Upiorna dłoń

Okładka książki Upiorna dłoń
Jonathan Carroll Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura piękna
212 str. 3 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Salamandra
Tytuł oryginału:
The Panic Hand
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2000-08-26
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
212
Czas czytania
3 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8371206828
Tłumacz:
Mirosław P. Jabłoński
Tagi:
opowiadania amerykańskie seria salamandra
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
393 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
686

Na półkach:

Jonathan Carroll nie tylko pisze świetne powieści z pogranicza magii i realizmu, ale również jest mistrzem w tworzeniu krótkich form. Pierwszy zbiór opowiadań jest niezwykłym studium autora nad przemijaniem. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób tworzy opowieści przepełnione realizmem magicznym. W niektórych jest go więcej, w niektórych jest go mniej. Chociaż jest parę historii pozbawionych tego elementu. Jednakże motywem przewodnim większości opowieści jest przemijanie oraz śmierć. Carroll nie tłumaczy tych zjawisk, lecz podchodzi do nich w swoisty „magiczny” sposób.

Pisarz w swoim zbiorku osiemnastu opowiadań stworzył inspirujące historie. Większość opowieści jest przepełnionych duchem realizmu magicznego, czyli przydarzaniem się magicznych rzeczy zwykłym ludziom. Oczywiście nie wszystkie opowieści mają ten element, pozostałe albo są dziwne same w sobie, albo poruszają interesujące tematy. Jonathan Carroll pokazuje, że nawet w tak krótkich formach potrafi stworzyć niezwykłe koncepcje. Chociażby nowatorska wizja piekła („Pokój Jane Fondy”), czy też próba ratowania chorego na amnezję Boga („Smutek szczegółów”).

Zasadniczo opowiadania zawarte w zbiorze „Upiorna dłoń” można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to te, które skupiają się na przemijaniu i śmierci. Jest ich najwięcej i zazwyczaj są najciekawsze. Drugą grupę stanowią historie skupiające się na relacjach, czy to małżeńskich, czy też partnerskich. Ostatnią grupę stanowią opowieści niezwykłe bez jakiegokolwiek wspólnego tematu, które łączy realizm magiczny.

Jonathan Carroll w swoich opowiadaniach traktujących o śmierci nie skupia się na samym jej fakcie istnienia. Raczej pokazuje moment jej nieuchronności oraz kilka wizji, co może być dalej. Jednakże wydźwięk tych opowiadań jest pesymistyczny, w przypadku niektórych dosłownie czuć smutek, który wylewa się z kart książki. Chyba najbardziej oddziałującymi z tej grupy na czytelnika są „Jesienna kolekcja” oraz „Brat Łata”. Właśnie to w nich najbardziej uwidacznia się nieuchronność oraz pogodzenie się z losem. Mimo, że tak dogłębnie wyrażają smutek to właśnie, dzięki temu są tak piękne.

W przypadku pozostałych grup opowiadań, te o tematyce relacji damsko-męskich bardziej są skupione na mrocznej naturze człowieka. Jedne są interesujące, inne mniej, a w przypadku niektórych uważam, że raczej nie pasują do ogólnej koncepcji zbioru. Ostatnią grupę stanowią opowiadania, które łączy realizm magiczny. Carroll właśnie w nich pokazuje jak bardzo obszerna jest jego wyobraźnia. Czyta się je dosłownie na jednym wydechu. Przy czym Carroll różnie szafuje tym realizmem magicznym. Niektóre opowieści są nim przesiąknięte w całości, w innym tylko końcówka zdradza jego obecność. Jednakże wspólnym mianownikiem jest to, że czytelnik nigdy nie wie jak skończy się dana historia.

Podsumowując, ciekawy zbiór opowiadań, który pokazuje, że Jonathan Carroll potrafi również tworzyć krótkie formy. W niektórych opowiadaniach autor puszcza oczko w stronę czytelnika, odwołując się do elementów niektórych swych powieści. Jednakże minusem jest parę opowieści, które burzą cały koncept książki, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że książkę czyta się świetnie.

Jonathan Carroll nie tylko pisze świetne powieści z pogranicza magii i realizmu, ale również jest mistrzem w tworzeniu krótkich form. Pierwszy zbiór opowiadań jest niezwykłym studium autora nad przemijaniem. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób tworzy opowieści przepełnione realizmem magicznym. W niektórych jest go więcej, w niektórych jest go mniej. Chociaż jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 117
  • Chcę przeczytać
    350
  • Posiadam
    222
  • Ulubione
    27
  • Jonathan Carroll
    11
  • Literatura amerykańska
    10
  • Fantastyka
    9
  • Realizm magiczny
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    5

Cytaty

Więcej
Jonathan Carroll Upiorna dłoń Zobacz więcej
Jonathan Carroll Upiorna dłoń Zobacz więcej
Jonathan Carroll Upiorna dłoń Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także