El examen
literatura argentyńska
falka

"Egzamin" to pierwsza (napisana w 1950 r.), przez trzydzieści kilka lat nie publikowana, powieść Cortázara; autor zdążył jeszcze przygotować ją do druku, ale ukazała się już po jego śmierci. Jest to książka szczególna. Zdumiewa sprawnością warsztatową i dojrzałością pisarską, a przy tym jest zaskakująco aktualna. W atmosferze wielkiego miasta, nad którym wisi groźba katastrofy, grupa...

W atmosferze wielkiego miasta, nad którym wisi groźba katastrofy, grupa studentów przeżywa swe dylematy twórcze i dramaty uczuciowe. Czytelnik odnajduje tu charakterystyczne cechy późniejszej prozy Cortázara: jej wielowarstwowość, błyskotliwość dialogu, połączenie absurdalnego humoru z drapieżnym realizmem. Oto młodzi ludzie w przeddzień egzaminu. Czy jednak chodzi tylko o zwykły egzamin?

moi | 2014-06-14

Książkę czytałam, ucząc się równolegle do egzaminów na studiach. Nie mogłam się od niej oderwać. Duszna atmosfera upalnego lata w książce była mi drogowskazem. Podobnie jak oni czułam się jednocześnie przegrana i wybrana. Książka nie przetrwała jednak próby czasu - choć jest jedną z moich ulubionych, nie przeczytałam jej w późniejszym wieku. Są książki, którym musi towarzyszyć [pierwsza młodość, pierwsza poważna miłość, jako nieodzowny dodatek do lektury.

metner | 2012-07-26

Zachęcony "Grą w klasy" oraz zbiorami opowiadań, których tytułów obecnie nie pamiętam autorstwa Cortazara sięgnąłem po "Egzamin". Muszę przyznać, że jest to lektura dla wymagającego czytelnika, wielowarstwowa, mocno filozoficzna, miejscami poetycka. Znając pobieżnie twórczość tego autora można się było tego jak najbardziej spodziewać. Godna polecenia dla czytelnika, który jest gotowy na eksperymenty z formą, słowne łamigłówki i zabawy.

czyt_am | 2017-05-28
dymek | 2016-09-16
Raven | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016
Ciszyn | 2016-02-26
Majowe zestawienie dla maturzystów (i nie tylko)

Za chwilę zakwitną kasztany i staniemy się trochę sentymentalni. Matura? Kiedy to było! Dla tych, którzy dopiero będą za kilka dni ją zdawać i dla tych, którzy zdawali ją już jakiś czas temu, przygotowaliśmy zestawienie książek, w których szkoła i egzaminy – maturalne, lecz nie tylko – odgrywają niebagatelną rolę dla rozwoju wypadków.