jkesil 
nie mam czasu
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 6 dni temu
Teraz czytam
 • Drogi wolności
  Drogi wolności
  Autor:
  W Drogach wolności pisarz podejmuje zagadnienie wolności i jej drugiej strony (jej nieuchronnego cienia): złej wiary (mauvaise foi). Ta ostatnia jest jedną z najbardziej oryginalnych kategorii fil...
  czytelników: 812 | opinie: 8 | ocena: 7,6 (124 głosy)
 • Harlem
  Harlem
  Autor:
  Reporterska opowieść o legendarnej dzielnicy nowojorskich Afroamerykanów. Autor pokazuje dzieje tej niezwykłej dzielnicy - od początków, kiedy w pierwszych trzech dekadach XX wieku Harlem był ziemią o...
  czytelników: 263 | opinie: 10 | ocena: 6,28 (80 głosów)
 • Jeśli zimową nocą podróżny
  Jeśli zimową nocą podróżny
  Autor:
  Dziesięć początków powieści – każdy urywa się w punkcie kulminacyjnym. Czytelnik i Czytelniczka – poszukują kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mno...
  czytelników: 2525 | opinie: 83 | ocena: 7,66 (871 głosów) | inne wydania: 5
 • Mafia spółka jawna
  Mafia spółka jawna
  Autor:
  Książka o działaniu klanów mafijnych, praniu brudnych pieniędzy, bezwzględności ojców chrzestnych. Osobisty, frapujący reportaż o kraju, który niejednemu z nas kojarzy się z pysznym jedzeniem, winem i...
  czytelników: 151 | opinie: 8 | ocena: 5,71 (41 głosów)
 • Martin Scorsese. Rozmowy
  Martin Scorsese. Rozmowy
  Autor:
  Martin Scorsese. Rozmowy to zapis pasjonujących rozmów dwóch przyjaciół – krytyka filmowego Richarda Schickela i Martina Scorsese. To pasjonująca opowieść o chłopcu z mafijnej dzielnicy Nowego Jorku,...
  czytelników: 210 | opinie: 10 | ocena: 7,16 (61 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-30 00:07:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Odważna jak na skrytą i stabuizowaną Japonię opowieść o uzależnieniu. Autor jednak rozbiera się tylko do połowy, może nawet i mniej. W zasadzie ukazuje samo picie przemieszane z okresami "zniknięcia" czyli bezdomności. Studium złamanego charakteru z wymazanymi przyczynami. Tak żebyśmy się nie mogli domyślać o co mogło chodzić.

 
2018-07-26 00:31:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Seria: Mega Manga

Niewysłowienie niezobowiązująca, przeważnie potwornie głupia i naiwna lektura, którą można wstawić na puchnącą półkę "guilty pleasure". Niby połączenie Lovecrafta z Walking Dead i japońskim gore, ale nic się z niczym nie zgadza: dziwne odnóża, które przejmują żywe organizmy i poruszają się napędzane dzięki ich gazom. Nie wiadomo już co jest nie z tego świata - odnóża, czy żyjący gaz. Nie... Niewysłowienie niezobowiązująca, przeważnie potwornie głupia i naiwna lektura, którą można wstawić na puchnącą półkę "guilty pleasure". Niby połączenie Lovecrafta z Walking Dead i japońskim gore, ale nic się z niczym nie zgadza: dziwne odnóża, które przejmują żywe organizmy i poruszają się napędzane dzięki ich gazom. Nie wiadomo już co jest nie z tego świata - odnóża, czy żyjący gaz. Nie wiadomo czego tak naprawdę chce szalony wujek głównego bohatera i czy dziewczyna bohatera żyje czy nie, nie dowiemy się w zasadzie nic, bo nic się z niczym nie klei. Nieważne. Im bardziej absurdalne tym lepiej.

pokaż więcej

 
2018-07-19 22:00:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Ex Machina (wyd. zbiorcze) (tom 1) | Seria: Vertigo

Dobry mindset Vaughana skutkuje dobrym strumieniem przelewanym z talentem i ikrą. W komiksie nie jest to takie łatwe - scenarzysta kreuje światy nie w pojedynkę, ale z rysownikiem i jego zespołem. Wszystko co robią musi mieć w sobie walor "sprzedażowy". Tego nie można, to można, obostrzeń masa. Tym razem trafione niezatopione - "Ex Machina" z werwą opowiada o polityku, który kiedyś był... Dobry mindset Vaughana skutkuje dobrym strumieniem przelewanym z talentem i ikrą. W komiksie nie jest to takie łatwe - scenarzysta kreuje światy nie w pojedynkę, ale z rysownikiem i jego zespołem. Wszystko co robią musi mieć w sobie walor "sprzedażowy". Tego nie można, to można, obostrzeń masa. Tym razem trafione niezatopione - "Ex Machina" z werwą opowiada o polityku, który kiedyś był superbohaterem. Podlane celnym bieżącym komentarzem społeczno-politycznym. Ameryka w swoim szaleństwie, ale sprowadzona do kilku wiarygodnie psychologicznie oddanych sylwetek. Lovestory nie odtrąca, łotr nie rozśmiesza, teksty (lepiej czytać w oryginale, choć dobry polski tłumacz!) wchodzą. Skądinąd imponująca struktura stworzona przez ludzi inteligentnych, świadomych historii komiksu, dojrzale umiejących dowalić w odpowiednie miejsce, by czytelnik mógł to odnieść do siebie. Choć bezbarwny bohater w wersji " poczciwina " to komiks trąca właściwe struny. W cieniu jednej brakującej wieży World Trade Center, stworzone trzy lata po ataku 11 września. Profesjonalne, z polotem, polecone, na półce.

pokaż więcej

 
2018-07-15 12:08:40
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Pluto (tom 1)

Dobra, melancholijna manga o smutnych, tradycyjnie poszukujących duszy robotach. Co ciekawe - wreszcie są od tej duszy niedaleko, może nawet już ją mają. Momentami naiwne, ale dorzuciwszy azjatycki filtr - zaczyna się widzieć w dobrym kontraście.

 
2018-07-13 19:58:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Teraz to już nie można się wycofać, choć autor przebił poziom żenady kilka części temu. Plus za wymyślanie coraz dziwniejszych nazw i w ogóle dziwactw. Poziom niezrozumiałości minęliśmy z dzieckiem gdzieś w okolicach 4 tomu, teraz to już czysty masochizm, ta jazda bez hamulca po wysypisku śmieci. Byle do końca, daj mi siłę.

 
2018-07-11 01:17:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Wreszcie dobry polski komiks. Podziemny artysta Prosiak wraca z ujętym w nieco bardziej mainstreamowe ramy dziełem. Przyrządzone danie ma w sobie mnóstwo czarnego humoru, goryczy i zderzenia ze zwykłą codziennością. W porównaniu z wcześniejszymi pracami w tej dochodzi dojrzałość i czułość, których tak zawsze brakowało. Niektóre rozwiązania (neuroblastoma?) są nieco tanimi chwytami na poziomie... Wreszcie dobry polski komiks. Podziemny artysta Prosiak wraca z ujętym w nieco bardziej mainstreamowe ramy dziełem. Przyrządzone danie ma w sobie mnóstwo czarnego humoru, goryczy i zderzenia ze zwykłą codziennością. W porównaniu z wcześniejszymi pracami w tej dochodzi dojrzałość i czułość, których tak zawsze brakowało. Niektóre rozwiązania (neuroblastoma?) są nieco tanimi chwytami na poziomie samego opowiadania, choć w życiu, jeśli akurat są nim inspirowane, bywają wielkimi nieszczęściami. Czy inspirowane życiem prywatnym czy pogłębionym researchem środowiskowym, czy jednym i drugim - komiks dotyka wiele razy pewnych autentycznych, stricte ludzkich zachowań i sytuacji. Mamy wstyd z bycia biednym, życiowo średnio rozgarniętym, mamy pasję, która jest wykorzystywana przez innych, mamy budzący się bunt i przełamywanie strachu, by w końcu stanąć twarzą w twarz z rywalami. Są motywy groteskowe, ale trzymające się w konwencji (postać Lorda Solo), są nieźle podpatrzone historie obyczajowe. Komiks nie jest za specjalnym poznawczym trzęsieniem ziemi, a problemy w nim zawarte można znaleźć zarówno w filmach (filmy dokumentalne o Anvil lub Metallice), czy komiksach ("Fugazi"). Niemniej specyficzna, uwolniona mieszanka działa w tym przypadku naprawdę dobrze dzięki czemu bohaterów zapamiętuje się na dłużej, jak zresztą zawsze kiedy w nich odnajdziemy kawałki z siebie samych.

pokaż więcej

 
2018-07-07 10:29:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Prophecy (tom 1)

Seria Tetsuyi Tsutsui napisana jest z werwą i inteligencją, co niestety nie jest takie oczywiste w powstającej na ilość współczesnej mandze. Niedosyt, który pozostawiają po sobie te trzy tomy wystarczy na zbudowanie kultu wokół postaci "gazeciarza" (zmora tłumacza), który swoje wrzucane do internetu przepowiednie spełnia w dziwnym poczuciu sprawiedliwości społecznej. Co tak naprawdę popycha... Seria Tetsuyi Tsutsui napisana jest z werwą i inteligencją, co niestety nie jest takie oczywiste w powstającej na ilość współczesnej mandze. Niedosyt, który pozostawiają po sobie te trzy tomy wystarczy na zbudowanie kultu wokół postaci "gazeciarza" (zmora tłumacza), który swoje wrzucane do internetu przepowiednie spełnia w dziwnym poczuciu sprawiedliwości społecznej. Co tak naprawdę popycha bohatera, by aż tak emocjonalnie zajmował się sprawami błahymi czy tymi poważniejszymi? Po co w ogóle o tym myślę? Autorowi udało się mną pomanipulować. Współczesny ronin, który zamiast katany ma klawiaturę bawi się w ciuciubabkę z policyjnym wydziałem śledczym ds. cyberprzestępstw. Poza tym wszystko co kochamy w japońskiej kulturze - zbyt wiele rzeczy ważnych nie zostaje wyjaśnionych, zbyt wiele rzeczy nieważnych zostaje. Nie ma to aż takiego znaczenia jeśli za sterami siedzi scenarzysta, któremu o coś chodzi szczególnie w fabrycznym przemyśle komiksu japońskiego.

pokaż więcej

 
2018-07-02 09:58:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Czarny Młot (tom 1)

Polecony i znowu jak kulą w płot. Z każdą kolejną stroną pomysł, który wydawał się dosyć żrący stał się rozwodnioną zupą pełną udawanych emocji i wydumanych konfliktów, z których większość można odnaleźć w udanych dziełach poprzedników. Superbohaterowie tacy ludzcy - na ten trend w komiksie można byłoby w zasadzie ukuć termin odkąd scenarzyści z uporem maniaka zaczęli wymyślać najróżniejsze... Polecony i znowu jak kulą w płot. Z każdą kolejną stroną pomysł, który wydawał się dosyć żrący stał się rozwodnioną zupą pełną udawanych emocji i wydumanych konfliktów, z których większość można odnaleźć w udanych dziełach poprzedników. Superbohaterowie tacy ludzcy - na ten trend w komiksie można byłoby w zasadzie ukuć termin odkąd scenarzyści z uporem maniaka zaczęli wymyślać najróżniejsze jego odnogi. Kopiowanie w świecie komiksu jest chyba niestety tym samym co poruszanie się w turystyce. 3 gwiazdki za resentyment - czuć, że scenarzysta komiksy kocha. Czy z wzajemnością? Zobaczymy przy następnej okazji.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
373 135 485
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd