Upiorna dłoń

Wydawnictwo: Rebis
The Panic Hand
8371206828
Dzieckokwiatu

"Upiorna dłoń" to zbiór opowiadań Jonathana Carrolla, autora znanego w Polsce głównie ze swoich powieści. Spora część zamieszczonych tu utworów to napisana przy użyciu oszczędnych środków fantastyka. Carroll opisuje interesującą wizję piekła ("Pokój Jane Fondy"), próbę ratowania chorego na amnezję Boga ("Smutek szczegółów"), przedstawia postać Lucyfera ("Zmęczony Anioł"). Mimo różnorodności tematyki, pisarz obsesyjnie powraca do swoich ulubionych motywów - w baśniowych opowiadaniach łączy realizm z transcendencją, opisuje przemijanie i śmierć, koncentrując się przy tym niezmiennie na mrocznej naturze człowieka. A wszystko to podaje z groteskowym, chwilami przerażającym uśmiechem.

Zawartość zbioru:
Litość dla przegranych
Mój zundel
Nauczyć się, jak odejść
Upiorna dłoń
Oko w oko z niedźwiedziem
Znów za rok matura
Zmęczony Anioł
Śmierć cię kocha
Opis mojej zbrodni
Koło na pustyni, księżyc na huśtawce
Płomień w spodniach

W przedszkolu wraz z kolegami zastanawialiśmy się, jak może wyglądać piekło i wpadliśmy na pomysł, że może być to ciąg czynności wykonywanych w nieskończoność. Jakże się zdziwiłem, widząc, że słynny Jonathan Caroll próbuje sprzedawać takie właśnie przedszkolne scenariusze, opowiadanka pisane prąciem w cztery minuty, stylem średniorozwiniętego pantofelka. Ach, i "humor" - inferno w którym w nieskończoność oglądamy filmy z Jane Fondą...

*oklaski z łaski*

Kreatywność: 0/10
Styl: 1/10
Humor: -10/10
Puenty: 0/10

Zachować bezpieczną odległość od tych pantofelkowych opowiadanek - polecam przynajmniej 50 metrów.

Roland | 2014-09-16
Przeczytana: 13 września 2014

Jonathan Carroll nie tylko pisze świetne powieści z pogranicza magii i realizmu, ale również jest mistrzem w tworzeniu krótkich form. Pierwszy zbiór opowiadań jest niezwykłym studium autora nad przemijaniem. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób tworzy opowieści przepełnione realizmem magicznym. W niektórych jest go więcej, w niektórych jest go mniej. Chociaż jest parę historii pozbawionych tego elementu. Jednakże motywem przewodnim większości opowieści jest przemijanie oraz śmierć. Carroll nie tłumaczy tych zjawisk, lecz podchodzi do nich w swoisty „magiczny” sposób.

Pisarz w swoim zbiorku osiemnastu opowiadań stworzył inspirujące historie. Większość opowieści jest przepełnionych duchem realizmu magicznego, czyli przydarzaniem się magicznych rzeczy zwykłym ludziom. Oczywiście nie wszystkie opowieści mają ten element, pozostałe albo są dziwne same w sobie, albo poruszają interesujące tematy. Jonathan Carroll pokazuje, że nawet w tak krótkich formach potrafi stworzyć...

Luiza | 2014-01-13
Przeczytana: grudzień 2013

Jakoś mnie nie powaliła.
Jestem przyzwyczajona do powieści Carrolla i kiedy mam odczynienia z opowiadaniami po prostu sobie nie radzę - bo akcja się rozkręca, ja już nie mogę się doczekać, co dalej, a tu trach! i koniec...

paulinkalinka | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Nie przepadam za opowiadaniami. Dla mnie są zbyt krótkie. Gdy już zaprzyjaźnię się z bohaterami lub ich znienawidzę, zafascynuję się ich perypetiami następuje koniec. Dodatkowo u Carrolla koniec wiąże się zazwyczaj z mnóstwem pytań i wątpliwości. Co było prawdą: ojciec piszący dla zmarłego synka opowiadanie, w którym chłopiec żyje, czy ojciec piszący opowiadanie o śmierci swojego żyjącego synka? Nie mam pojęcia. (opowiadanie "Florian").
Mimo mankamentu, którym są zaledwie kilkustronicowe opowiadania jestem zachwycona "Upiorną dłonią". Każde opowiadanie jest precyzyjnie dopracowaną perełką, którą czyta się z wielką przyjemnością i strachem. Większość opowiadań bowiem dywaguje na temat śmierci i trudnych życiowych chwil.
"Upiorna dłoń" to Jonathan Carroll w pełnej krasie.

ira | 2013-05-03
Przeczytana: 1996 rok

Cykl opowiadań, za czym nie przepadam, w wykonaniu Jonathana Carrolla, który swego czasu był dla mnie jednym z ważniejszych autorów.
Spadł kilka szczebelków w dół ostatnimi czasy, ale "Upiorna dłoń", z najbardziej upiornym z upiornych Panem Fiddleheadem - trzyma się mocno na półce. I jeszcze przez jakiś czas nic jej nie zagrozi...

Karolina | 2014-09-19

"Upiorna dłoń" to zbiór osiemnastu opowiadań, który otwiera utwór "Pan Fiddlehead" – krótka powiastka o egoizmie z wyimaginowanym przyjacielem z dzieciństwa w tle. To surrealistyczne opowiadanie przedstawia zderzenie zwyczajnej, szarej codzienności ze światem fantazji, które się materializują i stają na progu naszego domu. Ta niezwykła historia świetnie wprowadza czytelnika w klimat pisarstwa Carrolla...

Całość recenzji na blogu http://czepiamsieksiazek.pl/?p=92

Rosalia_de_Castro | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2015
Przeczytana: 13 marca 2015

Każde z zawartych w tomie opowiadań czytałam z zapartym tchem i niedowierzaniem - skąd się biorą w wyobraźni takie historie? Kilka razy z żalem odkrywałam, że to koniec opowieści. Język Carrolla, magia, którą przemyca w prozie,to dawka niezapomnianych przeżyć głównie dla fanów tego autora.

kiniax97 | 2017-12-14
Przeczytana: listopad 2017

Bajki i bajeczki. Jak ktoś niżej - myślałam, że trafiłam na powieść, a nie zbiór opowiadań. Kara za kradnięcie książek z biblioteczek znajomych bez wcześniejszego rozpoznania :P
Rozczarowałam się. Kilka opowiadań wybrałabym z tego zbioru aby rzec o nich, że są warte uwagi, jednak nawet one mną nie wstrząsnęły, nie zachwyciły, nie utkwiły w pamięci. Pokusiłabym się ze stwierdzeniem o zawartość morału w poniektórych co chodzi za plus, bo czytelnik musi się zastanowić nad treścią.

Sylwia Zimowska | 2015-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2015

Rewelacyjne, oryginalne i - najczęściej - smutne lub lekko przerażające - opowiadania. Autor bardzo mnie do siebie przekonał i chętnie sięgnę po jego inne teksty.

patronat | 2016-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Jak można tak dobrze łączyć ze sobą fantastykę i świat realny? Nie wiem, ale Jonathan Carroll po raz kolejny udowadnia, że to potrafi.

Ten zbiór czyta się fenomenalnie przede wszystkim dlatego, że to... opowiadania :) W takim wypadku - jeżeli kogoś zmęczy to, jak autor tasuje światem nadnaturalnym i rzeczywistym, może spokojnie odłożyć książkę na później, dozując sobie ilość przeczytanych historii. To duży plus. Sam styl autora jest czymś tak oryginalnym i zarazem fascynującym, że nie da się chyba mieć przeciw niemu jakichś zastrzeżeń. To majstersztyk, którego nie da się ująć słowami.

To, jak autor wplata elementy fantastyczne w świat realny jest godne podziwu i czapek z głów. Istna przyjemność!