Życie, piękna katastrofa

Okładka książki Życie, piękna katastrofa Jon Kabat-Zinn
Okładka książki Życie, piękna katastrofa
Jon Kabat-Zinn Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Czarna Owca
2016-01-01
2016-01-01

Kompendium wiedzy!

Kompendium wiedzy!

Książka na całe życie.

Książka na całe życie.

Książka całkowicie wyczerpała temat MBSR, polecam jeśli kogoś interesuje taka tematyka

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką uważności, to ta książka jest absolutnym mustem i to numer jeden.

Pełne, szczegółowe kompendium wiedzy na temat MBSR - Programu Redukcji Stresu w Oparciu o Uważność. Autor przekazuje nam nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące ćwiczeń medytacyjnych czy jogowych, ale także przekazuje nam całe tło filozoficzne, medyczne i socjologiczne.
Jeśli mielibyście przeczytać jedną książkę w tematyce mindfulness to niech to będzie dzieło Kabat-Zinna. Będziecie czytać je długo, zapewne podzielicie to na części. Ale jest to dzieło kompletne. Oczywiście, można napisać w tym temacie esej na 200 stron, można napisać na 100, a można na 712.
Zdarzają się powtórzenia - są kwestie, o których czytamy kilkukrotnie. Natomiast nie skreślałabym przez to całości. Autor podaje sporo tematów do samodzielnego przemyślenia, co też wydłuża czas spędzony na lekturze.
To na pewno świetna pozycja dla osób, które chciałby się zainteresować tematem samorozwoju, medytacji czy transformacji swojego życia. Osoby, które już trochę w tych tamtych „siedzą” mogą mieć poczucie, że wszystko już kiedyś słyszeli i nic nowego się nie dowiedzieli.
Mojego życia nie zmieniła, ale pozwoliła złapać trochę dystansu do różnych wydarzeń. Pewnie powinnam jeszcze poćwiczyć :)
(Instagram @eaw.books)

Czytałam tę książkę miesiącami, można by powiedzieć, że się nią delektowałam, ale bliższe prawdzie będzie, że potraktowałam ją jako podręcznik. Można napisać na jej temat jedno zdanie, jak i eseje. Ja postaram się krótko - treść, narracja, przekaz na mnie działał jak balsam.

Kupiłam to grube tomiszcze, a prawdziwym moim cichym celem było zmotywowanie się do częstszej medytacji. Do mnie niestety za bardzo nie trafiła. Zapewnianie raz po raz co ileś stron o skuteczności programu kliniki redukcji stresu (na który składa się skanowanie ciała, medytacje, joga- czyli krótko mówiąc techniki uważności dostępne dla każdego chętnego chociażby na youtube, a nie tylko dla pacjentów amerykańskiej kliniki stresu) przywołuje na myśl natrętną reklamę. Dużo jest wzmianek o poprawie w redukcji bólu i samopoczucia u pacjentów. Dla nikogo chyba nie powinno być zaskakujące że grupa ludzi, która w tym zaganianym świecie nagle przez ileś tygodni ma okazję zwolnić, skupić się na oddechu, uspokoić umysł i trochę rozruszać ciała- czuję się lepiej i w efekcie redukuje poziom bólu.i poprawia swoje samopoczucie. Nie jest najgorszą książką pod słońcem, ale jest grubaśna i nudna, dla kogoś kto choć trochę interesuje się zagadnieniami chorób, stresu, połączenia ciała i umysłu czy medytacji nie będzie w niej nic nowego. Wymęczyłam ją, trwało to chyba z rok, bo co jakiś czas ją odkładałam, pod koniec książki zrobiło się trochę ciekawiej, jednak i tak pozbywam się jej z mojej biblioteczki ,żeby zrobić miejsce na coś lepszego.

Dzieło Jona Kabata-Zinna na temat praktyki uważności, choć już klasyczne, nadal zachowuje swoją aktualność i wartość. Przewodnik ten, traktujący o walce ze stresem i cierpieniem poprzez praktykę uważności, wytrzymuje próbę czasu jako niezwykle użyteczne i praktyczne narzędzie. Autor w sposób przystępny i inspirujący przedstawia, jak skoncentrowana świadomość może być potężnym narzędziem w radzeniu sobie zarówno z poważnymi, jak i codziennymi życiowymi wyzwaniami.

Książka „Życie. Piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból” - Jona Kabat- Zinna jest opisem Programu Redukcji Stresu w Oparciu o Uważność (MBSR) opracowanego w Klinice Redukcji Stresu przy Wydziale Medycznym Uniwersytetu Massachusetts. Nie jest jednak zwyczajnym poradnikiem.

To piękne rozważania, na pograniczu filozofii, medycyny i socjologii, z których możemy czerpać pełnymi garściami i … dzięki którym możemy rozpocząć proces zmian, niezależnie od powodów tej decyzji.
Publikacja złożona jest z pięciu powiązanych ze sobą części, a każda z nich przenosi nas na inny poziom świadomości.

Autor zajmuje się każdym niemal aspektem naszego życia, pomagając nam nie tylko zwolnić, ale i odnaleźć drogę do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ksiażkę bardzo polecam każdemu, kto chce, w naszym coraz szybciej pędzącym świecie, zacząć lepiej rozumieć siebie, swoje ciało i umysł, dzięki któremu zacznie żyć świadomiej i uważniej! Przy czym nie warto sie śpieszyć czytając. To taka ksiazka nad ktorą warto sie zatrzymywac i mysleć. A potem wracać i wracać.

A warto, bo dla każdego moze być to nowy początek by złapać dystans, a takze zyskać szerszą perspektywę i równowagę (spokoj wewnetrzny). Ćwiczenie uważnosci daje szansę przejscia własnej drogi “tao” z otwartymi oczami, przytomnie. Bo uważność, jak zaznacza autor to “trwająca całe życie podróż do nas samych”.

To piękne rozważania, na pograniczu filozofii, medycyny i...

Ciekawy temat. Dzięki tej książce można poniekąd poznać siebie na nowo. Pozwala ona dostrzec rzeczy, które dotąd ignorowaliśmy, zrozumieć lepiej swoje zachowanie. Oprócz części teoretycznej, autor przygotował dla czytelników ćwiczenia na uważność oraz skupienie. Styl twórcy Mindfulness oraz sposób, w jaki przekazuje wiedzę, jest przystępny, lekki. Momentami czułem się jakbym czytał powieść. Niestety, w moim odczuciu, znaczący minus tej książki to niepotrzebne "lanie wody", zapętlanie się treści. Gdyby ukrócić te zabiegi, "Życie piękna katastrofa" bez problemu zmieściłaby się na 400 stronach. Dlatego też ostatecznie oceniam tę pozycję na 6-.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój

Jon Kabat-Zinn Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból Zobacz więcej