Werniks

Wydawnictwo: Rebis
Scumbler
literatura piękna
Cybul

Scumbler jest wolny jak ptak. Spędza całe dni, jeżdżąc motocyklem po Paryżu. Zatrzymuje się tu i ówdzie, by malować obrazy, a po zapadnięciu zmroku wraca do swego „gniazda”, do żony i dzieci. Odniósł sukces zawodowy. To z pewnością najlepszy okres jego życia – właściwie powinien być zadowolony. Nie pozwalają mu jednak na to pierwsze oznaki starości i zbliżającej się śmierci, uczucie, że powoli osuwa się w pustkę…

Kolejne znakomite psychologiczne studium autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy w Polsce.

„Powieści Williama Whartona cechuje jedyny w sowim rodzaju język – świeży i szybki, wprost wylewa się ze stron”.
– Sunday Times

źródło opisu: Rebis, 2010

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Marta Monticolo | 2019-07-14
Przeczytana: 2005 rok

Jedna z niewielu książek przeze mnie przeczytanych, które uświadomiły mi, że życie jest krótkie i że wizja naszego starzenia dociera do nas wtedy, gdy tak naprawdę zrozumiemy na czym polega życie, gdy nasze niepowodzenia będą przekładać się na naszą codzienność, gdy pod nogami kłody zaczną się piętrzyć i zdamy sobie sprawę z przemijającego czasu.
Dodatkowo urzekające piękno sztuki osadzone w wiecznie cudownym Paryżu.

agata | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Kolejna przeczytana przeze mnie powieść Whartona,ale pierwsza która wzbudzała tak skrajne emocje. Były momenty, kiedy myślałam o porzuceniu lektury. Na szczęście brnęłam dalej i nie żałuję. Polecam...

mrs_cholera | 2018-09-23

mrs-cholera.blogspot.com

Scrumbler jest wolny jak ptak. I jak ptak przysiada tylko w wybranych miejscach i często spłoszony zrywa się do lotu. Zatrzymuje się tu i ówdzie, w miejscach pomijanych przez innych, żeby wydobyć z nich to, czego nie dostrzegają. Włóczy się po Paryżu na starym motocyklu, z którego powinien już zsiąść i jeździ po szarych ulicach, które dla niego roztaczają łagodny blask i uchylają rąbka brzydoty. Po zapadnięciu zmroku, kiedy światło zabiera ze sobą kolory, wraca do swojego gniazda, do żony i dzieci.

Zawsze rozglądam się za jakimś miejscem, gdzie w razie czego mógłbym się schować(…)może w głębi duszy jestem włóczęgą, specjalistą od szczurzych gniazd.

Połowę wolnego czasu poświęca na budowę gniazd. Były więzień, utraciwszy rodzinę i wolność w wyniku odmowy służby wojskowej, kompulsywnie wyszukuje miejsca wciśnięte w kąt, niedostrzegane i rozpadające się. Odosobnione. Za niewielkie pieniądze i z pomocą pchlego targu urządza je i zamienia w funkcjonalne...

Paola30 Paulina | 2017-11-26

zapraszam do odwiedzenia i polubienia naszego bloga z recenzjami książek

Martyna | 2017-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 października 2017

Wspaniały pisarz, którym jest William Wharton, to prawdziwy pacyfista, którego fascynuje malarstwo, budowanie gniazd rodzinnych, hodowanie kanarków i szczegółowe opisywanie miłości fizycznej (wink wink).
William Wharton cieszy się szerokim gronem wiernych czytelników (o! To ja!), którzy bez zażenowania wsród swoich ulubionych pozycji literackich trzymają niejedno jego dzieło.

Tylko dlaczego William Wharton napisał tyle książek, które zbudowane są według tego samego schematu? Czy nie zdarzyło mu się pomysleć - "O rany, William, coś Ty najlepszego narobił! Kolejna ksiazka na ten sam temat!"?

Hm.
*z czułością patrzy na swoje egzemplarze "W księżycową jasną noc" oraz "Ptaśka" i wybacza Pisarzowi popełnienie "Werniksu"*

tilia | 2016-12-25

Wrażliwość malarza wychodzi z każdej kartki tej książki. Czytając, widzisz kolory, ich odcienie, grę świateł. Uwielbiam takie klimaty.

Kinia | 2016-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 27 marca 2016

Świat oczami starzejącego się Amerykanina, paryskiego malarza, "budowniczego gniazd".
Mieszka z drugą żoną, ma pięcioro dzieci, utrzymuje się z malowania obrazów, głównie na ulicach Paryża. A także z wynajmowania mieszkań - dzierżawionych lub kupionych za bezcen i urządzonych własnymi siłami i środkami w różnych zakątkach miasta.
Boryka się z kryzysem wieku średniego i marzy o ostatecznym gnieździe.

Karina | 2016-02-05

Nie potrafię ocenić książek Wharton'a obiektywnie. Zaczytywałam się w nim w liceum i żywię ogromny sentyment do jego twórczości.

Kweles | 2015-10-14

Za podejście do życia. Odrazę do przemocy. Miłość i szacunek do pięknych kobiet, malarstwa i motocykli.

Miaa | 2015-01-29

Ta powieść zupełnie do mnie nie przemówiła. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji, przemyśleń. Nic. Absolutnie była mi obojętna.