Wśród nocnej ciszy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna Proza Polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-01649-0
piotrex

Z okładki: To wszystko zaczęło się w Polsce. W latach siedemdziesiątych. Była taka "pasterka", było trzydziestu milczących, zaprzysiężonych świadków zbrodni. Autentyczne są tu słowa aktu oskarżenia, niejeden dialog na sali sądowej i w śledztwie. (...) Wytworem autorskiej wyobraźni są postacie Bolka, Anusza, Proboszcza... Groźnym świadectwem miejsca i czasu niechże więc będzie to, że jedyne...

Z okładki:
Wytworem autorskiej wyobraźni są postacie Bolka, Anusza, Proboszcza... Groźnym świadectwem miejsca i czasu niechże więc będzie to, że jedyne akcenty optymizmu i szacunku dla człowieka wymagały autorskiej wyobraźni, gdy cała reszta, budząca wstręt i grozę, jest fotografią zaistniałej rzeczywistości. Tu, w Polsce.
(z "Posłowia" Romana Bratnego)

Monika | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 marca 2012

Mam mnóstwo różnych odczuć po przeczytaniu tej książki.

"Dobre, bo polskie"... Hasło, pod którym zazwyczaj podpisuję się obiema rękoma tym razem brzmi groteskowo i okrutnie. Wstyd mi. Wstyd mi za to, do czego zdolni jestesmy my - Polacy.

Takiego horroru to chyba nawet Jack Ketchum by nie wymyslił. Podłość ludzka przekracza czasem wyobraźnię każdego. Wolałabym chyba nie wiedzieć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Mamy też w tej książce bierność ludzką. Bierność, której nie znoszę i nie toleruję. Czasem bierność może być tak okrutna!

Pami | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Rok 1976, ciemno zimno, paskudna pogoda. Wieś zebrana w kościele na pasterkę. W pewnym momencie ktoś podbiega do rodziny i wywabia ich z nabożeństwa.
Idą oni po ciemku drogą gdy w pewnym momencie potrąca ich autobus w którym jest 30 osób. Sprawcy dobijają swoje ofiary, pozorują wypadek i grożą oraz przekupują świadków. Na koniec każą im złożyć oficjalną przysięgę na Boga przypieczętowaną krwią..
Książka Romana Bratnego opisuje wydarzenia które wydarzyły się we wsi w Zrębinie. Jest nie tylko opisem tego co się wydarzyło, ale i tego jak potem potoczyły się dalsze losy tych osób i śledztwa.

Natula | 2014-07-20
Przeczytana: 03 lipca 2014

Po raz pierwszy zetknęłam się ze sprawą makabrycznego zabójstwa w Zrębinie w powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”, ale sądziłam, że jest ona wytworem wyobraźni autora. Jednak wydarzenia były tak szczegółowo opisane, że zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem nie są prawdziwe. Google pokazały, że jednak ten koszmar bożonarodzeniowej nocy miał miejsce. Zbrodnia wstrząsnęła mną, nie byłam w stanie zrozumieć, że nikt nie zareagował, nikt nie pomógł tym ludziom, zwłaszcza że wśród nocnej ciszy rozchodził się krzyk Krystyny błagającej o litość. Poza tym świadkowie milczeli jak zaklęci, gdzie było ich sumienie? Poczucie winy? Gdzie człowieczeństwo? Byłam tak zbulwersowana tą sprawą, że nie mogłam o niej zapomnieć, dlatego poszłam dalej w ten temat i wypożyczyłam powieść Romana Bratnego, która opisuje wszystkie wydarzenia, włącznie z rozprawą w sądzie, jednak nie jest to reportaż, a beletrystyka, mimo że autor w posłowiu informuje, że tylko kilku bohaterów, w tym Bolek -...

NowhereMan | 2012-01-31

Dla mnie książka wyjątkowa, bo poznałem osobiście kilku bohaterów tej mrocznej historii. Poznałem ludzi, którzy przeżyli koszmar morderczej obsesji w małej miejscowości. Niezwykły dokument.
Przeczytałbym jeszcze nie raz, nie dwa ale pożyczyłem osobie, która straciła krewnych w opisywanych zdarzeniach. Nie mam śmiałość prosić o zwrot.

Ania | 2016-04-10

Nie czytałam chyba bardziej przerażającej książki. Doskonale opisana mentalność mieszkańców małej miejscowości, gdzie każdy jest z każdym powiązany jakimiś relacjami.To jedna z tych pozycji, do których nie chcę już wracać i życzę sobie szybkiego zapomnienia. Boli mnie ta historia.

witek2000 | 2015-02-16

Na początku spotkałem się z filmem o tytule "Wśród nocnej ciszy" Tadeusza Chmielewskiego. Krótko po obejrzeniu filmu spotkałem się z książką o tym samym tytule. Sądziłem, że będzie to ta sama historia co w filmie, lecz jak zacząłem czytać wersję pisaną to od razu się przekonałem, że chodzi o całkiem inną opowieść. Tu można się ze mną nie zgodzić, ale książka mnie nie porwała tak jak ja osobiście bym chciał. Owszem, historia dość ciekawa, lecz brakuje jej takiego prostego,mocnego przekazu. Książce należy się miano dobrej i polecam ją każdemu kto by chciał poczytać jakiś kryminał.

Adler | 2016-11-03
Przeczytana: 28 października 2016

Trudno tak naprawdę zrecenzować tę książkę, przynajmniej dla mnie.
By opisać zbrodnię połaniecką brakuje słów. I tak naprawdę sam dokumentalny, rzeczowy opis wystarczyłby, żeby stracić wiarę w ludzi.
Bolek, Anusz wydają się mieć jedynie za zadanie ułatwić pokazanie tej zbrodni oraz mentalności świadków, ale przede wszystkim mają grać na uczuciach czytelnika i to robią.

Robert | 2014-12-30

O sprawie połanieckiej trochę czytałem. Po tej książce spodziewałem się czegoś więcej, nie wciągnęła mnie specjalnie. Szkoda, bo sprawa fascynująca . Wolałbym przeczytać Wiesława Łuki"Nie oświadczam się".

Daguchna | 2016-10-06
Na półkach: Daj daj daj, Przeczytane