym sumieniem,bo przerasta,bo twarde,nieugięte....nasza decyzja i nasz łeb...ale czytać warto..

Tehelve | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017

Tytułowy Mur co opowiadanie nabiera coraz bardziej metaforycznego znaczenia.

Ina | 2016-11-07

Ciekawy i wciągający zbiór opowiadań egzystencjonalnych. Pod rozwagę otrzymujemy z pozoru niedostrzegalne problemy i zmagania, tkwiące w głębi ludzkiej duszy. Wchodzimy w myśli bohaterów, a pod koniec zostajemy zostawieni na środku głębokiego oceanu niekończących się pytań.

Jak zachowasz się dzień przed swoją śmiercią?
Czy nie masz ochoty wyjść z domu w biały dzień i strzelać do przypadkowo napotkanych ludzi?
Jak wychowanie wpłynie na odkrywanie twojej świadomości i tożsamości jako mężczyzny?
Czego kobieta zazdrości drugiej kobiecie?
Dlaczego tkwisz w związku z mężczyzną, który nie potrafi cię zaspokoić?
Jak bardzo jesteś szalona, żyjąc w związku z wariatem?

Wydawałoby się, że gatunek literacki jakim jest opowiadanie nie wystarczyłby, aby dogłębnie i wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania. Sartre udowadnia, że jednak jest możliwe. Te historie są fenomenalne. Ubrane w krótkie formy literackie aż kipią od trafnych i zaskakujących spostrzeżeń.

TZ241 | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

Rewelacyjny zbiór opowiadań.

Teksty są mocne, wyraziste, dynamiczne, chwilami bardzo niepokojące, wręcz przekraczające granice komfortu podczas czytania. Sartre żongluje też stosowanym w poszczególnych utworach stylem, co przy dużej oryginalności rozwiązań fabularnych daje świetne rezultaty.

Fundamentalną kwestią jest też tutaj ideowa klamra spajająca teksty. Wszystkie są opowieścią o wyobcowaniu jednostki, która zostaje wyrzucona poza nawias społeczeństwa przez tytułowy "mur" - nieprzekraczalną barierę uniemożliwiającą funkcjonowanie na zasadach wspólnych dla reszty ludzi.

Ciężko wskazać które z opowiadań jest najbardziej warte polcenia (zdaje się, że tytułowe i końcowe - "Dzieciństwo wodza" są najbardziej znane). Na mnie największe wrażenie zrobił drugi z tekstów - "Pokój". Porażające studium izolacji jaką przynosi poszczególnym członkom rodziny ciężka choroba jednego z jej członków.

| 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 lipca 2016

"Mur", "Pokój", "Herostrates" - geniusz.

Andrzej | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Jean Paul Sartre był jednym z głównych filozofów francuskich XX wieku,przedstawiciel egzystencjalizmu,jedna z głównych postaci paryskiego maja 1968 roku.Jest to moje pierwsze spotkanie z książkami tego autora,ale tematykę uważam za aktualną i która raczej aktualności nigdy nie straci,choć na temat filozofii nie będę dużo pisał gdyż nie jest ona moją mocną stroną.
Mur to zbiór opowiadań które poruszają tematykę wolności,człowieka,wybory,oraz podejmowanych wyborów.
Mur to nie tylko tytuł książki ,ale także symboliczny mur którzy stykają się bohaterowie opowiadań.Myślę że najlepszym opowiadaniem z całego tomu jest pierwsze opowiadanie pod takim samym tytułem,które jest także wyznacznikiem dla innych opowiadań,które także są napisane na bardzo wysokim poziomie jak pokój gdzie żona zmaga się z chorobą psychiczną męża i mimo niebezpieczeństwa choroby nadal żyje z nim,czy Herostrates gdzie główny bohater dokonuje zbrodni ,a gdy zostaje złapany i zamyka się w toalecie restauracyjnej mając...

Basia | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Jakże trudne i skomplikowane jest ludzkie istnienie. I to w tak nieoczywisty sposób...

tiny ginsberg | 2014-07-11

"Mur" to moje drugie spotkanie z Sartre'm i muszę przyznać, że drugi raz jestem pod wrażeniem. Jest to zbiór opowiadań nawiązujących do filozofii egzystencjalizmu. Bohaterom utworów, oprócz uczucia pustki, rozdarcia i bezsensu życia, towarzyszy motyw tytułowego muru. Ów mur przybiera różne formy: granicy między normalnością a obłędem, nienawiści do ludzi, niezrozumienia potrzeb drugiej osoby, a wreszcie dosłownego muru - tego, na którym rozpryskuje się krew rozstrzelanych skazańców. Utwory, choć napisane oszczędnym językiem, silnie oddziałują na wyobraźnię oraz poglądy czytelnika i nie da się potraktować ich z obojętnością. Każde opowiadanie to niepowtarzalna perełka, która przykuwa uwagę i zatrzymuje ją na sobie do samego końca. Wiem, że lektura "Muru" pozostanie na długo w mojej pamięci i z pewnością będę do niej wracać.