Chleb rzucony umarłym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Powieść o getcie warszawskim napisana ćwierć wieku po wojnie jest nie tylko porażającym świadectwem czasów Zagłądy i spełnieniem obowiązku pamięci, lecz także jedną z najwybitniejszych powieści polskich XX wieku.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bogdan WOJDOWSKI - “Chleb rzucony umarłym”
Wojdowski Bogdan, przedtem Dawid /1930-94, samobójstwo/, latem 1942 roku, wraz z młodszą siostrą, został wyprowadzony z Getta i ukryty po aryjskiej stronie. Niedawno pisałem o Sendlerowej i ŻEGOCIE, i tutaj znów mamy uratowane dziecko dzięki ich pomocy. Ponad dwadzieścia lat póżniej /1971/ pisze autobiograficzną /w dużym stopniu/ powieść pod powyższym tytułem. Tak powstaje „najlepsza powieść o getcie warszawskim, jeden z najdonioślejszych głosów dzieci Holokaustu” /Henryk Grynberg, i JA/. A teraz dopowiedzmy prawdę o jego samobójczej śmierci:
„Kiedy po '89 roku wydawało się, że jest całkowita wolność, a na ścianach pojawiły się te wszystkie napisy (przyp.red. antysemickie), on tego już nie wytrzymał - mówiła w Dwójce żona pisarza Bogdana Wojdowskiego, Maria Iwaszkiewicz”.

Córka Jarosława Iwaszkiewicza, Maria mówiła to w PR Dwójka, 18.06.2013...

Justyna | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Napisać, że ta książka jest wstrząsająca to chyba za mało wiedząc, jakiego tematu dotknęła. Dramat ponad wszystko, naga prawda, mistrzowska forma autora.

To okropne – i w jakimś stopniu niemoralne- że książka o getcie, jeśli ma spełnić swoje zadanie i jeśli nie chce być dokumentem, musi mieć w sobie coś z beletrystyki, zawierać te same ingrediencje, co opowieść o niepowodzeniu miłosnym
Oto dziwne losy książki o wielkim temacie: jest ona nie do przeżycia, tak jak nie mogli przeżyć jej bohaterowie. Nie ma w niej żadnego pocieszenia. Tak o tej książce napisał Józef Hen.

zglonowana nana | 2011-02-03
Przeczytana: styczeń 2011

Tej książki nie da się streścić.
Wydaje mi się, że w obecnych czasach nie można poznać realiów życia w getcie - trzeba było to przeżyć. "Chleb rzucony umarłym" pozwala przeżywać wewnętrznie. Wzbudza wiele uczuć: lęk, obrzydzenie, współczucie i oburzenie wobec niesprawiedliwości. Przez szczegółowe opisy miejsc, zapachu niesamowicie wpływa na wyobraźnię. Ponury, okrutny obraz getta niemalże staje przed oczami.

Nikto | 2015-06-23
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2015

Ta książka przygnębiła mnie na długo.Uważam że ludzie powinni czytać taką literaturę ,po to by nigdy nie zapomnieli że coś takiego się działo.Że '' ludzie ludziom zgotowali ten los '',że człowiek coś takiego potrafi zrobić.Czytać i przypominać sobie zwłaszcza teraz ,kiedy czasy zrobiły się naprawdę niespokojne.Teraz kiedy,jak czytam na różnych forach różne komentarze ,to drżę ze strachu ,jak wiele nienawiści potrafi być w ludziach.Drżę na myśl że coś takiego ,lub podobnego , '' lepszego '',bo przecież mamy teraz wspanialsze środki zagłady,mogłoby wydarzyć się znowu.Całą historię oglądamy ,opowiadaną przez małego chłopca ,dziewięcioletniego Dawida,który musiał w przyspieszonym tempie dorosnąć .Chłopca który doznał i przeżył to czego nigdy ,żadne dziecko przeżywać nie powinno.Z jego to opowieści dowiadujemy się o tym co tam się działo.Początek opowieści,rok 1940,Dawid wraz z rodziną zamieszkuje przy ulicy Krochmalnej.Obserwuje jak powstają mury,jak odgradzane jest jego życie od...

Patrycja | 2014-11-07

"Książka jest relacją świadka i uczestnika. Wielką, wstrząsającą relacją tego, „jak było”. Można się z niej, jak z zapisu pamiętnikarskiego dowiedzieć, jak wyglądały codzienne, „zwyczajne” dzieje żydowskich rodzin, przesiedlanych, ograbianych pozbawianych dachu nad głową i elementarnych środków do życia. Można się dowiedzieć, jak szły na „drugą stronę muru” żydowskie dzieci, żeby zdobyć kartofle i chleb, i jaką za to płaciły cenę. Można się dowiedzieć, jak umieralni śmiertelnie wyniszczeni, zagłodzeni ludzie, jak leżeli na ulicach miasta, w zaułkach murów, przykryci gazetami i jak zanim umarli, żarły ich wszy, dręczyła tyfusowa gorączka, głód i bezsilna troska o bliskich, którym nie można było w niczym pomóc. Dla samego tego zapisu, zapisu wstrząsającego i straszliwego, choć przeprowadzanego z maksymalną powściągliwością, jest to książka bezcenna." Chyba najpełniejsza, najprawdziwsza opinia tejże powieści - I. Maciejewskiej - z całkowicie się zgadzam.

Błyskotliwe myśli autora zawarte w wypowiedziach poszczególnych osób to bezduskusyjna zaleta książki. Odniosłam wrażenie, że na początku postacie nie do końca są świadome dramatu, który ich czeka. Napięcie rośnie do momentu, w którym bohaterowie całkiem tracą zmysły i głupieją, bo wiedzą już co ich spotka.

Pestilentia | 2013-06-08

Świetna książka, nie do zapomnienia. Obraz zagłady getta przejmujący, a przy tym bardzo ludzkie to wszystko, zero patosu.

Nioy | 2016-09-18
koszałekopałek | 2016-09-17