Zwykło się uważać za cud chodzenie po powierzchni wody czy unoszenie się w powietrzu, ale myślę, że prawdziwym cudem jest chodzenie po ziemi...
Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać235Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Kryminały i fantastykaLubimyCzytać4Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)Anna Sierant21Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Thích Nhất Hạnh

Źródło: http://www.beliefnet.com/columnists/mindfulnessmatters/2014/11/buddhist-icon-thich-naht-hanh-recovering-in-hospital.html
Znany jako: Thich Nhat Hanh
24
7,1/10
Urodzony: 11.10.1926Zmarły: 22.01.2022
Wietnamski mistrz buddyjski, mistrz zen, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla; jeden z najważniejszych czołowych nauczycieli buddyjskich znanych na całym świecie. Jego książki sprzedały się w USA w ponad 2 milionach egzemplarzy każda. Mieszka w Plum Village, na południu Francji, gdzie uprawiał własny ogród, pisał i uczył o sztuce świadomego życia.http://www.plumvillage.org/
7,1/10średnia ocena książek autora
1 105 przeczytało książki autora
2 810 chce przeczytać książki autora
68fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku
Thích Nhất Hạnh
7,4 z 176 ocen
590 czytelników 20 opinii
2022
Lęk. Co warto wiedzieć, by przetrwać burzę
Thích Nhất Hạnh
6,3 z 28 ocen
83 czytelników 8 opinii
2021
Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji
Thích Nhất Hạnh
7,0 z 498 ocen
1544 czytelników 54 opinie
2020
Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat. Praktyka uważności dla nauczycieli i uczniów
Thích Nhất Hạnh, Katherine Weare
6,7 z 11 ocen
80 czytelników 1 opinia
2018
No Mud, No Lotus. The Art of Transforming Suffering
Thích Nhất Hạnh
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2014
Świat w naszych rękach. W trosce o środowisko i pokój na Ziemi.
Thích Nhất Hạnh
6,9 z 16 ocen
63 czytelników 2 opinie
2012
Spokój z każdym oddechem. Codzienne medytacje uzdrawiające życie
Thích Nhất Hạnh
6,8 z 9 ocen
74 czytelników 4 opinie
2011
Smak. Świadome odżywianie, świadome życie
Thích Nhất Hạnh, Lilian Cheung
6,3 z 21 ocen
127 czytelników 0 opinii
2011
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Radość i spokój są możliwe właśnie w tej godzinie (...). Jeśli nie możesz znaleźć ich tutaj, to nie znajdziesz ich nigdzie.
11 osób to lubiPrzedmiot medytacji powinien być jak potrawa, która wymaga długiego gotowania. Wkładamy ją do garnka, przykrywamy i rozpalamy ogień. Garnek ...
Przedmiot medytacji powinien być jak potrawa, która wymaga długiego gotowania. Wkładamy ją do garnka, przykrywamy i rozpalamy ogień. Garnek - to my sami, a ciepło konieczne do gotowania jest siłą koncentracji. Drewno na opał czerpiemy z nieustannego praktykowania Uwagi. Bez dostatecznej temperatury jedzenie nigdy się nie ugotuje, ale gdy już będzie gotowe, odsłoni przed nami swą prawdziwą naturę i doprowadzi do wyzwolenia.
4 osoby to lubią
Najnowsze opinie o książkach autora
Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji Thích Nhất Hạnh 
7,0

Piękna, szlachetna książeczka wietnamskiego mnicha, mistrza zen, działacza na rzecz pokoju Thicha Nhata Hanha traktuje o prostych ideach i prawdach, które jednak okazują się trudne w realizacji. Zwłaszcza dla nas, ludzi Zachodu, ogarniętych duchem aktywizmu, przymusem przekształcania rzeczywistości i wiecznego z nią się zmagania, uwikłanych w multitasking i nieustannie rozpraszanych przez wszelkie możliwe dystraktory.
Mądry, łagodny mnich zaleca uważność – czyli świadome przeżywanie każdego aspektu rzeczywistości w oparciu o medytację. Hanh pisze w sposób kojący i inspirujący zarazem. Przekonuje, że przemiana naszej świadomości (a co za tym idzie: poprawa jakości życia we wszystkich wymiarach: duchowym, psychicznym, cielesnym) jest możliwa, jeśli spojrzymy na świat i ludzi z odpowiednią uwagą i współczuciem.
W tym celu warto praktykować określone formy medytacji, jak np. półuśmiech, gdy słuchasz muzyki, pełne rozluźnienie w pozycji leżącej, mierzenie oddechu krokami, liczenie oddechów, parzenie herbaty, zmywanie naczyń, nieśpieszną kąpiel, medytację o współzależności itd.
W centrum każdego ćwiczenia jest oddech (liczenie, wyrównywanie wdechu i wydechu, głębokie oddychanie etc.) – najprostsza z pozoru czynność, której właściwe wykonywanie przynosi zdumiewające rezultaty.
Istotą zyskania nowej perspektywy jest uświadomienie sobie współzależności wszystkich zjawisk. Autor w tym kontekście przywołuje przykład stołu i tzw. świat nie-stołu (las, drzewo, słońce i deszcz, dzięki któremu wzrosło, stolarz, jego rodzice i przodkowie, ruda żelaza, która przybrała formę gwoździ i śrub etc.). „Gdybyś zebrał te elementy – pisze mistrz zen – i zwrócił je ich źródłu (drzewo lasowi, gwoździe rudzie żelaza, stolarza jego rodzicom) stół przestałby istnieć. Ktoś, kto patrząc na stół widzi wszechświat, jest w stanie zobaczyć Drogę”.
Na koniec Hanh odwołuje się do znanej przypowieści Lwa Tołstoja o cesarzu i jego trzech pytaniach: 1) Kiedy jest najlepsza pora na każde zadanie? 2) Z jakimi ludźmi współpracować? 3) Co jest najważniejsze? Odpowiedzi udziela pustelnik: Najważniejsza jest chwila teraźniejsza i człowiek, z którym w tej chwili przebywasz, a celem powinno być uczynienie go szczęśliwym.
Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji Thích Nhất Hạnh 
7,0

Ta malutka książka to poradnik do medytacji, którą można stosować wciągu dnia przez cały czas. Polega to na tym, aby skupić się i zjednać z rzeczą którą akurat robimy i doświadczać jej w stu procentach. W książce znajdziemy również parę ćwiczeń oddychania i w sumie to tyle. Trudno książkę ocenić bo każdy na pewno inaczej podchodzi do tych spraw ale dla osób, które interesują czy sami nawet praktykują medytację polecam, można się sporo nauczyć.