Najbardziej wstrząsająca książka o Holokauście z dotychczas przeczytanych( może na równi ze
,, Spowiedzią" Perechodnika, ale ta ma trochę odmienną wymowę ) Zagłada Żydów opisana jest przez autora z dużym realizmem, ponieważ sam przeżył dwuletni pobyt w getcie i był naocznym światkiem tych tragicznych wydarzeń. Książka
,,Chleb rzucony umarłym '' zawiera wiele wątków autobiograficznych . Jest to trudna książka, nie da się jej czytać bez odkładania z powodu ogromnego ładunku emocjonalnego . Są tu drastyczne opisy Żydów umierających na ulicach, chorych i wynędzniałych , poniżanych i pozbawionych godności . Uwagę zwraca także oryginalny sposób posługiwania się słowem , narracja jest trudna, ale w moim odczuciu dodaje ona książce dramatyzmu. Książka jest tak realistyczna , że czyta się ją nie jak powieść , ale dokument, świadectwo tych, którzy przeżyli getto.
Polecam.
Pierwszy tom zbioru, czytany przeze mnie w pierwszym wydaniu, wypada całkiem udanie. Dostajemy teksty szeregu w większości już dzisiaj szybciej bądź wolniej zapominanych, autorów, ułożonych według klucza tematycznego. Ten pierwszy tom zbiera prozę poświęconą okresowi wojny, zatem pojawiają się wątki kampanii wrześniowej (z rewelacyjną "Lotną" Żukrowskiego),losów wojennych, oczywiście zgodnych z linią polityczną, np. ukazujący gorzki, smutny los polskiego emigranta, walczącego wcześniej w wojnie domowej w Hiszpanii, a następnie na zachodzie Europy, ("Różaniec z granatów" Pruszyńskiego),partyzantki ("Wszarz" Szczepańskiego),a następnie sporo tekstów o tematyce obozowej, dotyczącej zagłady, ludobójstwa, na czele z "Proszę państwa do gazu" Borowskiego i "Przy torze kolejowym" Nałkowskiej. Wspomnieć też można "Egzekucję w zoo" Filipowicza czy "Wzlot" Iwaszkiewicza.
Ogólne wrażenie bardzo pozytywne, sam bardzo lubię opowiadania, tam język, forma, pomysł jest od razu weryfikowany i taki zbiór pozwala później poszperać po książkach autorów, których w księgarniach już często się nie znajdzie, a widzę że warto z ich prozą się zapoznać.
W kolejce czeka też drugi tom, o tematyce powojennej, ale tu obawiam się większego wpływu komunistycznego spojrzenia na realia.