Życie piękna katastrofa

Wydawnictwo: Czarna Owca
Full Catasrophe Living
poradniki
Grzegorz

Stres. Otacza nas zewsząd, przenika w głąb, wysysa z nas energię, osłabia zdrowie i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na lęk i depresję. Książka Życie piękna katastrofa powstała podczas słynnego programu ograniczania stresu w oparciu o samoświadomość. Jon Kabat-Zinn wskazuje w niej, jak stosować naturalne metody, by uzdrowić ciało i ukoić ducha. Opisane przez niego praktyki nauczą cię jak radzić sobie z chronicznym bólem, zmęczeniem i stresem - przyczyną wielu chorób. Dowiesz się, jak łatwo można ograniczyć niepokój i uczucie paniki, jak dzięki jodze i medytacji odzyskać równowagę, poprawić jakość życia i relacji z innymi.
Życie piękna katastrofa to książka dla każdego, kto chce prowadzić zdrowe i pełne spokoju życie.

almos | 2016-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2016

Ta książka czołowego propagatora uważności (mindfulness) zawiera szczegółowy opis ośmiotygodniowego kursu medytacji który Kabat-Zinn prowadzi w swojej Klinice Redukcji Stresu w USA. Przy okazji dostajemy chyba najlepszy poradnik czy podręcznik wprowadzający do praktyki mindfulness. Kabat-Zinn radzi też jak radzić sobie z rożnymi stresami trapiącymi współczesnego człowieka, m.in. stresem w pracy. Inspirująca książka.

Jon Kabat-Zinn to chyba najbardziej znana postać wśród nauczycieli i propagatorów uważności, jest twórcą ośmiotygodniowego Programu Redukcji Stresu Opartego na Uważności (MBSR), który prowadzi od lat w swojej Klinice Redukcji Stresu w USA. Program zyskał dużą popularność w świecie zachodnim, także w Polsce prowadzi się wiele kursów opartych na tej metodzie.

Ta książka to dzieło życia Kabat-Zinna, znajdziemy w niej szczegółowo omówiony program ośmiotygodniowego kursu wraz ze wszystkimi, szczegółowo opisanymi ćwiczeniami, oraz dużo dyskusji i praktycznych...

bibliofilka | 2013-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2013

W filmie Nikosa Kazantzakisa "Grek Zorba" pojawia się pewien dialog. Młody towarzysz Zorby pyta go w pewnej chwili: "Zorba byłeś kiedyś żonaty?". Na to Zorba odpowiada: "A czyż nie jestem mężczyzną? Oczywiście, że byłem żonaty. Żona, dom, dzieci, wszystko... pełna katastrofa". I to wcale nie było narzekanie, że małżeństwo i dzieci to katastrofa. Zorba w tej odpowiedzi zawarł szacunek dla bogactwa życia i nieuchronności wszystkich jego dylematów, żalów, tragedii i ironii. "Tańczy" w wichrze pełnej katastrofy, celebruje życie, śmieje się z siebie, nawet w obliczu osobistego upadku i porażki. Dzięki temu nigdy nie jest zbyt długo przybity, nie pokona go ani świat, ani jego własna bezmyślność. Dla niego zmierzenie się z pełną katastrofą oznacza odnalezienie i pogodzenie się z tym, co w nas samych najbardziej ludzkie.

Katastrofa przecież nie oznacza tragedii. Mimo, że składają się na nią kryzysy, załamania i drobiazgi, które się nam nie układają. To raczej smutna potęga naszych...

Northman | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

O stresie i medytacji słów kilka ;)

Wiele na ten temat napisano, równie wiele powiedziano - czyż nie? Ta jednak książka jest w temacie stresu i walki z nim o tyle cenna, że ma już trochę lat i wciąż jest wznawiana; to o czymś świadczy. Jak również wystawia to stosowne świadectwo jej autorowi, jednemu z wybitniejszych specjalistów w omawianym temacie.

Kabat-Zinn w swoich wielu publikacjach, w tej książce również, próbuje okiełznać problem stresu (w różnych postaciach, stres bowiem nie tylko jedno ma imię) przede wszystkim wychodząc od założeń medytacyjnych. Medytacja świetnie wycisza, uspokaja... a czyż największym orężem w walce ze stresem nie jest własnie spokój? ;)

„Medytacja to w istocie <nicnierobienie>. To jedyne znane mi działanie człowieka, które nie wiąże się z próbami znalezienia się gdzie indziej, a raczej kładzie nacisk na bycie tu, gdzie jesteśmy.”

Cóż jeszcze dodać... Autor opracował znakomicie wyglądającą na papierze (a jeśli dać wiarę wynikom badań, również w...

Spikeless_Hedgehog | 2011-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2011

Książka omawia zagadnienie radzenia sobie ze stresem z punktu widzenia autorskiego programu redukcji stresu zaproponowanego przez Jona Kabat-Zinna. To świetna pozycja dla tych, którzy szukają alternatywy dla życia w ciągłym pędzie. Stres jest nieodłączną częścią życia każdego z nas, jedni jednak radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej - jak się okazuje jest to kwestia wyłącznie podejścia do stresu, a nie jego intensywności.

Dzisiejszy świat proponuje łatwe lekarstwa na trudne problemy - wystarczy wziąć tabletkę by problem zniknął. Zapominamy jednak o tym, że lekceważąc wszelkie symptomy płynące z naszych organizmów wpędzamy się w spiralę uzależnienia od specyfików mających nam przynieść chwilową ulgę i ukojenie. Autor książki proponuje drogę opartą na samopoznaniu, uważnym słuchaniu siebie i swoich potrzeb i odpowiednim reagowaniu na te sygnały. Poprzez jogę, medytację i uważne reagowanie na potrzeby własnego ciała odnaleźć można równowagę i wewnętrzny spokój. Książka dla tych,...

rea | 2017-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2017

"Rutynowo i bezwiednie marnujemy potężne ilości energii, reagując automatycznie i podświadomie na zewnętrzny świat i nasze wewnętrzne doświadczenia. Pielęgnowanie uważnej obecności oznacza, że uczymy się sięgać po tę traconą energię i skupiać ją. Uczymy się też uspokajać na tyle, by wejść i wytrwać w stanach głębokiego odprężenia. To odżywia i regeneruje ciało i umysł. Zarazem łatwiej nam wtedy dostrzec wyraźnie, jak naprawdę żyjemy i co powinniśmy zmienić, by wyzdrowieć i żyć lepiej. Co więcej, pomaga nam to skuteczniej zarządzać energią w stresujących sytuacjach albo kiedy czujemy się zagrożeni lub bezradni. Ta energia pochodzi z naszego wnętrza, a więc zawsze mamy do niej dostęp i możemy nad nią zapanować."
Ten fragment książki przekazuje jej istotę. Powszechnie wiadomo jak dużą siłę sprawczą ma nasz mózg. Ta książka to przewodnik praktyka jak dzięki medytacji, pracy z oddechem i treningowi uważności odzyskać samokontrolę nad życiem, jak radzić sobie ze stresem, bólem i...

figlarna24 | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Stres- jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*

Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne...

Ka_Ha | 2018-06-17

Uff... 700 stron...
"Życie..." to lektura obowiązkowa dla każdego, kto osobiście lub zawodowo pracuje nad zdrowiem. Ważna i mądra pozycja. Wkład Kabat-Zinna we wprowadzenie medytacji i uważności do programu terapeutycznego pacjentów jest bezcenny i na tej skali zabrakłoby gwiazdek. Książka jednak jest lekturą wymagającą determinacji. Liczba wrażeń z kategorii "to już gdzieś było..." jest nieskończona. Ciągle i ciągle to samo. Wspaniałym zwieńczeniem z kolei jest jeden z ostatnich rozdziałów - "Stres wywołany stanem świata". Łagodnie przedstawiony obraz naruszonej homeostazy planety jest jednocześnie dogłębnie poruszający.

Zośka Majerowska | 2016-05-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Pierwsza pozycja, która wprowadziła mnie w świat medytacji, a także przekonała do pozostałych pozycji tego autora. Jest to obszerna książka, aczkolwiek zdecydowanie tłumaczy nam każdy element jaki jest niezbędny do zrozumienia i rozpoczęcia praktyki mindfullness.

Aleksander Zawalich | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

Fascynująca i niepowtarzalna pozycja, bardzo długo takiej szukałem. Mam wrażenie, że jest ona więcej niż zwykłą książką - zarówno dla mnie osobiście, jak i całej rzeszy czytelników. W trakcie czytania możemy poczuć, że ze słów płynie zyciowa mądrość, że możemy odnaleźć samych siebie w opowieściach. A jest ich naprawdę sporo - książka jest tak naprawdę bardziej manifestem uważności, niż konkretnym poradnikiem medytacyjnym, choć znajdziemy cześć poświęconą praktyce. Jest sporo przemyśleń, historii, strategii i wskazówek. Ale dla fanów konkretów, i to szczerze doceniam, można znaleźć dużo opisów przypadków klinicznych i ogromne oparcie treści książki na badaniach. Osobiście, zabrakło mi historii pochodzących od pacjentów z mniej spektakularnymi zmianami w życiu. Będę wracać.

mokmok | 2012-07-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Praktyczny, bardzo przystępny przewodnik wprowadzający do medytacji, ale zawiera dużo więcej... Bardzo wiele mu zawdzięczam jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem i reagowanie na problemy, pojawiające się uczucia. Właśnie tego mi trzeba było... Pomimo, że książka jest obszerna wracam do niej wielokrotnie. Polecam ją wszystkim, szczególnie że nie nawiązuje do żadnej religii i opiera się na naukowych badaniach.