Uważność dla wszystkich

Okładka książki Uważność dla wszystkich Jon Kabat-Zinn
Okładka książki Uważność dla wszystkich
Jon Kabat-Zinn Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mindfulness for all
Czarna Owca
2021-01-27
2021-01-27
9788381432085
Roman Skrzypczak
samorozwój poradnik uważność

Czy zastanawialiście się kiedyś od czego zaczyna się reforma? Od nowej ustawy, zapisu? Czy prawa kobiet pochodzą właśnie z takiego działania? Nie. Duże zmiany zaczynają się od pojedynczego człowieka, który zazwyczaj jest już mocno wkurwiony 😱 I dołączają do niego kolejni. To nie siłą kropla drąży w skale tylko wytrwałością. Ile razy powiedzieliśmy sobie eee tak to już jest. Ile razy poddaliśmy się już na starcie? A bo tu wszyscy wywalają te pety to i ja wywalę. Po co się będę wysilał? Bo poddać się łatwiej i iść za tłumem. Niestety. Każdy ma tylko jedno życie i jak się nie skupi na tym co robi to popłynie z prądem. Z dziwnymi modami, nowościami, przekonaniami innych ludzi. Książka 🔥zacheca do uważności. Do zauważania rzeczy małych i postawy zgodnej ze sobą. Ja nieustannie widze ile jest niepotrzebnych rzeczy koło mnie. Ile wyrzucam jedzenia i że mam 19 szminek każda czerwona, ale wszystkie inne 😅 Książka skłania do przemyśleń, jednak nie wyrzucę nagle kosmetyków czy nie przestanę się malować 😅 Takich poradników nie ma 🤣 Najważniejsze to skupić się na tym co jest tu i teraz i zauważać małe błahe rzeczy, które dają szczęście 😅 I nie musi to być góra pączków 🤭 Ja zaczęłam od wysuszenia pomarańczy 🍊 A czy ty zrobisz coś dobrego dla siebie? Daj znać 💪

Chciałam Wam przestawić książkę autora, którego miałam okazję już czytać. Bardzo polubiłam jego styl pisania, to o czym pisze i co chce przekazać.

Jon Kabat - Zinn jest emerytowanym profesorem medycyny oraz inicjatorem programu redukcji stresu opartego na uważności.
Podstawowe pytanie na jakie trzeba sobie dać odpowiedź to czym jest uważność.
Jest ona niczym innym jak umiejętnością skierowania uwagi na to co dzieje się w danej chwili wokół nas, w naszym ciele i umyśle.
Autor w książce opiera się na własnych doświadczeniach, czerpie z nich wiedzę i mądrości. Daje wskazówki jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego.
Bądźmy empatyczni i świadomymi istotami. Bez zawiści, podłości.
Życie jest na to za krótkie.

Jeśli ktoś lubi poradniki, wskazówki jak się zachowywać, zmieniać wewnętrznie, mentalnie to powinna ta książka mu się spodobać. Autor przekazuje informacje w sposób jasny i przejrzysty. Przyznam, że poprzednia książka bardziej przypadła mi do gustu.
Minusem dla była bardzo malutka trzcionka, mimo, że format książki jest standardowy

Podstawowe pytanie na jakie trzeba sobie dać odpowiedź to czym jest uważność.
Jest ona niczym innym jak...

Uważność, a samopoczucie.

Czy uważność może być źródłem pozytywnej zmiany w naszym życiu? Jon Kabat-Zinn (twórca programu redukcji stresu opartego na uważności oraz jeden z najbardziej znanych propagatorów mindfulness) przekonuje, że tak. I czyni to na rewolucyjną wręcz skalę, tym razem bowiem wychodzi w swych rozważaniach poza poziom jednostki, odnosząc swoje teorie w zasadzie do sposobu funkcjonowania całego świata (!).

Wykazany w innych bestsellerowych książkach autora związek między praktyką uważności, a naszym dobrym samopoczuciem (fizycznym, emocjonalnym, duchowym, społecznym) jest na tyle dobrze udokumentowany, że nie podlega dyskusji. Czy jednak zasadne i możliwe jest przeniesienie płaszczyzny tych rozważań z poziomu jednostki na poziom całych społeczności?

Kabat-Zinn próbuje w kolejnych rozdziałach wykazać, że praktyka uważności jest w stanie pomóc nam w zrozumieniu nie tylko osobistych, ale i globalnych problemów świata. Cała reszta możliwych do podjęcia działań jest tożsama z tymi odniesionymi do jednostki – uważność w połączeniu z programem redukcji stresu umożliwia zwiększenie poziomu empatii, większą świadomość działań, w efekcie lepsze samopoczucie, lepsze życie… Czy możemy się jednak tym razem tak w stu procentach zgodzić z autorem, który – moim zdaniem – troszkę się jednak myli?

W czystej teorii wygląda to pięknie i ma ręce i nogi, jednak według mnie ta sielankowa idea nie ma racji bytu… Uważam tak z prostej przyczyny: względem jednostki Kabat-Zinn jak najbardziej ma rację, wchodząc jednak ma poziom całych społeczności, czy nawet całego świata (pojmowanego jako zbiór takowych) Kabat-Zinn zdaje się pomijać jeden szalenie ważny element – mnogość podmiotów, które ma objąć omawiana teoria. To już nie jest kwestia jednostki, tylko kwestia zbioru x liczby takich jednostek… Dlatego, chociaż brzmi to pięknie (i z całą pewnością idea ta jest wielka),to jednak tym razem autor nie ma tak do końca racji.

Książkę warto oczywiście przeczytać. Filozofia uważności jest niezwykle wartościowa. Stosowana w sposób praktyczny za pomocą technik medytacyjnych jest ona bowiem sposobem (ale tylko w odniesieniu do jednostki) na wprowadzenie w życiu dobrych zmian, które pozwolą nam zapanować nad własnym życiem. Punktem wyjścia jest tutaj nauczenie się korzystania z dobrodziejstw technik relaksacyjnych, a w miarę stosowania rad autora na przestrzeni czasu możliwym staje się także przejście do wdrożenia w czyn technik redukcji stresu i lęku. Wartość tych technik jest więc bez wątpienia spora – pamiętajmy jednak, że czym innym jest pojedyncza jednostka, a czym innym zbiór jednostek pojmowany jako społeczność.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#jonkabatzinn #uważnośćdlawszystkich #redukcjastresu #teoriauważności #mindfulness

Uważność, a samopoczucie.

W tamtym roku miałam już okazje przeczytać dwie książki autora. Czytałam „Gdziekolwiek jesteś, bądź” Przewodnik uważnego życia oraz „Uzdrawiająca moc uważności”. Dziś recenzja trzeciego tytułu jakim jest „Uważność dla wszystkich” Mądrość, która może zmienić świat.

Autor jest pionierem uważności, dzięki której możliwa jest redukcja stresu.

W tej książce znajdujemy przemyślenia autora i ogólne rozważania na temat uważności, którą uważa za mądrość, która przyczynia się do zmiany w świecie.
Cytat, który od razu mi się spodobał:
„(...)prawdziwe władanie tą ziemią wymaga, byśmy pamiętali o dobrobycie co najmniej siedmiu następnych pokoleń. Obyśmy okazali się zdolni do takiego sprawowania pieczy nad naszym światem”. Niestety rzeczywistości pokazuje inne zachowania ludzkie, niektórzy żyją tu i teraz bez wybiegania w przyszłość, czy ich decyzje mogą mieć konfekcję dla przyszłych pokoleń.

Autor w publikacji często wraca do swojego dzieciństwa oraz wspomina swoje doświadczenia z rożnego okresu. Książka zawiera elementy biograficzne autora. Te momenty czytałam z zaciekawieniem. Jednak Jon Kabat-Zinn wplata również wiele naukowcy terminów z takich dziedzin nauk jak fizyka czy biologia, tu już moja uwaga była mniejsza. Sama idea autora podoba mi się i doceniam jego popularyzację ruchu mindfulness. Zauważam jaką uważność ma wpływ na życie codzienne.
Publikacja jest warta uwagi, nie wymaga dużo czasu na przeczytanie, a można z niej wynieść kilka cennych życiowych wskazówek.

Autor jest pionierem uważności, dzięki której możliwa jest redukcja stresu.

W tej książce znajdujemy...

"Spokój jest osiągalny tu i teraz pod powierzchnią naszego niepokoju. Równowaga już teraz jest osiągalna wszędzie tam, gdzie panuje nierównowaga! Światło jest dostępne tu i teraz pod zasłoną cienia." ❤️

Uważność.
Czym ona jest?
To bycie tu i teraz!
To wrodzona zdolność rozumienia tego, co jest w danej chwili najistotniejsze, najważniejsze.
Zastanawialiście się, dlaczego często czujemy rozczarowanie?
Dlaczego wciąż wydaje nam się, że czegoś jeszcze nam brak do poczucia pełni szczęścia?
Nasze życie poddawane jest nieustannej presji.
Wciąż przez nie pędzimy! Gonimy za tak wieloma rzeczami! Nie zauważając chwili obecnej..
Co musi się zdarzyć byśmy obrali inną, mądrzejszą drogę?
Nadeszła pora, byśmy przestali być tak bardzo zaobsorbowani naszymi myślami i pochłonięci naszymi dążeniami.
Zacznijmy systematycznie i świadomie angażować swoją uwagę, działajmy uczciwie, mądrze i z troską.
Każdy, nawet najmniejszy wysiłek ma znaczenie!
A teraz, niech każdy z Was odpowie sobie na poniższe pytanie i zacznie już dziś pielęgnować uważność!
"Czyż nie nadszedł najwyższy czas, byśmy się obudzili, odmówili popadania w letarg, nie godzili się dłużej na przymuszanie nas do bierności, do poświęcenia naszej wolności i zdrowego rozsądku na ołtarzu bezmyślności, lęku i manipulacji?"

Ta książka zmusza do zatrzymania się!
A uważność, pogłębianie mądrości w naszych działaniach i większa troska o nasz świat to nie jest tylko zwykła moda. To konieczność!
Nie znaczy jednak, że uważność to cudowny lek czy odpowiedź na życiowe problemy. Jednak może stanowić pierwszy krok na ścieżce do uzdrowienia.

"Prawda
wymaga
naszej uwagi."

#jako_taka_matka

Uważność.
Czym ona jest?
To bycie tu i teraz!
Zastanawialiście się,...

Incjator programu produkcji stresu opartego na uważności pragnie uświadomić społeczeństwo jak to mądrość może zmienić świat. Wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany, które mogą przyczynić się do znacznego ulepszenia cywilizacji. Głównym do tego kluczem ma być według samego autora niejaki mindfulness, który w dużej mierze pomógłby w zrozumieniu choć niewielkiej części tych najważniejszych problemów ludzkości.

Wszelkie opisane w książce najbardziej osobiste przeżycia autora ukazują nam jak to i my możemy stać się znacznie bardziej empatycznymi oraz świadomymi świata istotami. A to wszystko dzięki wdrożeniu w życie, swoją codzienność - praktyki uważności.

Po przeczytanu książki odniosłam wrażenie, że jak dla mnie była ona napisana w stylu dość filozoficznym. Niekiedy to, co autor starał się przekazać było dla mnie ciężkie do zrozumienia. Być może jest to kwestia mojego młodego wieku, braku zainteresowaniem ową filozofią oraz całą tą szaloną demokracją, aczkolwiek po rozszyfrowaniu tych trudnych dla mnie pojęć choć w niektórych wątkach autor tak ładnie ubierał dany temat w słowa, to nic po za tym aż tak niebywale mądrego z tego nie wynikło. Byleby coś ładnie brzmialo i nic więcej. Oczywiście książkę polecam wszystkim tym, którzy snują plany wdrożenia w swoje życie wspomnianej już wcześniej - praktyki uważności, która jak głosi sam autor jest dla tak naprawdę dla wszystkich. Moja ocena 5/10.

• LEGIMI
  • Kupione-2024
  • Z polecenia
  • 01. Epub+
  • Psychologiczne książki do kupienia

Dodaj cytat z książki Uważność dla wszystkich