Wielebny Romeo

Wielebny Romeo
Reporter
1993-01-01
1993-01-01
kler księża geje kościół katolicki literatura współczesna polska homoseksualizm lgbt

Zaprezentowany w tej lekturze problem jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych wzbudzał w Polsce ogromne emocje, które później skutecznie podsycały kino i telewizja pokazując niezwykle kontrowersyjne obrazy, takie jak film Ksiądz czy program Uwaga demaskujący przypadki homoseksualizmu wśród duchownych. Kościół do dzisiaj nie uporał się skutecznie z rozwiązaniem tego zjawiska, mimo, że oficjalnie ukazały się istotne dla określenia strategii postępowania w takich sytuacjach dokumenty zawierające szczegółowe procedury, które miały skutecznie wyeliminować, by do seminarium nie przyjmowano osób o orientacji homoseksualnej a już wyświeconych kapłanów przejawiających takie skłonności bardzo dokładnie zweryfikować i zaproponować różne formy terapii i pomocy począwszy od psychologicznej a skończywszy na wysłaniu najbardziej trudnych przypadków do zamkniętych klasztorów, by tam w ciszy i samotności modlili się i pokutowali za swoje grzechy i nie narażali dobrego imienia Kościoła na zniesławienie. W wielu miejscach skandale homoseksualne doprowadziły do bankructwa całe diecezje płacące ogromne odszkodowania za ujawnione formy molestowania, które przybrało formę pedofilskich zachowań. I choć nie można i nie wolno łączyć pedofilii z homoseksualizmem, często sie zdarza, że bardzo wiele przypadków homoseksualnych związanych jest z fascynacją młodymi chłopcami, co stanowi pretekst, by tę niebezpieczną granicę, wykorzystywały różne środowiska, by utożsamiać te odmienne i nie mające związku ze sobą relacje, z krzywdą dla homoseksualistów medialnie piętnowanych za nie swoje zachowania. I mimo jednoznacznego stanowiska Kościoła, zapisanego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, choć Kościół sankcjonuje istnienie orientacji homoseksualnej, to wszelkie akty z niej płynące określa jako wewnętrznie nieuporządkowane, a więc grzeszne, i poleca osobom o takiej orientacji zachowanie czystości. W sposób szczególny zaś tym, którzy pełnią posługę kapłańską, bo są nie tylko do tego zobowiązani, i jako ludzie, ale i ze względu na pełnioną funkcję i rodzaj powołania, który wymaga nieskazitelnego charakteru. Jednak życie pisze swoje własne scenariusze. Bohater niniejszej powieści jest młodym kapłanem, który prowadzi życie zgodnie z dokonanym wyborem: żyjąc w czystości i posłuszeństwie swemu Kościołowi. Po niespodziewanej śmierci swego proboszcza zostaje administratorem parafii i staje wobec nowych wyzwań, z których największym jest odziedziczona po proboszczu gosposia, z którą jego proboszcz żył w ukrytym wieloletnim konkubinacie. Jednocześnie odkrywa on w sobie ukryte pragnienia, wzmocnione czy też wyartykułowane, kiedy przez przypadek do jego plebanii trafia młody chłopak, doświadczony życiem złodziej i męska prostytutka, oraz morderca, o czym nie wie ukrywający i dający mu schronienie kapłan, w którym rodzi się niezdrowa fascynacja niespodziewanym gościem. I choć odzywa się w nim duszpasterz, który szukając usprawiedliwienia dla swych marzeń, słucha go i prowadzi z nim wielogodzinne rozmowy postanawiając sprowadzić go na drogę cnoty, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zostaje przez niego zmanipulowany i wciągnięty w prowadzoną przez niego grę. Staje się dla niego kolejnych naiwniakiem, który dla jego wdzięku i urody gotowy jest zrobić bardzo wiele: skłamać, oszukać, ukryć przed policją. A że kłamstwo zawsze ma krótkie nogi i wszystko, co jest zakryte ujrzy światło dzienne, kiedy chłopak wdaje się w romans z gospodynią, którą zaspokaja seksualnie, ujawnia jej, że jego wujek, bo tak przedstawia kapłana, jest gejem, a ta w spowiedzi wyznaje ową brudną prawdę, która mimo tajemnicy spowiedzi, dociera do uszu dziekana i powoduje, że ksiądz zostaje odwołany. Ten splot okoliczności pokazuje obłudę i hipokryzje instytucji, która na pozorach i fałszu buduje swoją moralność zmuszając wszystkich do jej akceptowania wbrew temu jak wygląda to naprawdę. Świetne studium odsłaniające wiele negatywnych postaw ludzi Kościoła i głoszonych przez niego nauk.

• Pozycje WSZYSTKIE w biblioteczce
  • Pozycje odemnie już w biblioteczce
  • Queer powieści
  • LGBTQWERTYUIOP