Koniec współuzależnienia. Jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Codependent no more. How to stop controlling others and start caring for yourself

Są osoby, które czują się odpowiedzialne za cały świat, ale nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje własne życie; ludzie, którzy doskonale wiedzą, jak troszczyć się o wszystkich wokół siebie, ale nie potrafią zająć się własną osobą. Tacy współuzależnieni nie są zdolni dostrzec tego, co dzieje się w ich własnej psychice. Nie umieją zdefiniować swoich uczuć. Nie są świadomi swoich myśli. Nie wiedzą, jak rozwiązać własne problemy.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2003

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/209/Koniec-wspoluzaleznienia

Anna | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książka z mojej wirtualnej półki „psychologicznych bzdur”, o których nie rozmawia się poważnie, ale które czyta się w chwilach słabości, gdy czekolada nie pomaga, przyjaciółka wyjechała, a słońce nie chce wiedzieć naszej rozpaczliwej próby przedefiniowania swojego życia kolejny raz.
Wbrew pozorom, to wcale nie jest poradnik dla żon alkoholików ani ich dorosłych dzieci. To czasem chaotyczny, częściej przegadany i zdecydowanie literacko niedoskonały zbiór rozważań o życiu osób, skrzywdzonych w przeszłości lub notorycznie krzywdzonych, którym rola ofiary sprawującej nadzór w imię wyższych praw nad krzywdzącymi je osobami tak weszła w krew, że nawet nie czują żalu z powodu traconego własnego życia. Jest też trochę rad, jak można i dlaczego warto chwycić przysłowiowego byka za rogi.
Wystarczy raz przeczytać, aby to sobie uświadomić. Żeby zwalać na innych odpowiedzialność za własną ignorancję w zakresie osobistego rozwoju i dążenia do szczęścia, doprawdy nie trzeba mieć w swoim pobliżu...

Joanna | 2010-12-12

Ważne i wartościowe dla tych, którzy są uwikłani w czyjeś problemy życiowe na tyle mocno, że czują, że się duszą, że w mniejszym stopniu żyją swoim życiem niż powinni. Dla współuzależnionych, nie tylko w rodzinie alkoholowej. Współuzależnienie dotyczy też bliskich osób z problemami psychicznymi, zdrowotnymi, które odbija się na reszcie rodziny, przyjaciół. Aby zacząć żyć po swojemu, bez poczucia winy, w wolności i odpowiedzialności za siebie.

magda_maddalena | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Autorka zwraca uwagę na bardzo duży problem jakim jest "współuzależnienie". Jak przestać patrzeć na innych i zacząć żyć własnym życiem? Odpowiedź, ale niejednoznaczną można uzyskać właśnie z tego poradnika. Nie ma w nim gotowego rozwiązania, ale skłania do myślenia, do przeprowadzenia analizy siebie i swojego postępowania. Motywuje do zmian na lepsze, do uruchamiania zachowań, które nie są dla nas destrukcyjne.

Książka podzielona jest na dwadzieścia rodziałów. Czytelnik może wybrać jakim tematem chce się zająć w pierwszej kolejności.

Wilcza | 2013-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2013

Jestem oczarowana tą książką. Mogę ją polecić każdemu, kto ma trudności ze zorganizowaniem sobie życia, wzięciem się w garść, czy kontaktami międzyludzkimi. Traktuje ona głównie o współuzależnieniu, ale wiele z przedstawionych sytuacji oraz podpowiedzi co do rozwiązań problemów może okazać się niezwykle bliskich dla ludzi w przeróżnych sytuacjach życiowych.

Książkę mogę opisać jako pomoc dla tych, którzy pragną zacząć żyć swoim życiem, korzystać z życia (a nie tylko wegetować, czy zamartwiać się) i nie łamać się pod ciężarem problemów natury losowej, czy tych dotyczących stosunków międzyludzkich.

Pomaga złapać dystans i uporządkować wiele spraw w głowie.

Na pewno będę sięgać po nią od czasu do czasu, by nie zapomnieć, jak wiele w moim życiu zależy właśnie ode mnie.

Oczywiście przeczytanie jej nie gwarantuje zmiany na lepsze. Ale może podpowiedzieć, jak tę zmianę rozpocząć.

enciazhonolulu | 2013-07-09
Przeczytana: lipiec 2013

Bardzo wiele uswiadamia. Pomaga otworzyc oczy. Ale nie pomaga uporac sie z problemem wspoluzaleznienia (szeroko pojmowanego) co chyba nie jest zarzutem bo trudno szukac w ksiazce uniwersalnego antidotum w tak indywidualnych sprawach. Uswiadomienie sobie ze to co czujesz 'zdarza sie', ma racjonalnie wytlymaczalne przyczyny i jest do przezwyciezenia daje na tyle otuchy, ze moge ksiazke ocenic wysoko. Warto

Sławek_82 | 2015-03-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Książka interesująca, choć po komentarzach spodziewałem się czegoś mocniejszego. Moim zdaniem pobieżnie traktuje temat, stanowczo za mało przykładów.

Ann | 2013-03-09

Niestety, Pani Melody Beattie krótko mówiąc "owija w bawełnę". Znajdziemy w niej bardzo rozwlekłe i powtarzające się opisy sytuacji i uczuć. Lanie wody.

Nie znajdziemy w niej niestety przyczyn, dojścia do żródła, ani prawdziwego sposobu wyleczenia, tak jak w książkach pisanych przez psychoterapeutów.

CzaMag | 2011-12-10
Przeczytana: październik 2011

Trudna, bo i temat niełatwy...ale niezwykle pomocna kiedy już się człowiek odważy ją przeczytać.

Skene | 2011-08-06

Książkę czytałam dośc dawno temu. Polecono mi ją, więc obiecałam sobie doczytac do końca, choc sama tematyka DDA (którzy są głównymi adresatami) wydawała mi się początkowo mało interesująca. I do dziś nie żałuję. Jak w tytule - dotyczy problematyki współuzależnienia, czyli najogólniej mówiąc - naszej niewłaściwej zależności od innej osoby/osób, najczęściej uzależnionej od czegoś.
Myślę, że obok tysięcy poradników, często o wszystkim i o niczym, książka ta "działa". Napisała ją osoba, która sama przeszła przez problem. Lektura pozwala zrozumiec bardzo wiele w zachowaniach nas samych i otaczających nasz osób.
Jak wspomniałam, z założenia jest skierowana do osób zmagających się z syndromem DDA, ale uważam, że świetnie pokazuje ogólny mechanizm skłaniania się ku kierowaniu życiem innych zamiast własnym. Któż z nas nie ma krewnych lub znajomych, którzy lepiej wiedzą, co dla nas lepsze :) Dlatego poleciłabym ją każdemu.

| 2012-10-22

Książka warta polecenia każdemu. Główny wątek to oczywiście problem uzależnienia od alkoholu. Ale zasady, przesłanie tam zawarte można rozszerzyć na wszelkie inne uzależnienia, nawet zwykłe, emocjonalne.
Książka daje wiele do myślenia. Uczy stawiać samego siebie na pierwszym miejscu. Bo tylko wtedy można być naprawdę szczęśliwym i pomóc innemu człowiekowi.
Mi osobiście najbardziej pomogła w uwolnieniu się od poczucia winy, którą inni próbowali często u mnie bezpodstawnie wywoływać. I to w zwykłych codziennych, rodzinnych kontaktach.
Książka uczy walki o siebie. Pokojowej walki. Na argumenty, a nie walki siłowej.