Tłumaczenie: Dariusz Ćwiklak
Wydawnictwo: Czarna Owca
Full Catastrophe Living
stres, medytacje, duchowość
joly_fh

Stres. Otacza nas zewsząd, przenika w głąb, wysysa z nas energię, osłabia zdrowie i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na lęk i depresję. Książka Życie piękna katastrofa powstała podczas słynnego programu ograniczania stresu w oparciu o samoświadomość. Jon Kabat-Zinn wskazuje w niej, jak stosować naturalne metody, by uzdrowić ciało i ukoić ducha. Opisane przez niego praktyki nauczą cię jak radzić sobie z chronicznym bólem, zmęczeniem i stresem - przyczyną wielu chorób. Dowiesz się, jak łatwo można ograniczyć niepokój i uczucie paniki, jak dzięki jodze i medytacji odzyskać równowagę, poprawić jakość życia i relacji z innymi.

Życie piękna katastrofa to książka dla każdego, kto chce prowadzić zdrowe i pełne spokoju życie.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Zaakceptuj katastrofę

„Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból” jest zapisem doświadczeń Jona Kabat-Zinna, profesora medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy naukowca, autora programu redukcji stresu w oparciu o samoświadomość i naturalne metody. Książka skupia się głównie na świadomym oddychaniu, jodze, medytacji i tzw. skanowaniu ciała, jako metodach lepszego znoszenia wszechobecnego w naszym życiu stresu.

Nowość wydawnictwa Czarna Owca to drugie wydanie książki napisanej w 1991 roku. Od tego czasu rynek zalały tysiące tego typu pozycji. O jodze, medytacji i wsłuchiwaniu się w każdą poszczególną część naszego ciała napisano już chyba wszystko. Jest jednak coś, co wyróżnia akurat tę książkę. Autor nie obiecuje, że słuchanie jego rad rozwiąże nasze problemy. Nie twierdzi, że wyleczymy się z groźnych chorób, pozbędziemy się bólu, stresu i lęku, i dzielnie staniemy do walki z przeciwnościami. Nie mami, że podświadomość zrobi za nas wszystko, a czarodziejskie sztuczki doprowadzą nas do zdrowia i braku kłopotów. Trzon filozofii tej książki stanowi przekonanie, że problemy oraz tytułowa katastrofa są nieodłączną częścią życia i nie powinniśmy nawet próbować ich uniknąć. Zaprzeczanie rzeczywistości i „presja na wyniki”, czyli realną poprawę rzeczywistości, tylko przeszkadza w proponowanym przez Jona Kabat-Zinna programie redukcji stresu. Negatywne emocje, ból i niepożądane stany najlepiej po prostu zaakceptować. Opisane w książce techniki być może je zmniejszą, jednak autor nie stosuje językowych i marketingowych sztuczek w celu zapewnienia nas o tym. Odwołuje się za to do różnych badań i eksperymentów naukowych. Podaje przykłady ludzi, którzy byli jego pacjentami i udało im się w dużym stopniu zmienić swoje życie na lepsze. Zdaje się mówić: To mi pomogło, pomogło też jemu i jej. Spróbuj, ale nie nastawiaj się na zbyt wiele. Ważna jest systematyczność i ciągłość w pracy nad sobą. Jest ona procesem, a nie wydarzeniem, które dzieje się samo, gdy tylko wykupisz karnet na jogę. Niezależne od oczekiwanych rezultatów warto jednak poświęcić sobie kilka chwil. Samoświadomość jest bowiem wartością samą w sobie.

Anna Rycaj

almos | 2016-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2016

Ta książka czołowego propagatora uważności (mindfulness) zawiera szczegółowy opis ośmiotygodniowego kursu medytacji który Kabat-Zinn prowadzi w swojej Klinice Redukcji Stresu w USA. Przy okazji dostajemy chyba najlepszy poradnik czy podręcznik wprowadzający do praktyki mindfulness. Kabat-Zinn radzi też jak radzić sobie z rożnymi stresami trapiącymi współczesnego człowieka, m.in. stresem w pracy. Inspirująca książka.

Jon Kabat-Zinn to chyba najbardziej znana postać wśród nauczycieli i propagatorów uważności, jest twórcą ośmiotygodniowego Programu Redukcji Stresu Opartego na Uważności (MBSR), który prowadzi od lat w swojej Klinice Redukcji Stresu w USA. Program zyskał dużą popularność w świecie zachodnim, także w Polsce prowadzi się wiele kursów opartych na tej metodzie.

Ta książka to dzieło życia Kabat-Zinna, znajdziemy w niej szczegółowo omówiony program ośmiotygodniowego kursu wraz ze wszystkimi, szczegółowo opisanymi ćwiczeniami, oraz dużo dyskusji i praktycznych...

bibliofilka | 2013-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2013

W filmie Nikosa Kazantzakisa "Grek Zorba" pojawia się pewien dialog. Młody towarzysz Zorby pyta go w pewnej chwili: "Zorba byłeś kiedyś żonaty?". Na to Zorba odpowiada: "A czyż nie jestem mężczyzną? Oczywiście, że byłem żonaty. Żona, dom, dzieci, wszystko... pełna katastrofa". I to wcale nie było narzekanie, że małżeństwo i dzieci to katastrofa. Zorba w tej odpowiedzi zawarł szacunek dla bogactwa życia i nieuchronności wszystkich jego dylematów, żalów, tragedii i ironii. "Tańczy" w wichrze pełnej katastrofy, celebruje życie, śmieje się z siebie, nawet w obliczu osobistego upadku i porażki. Dzięki temu nigdy nie jest zbyt długo przybity, nie pokona go ani świat, ani jego własna bezmyślność. Dla niego zmierzenie się z pełną katastrofą oznacza odnalezienie i pogodzenie się z tym, co w nas samych najbardziej ludzkie.

Katastrofa przecież nie oznacza tragedii. Mimo, że składają się na nią kryzysy, załamania i drobiazgi, które się nam nie układają. To raczej smutna potęga naszych...

Northman | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

O stresie i medytacji słów kilka ;)

Wiele na ten temat napisano, równie wiele powiedziano - czyż nie? Ta jednak książka jest w temacie stresu i walki z nim o tyle cenna, że ma już trochę lat i wciąż jest wznawiana; to o czymś świadczy. Jak również wystawia to stosowne świadectwo jej autorowi, jednemu z wybitniejszych specjalistów w omawianym temacie.

Kabat-Zinn w swoich wielu publikacjach, w tej książce również, próbuje okiełznać problem stresu (w różnych postaciach, stres bowiem nie tylko jedno ma imię) przede wszystkim wychodząc od założeń medytacyjnych. Medytacja świetnie wycisza, uspokaja... a czyż największym orężem w walce ze stresem nie jest własnie spokój? ;)

„Medytacja to w istocie <nicnierobienie>. To jedyne znane mi działanie człowieka, które nie wiąże się z próbami znalezienia się gdzie indziej, a raczej kładzie nacisk na bycie tu, gdzie jesteśmy.”

Cóż jeszcze dodać... Autor opracował znakomicie wyglądającą na papierze (a jeśli dać wiarę wynikom badań, również w...

Spikeless_Hedgehog | 2011-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2011

Książka omawia zagadnienie radzenia sobie ze stresem z punktu widzenia autorskiego programu redukcji stresu zaproponowanego przez Jona Kabat-Zinna. To świetna pozycja dla tych, którzy szukają alternatywy dla życia w ciągłym pędzie. Stres jest nieodłączną częścią życia każdego z nas, jedni jednak radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej - jak się okazuje jest to kwestia wyłącznie podejścia do stresu, a nie jego intensywności.

Dzisiejszy świat proponuje łatwe lekarstwa na trudne problemy - wystarczy wziąć tabletkę by problem zniknął. Zapominamy jednak o tym, że lekceważąc wszelkie symptomy płynące z naszych organizmów wpędzamy się w spiralę uzależnienia od specyfików mających nam przynieść chwilową ulgę i ukojenie. Autor książki proponuje drogę opartą na samopoznaniu, uważnym słuchaniu siebie i swoich potrzeb i odpowiednim reagowaniu na te sygnały. Poprzez jogę, medytację i uważne reagowanie na potrzeby własnego ciała odnaleźć można równowagę i wewnętrzny spokój. Książka dla tych,...

rea | 2017-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2017

"Rutynowo i bezwiednie marnujemy potężne ilości energii, reagując automatycznie i podświadomie na zewnętrzny świat i nasze wewnętrzne doświadczenia. Pielęgnowanie uważnej obecności oznacza, że uczymy się sięgać po tę traconą energię i skupiać ją. Uczymy się też uspokajać na tyle, by wejść i wytrwać w stanach głębokiego odprężenia. To odżywia i regeneruje ciało i umysł. Zarazem łatwiej nam wtedy dostrzec wyraźnie, jak naprawdę żyjemy i co powinniśmy zmienić, by wyzdrowieć i żyć lepiej. Co więcej, pomaga nam to skuteczniej zarządzać energią w stresujących sytuacjach albo kiedy czujemy się zagrożeni lub bezradni. Ta energia pochodzi z naszego wnętrza, a więc zawsze mamy do niej dostęp i możemy nad nią zapanować."
Ten fragment książki przekazuje jej istotę. Powszechnie wiadomo jak dużą siłę sprawczą ma nasz mózg. Ta książka to przewodnik praktyka jak dzięki medytacji, pracy z oddechem i treningowi uważności odzyskać samokontrolę nad życiem, jak radzić sobie ze stresem, bólem i...

figlarna24 | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Stres- jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*

Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne...

Ka_Ha | 2018-06-17

Uff... 700 stron...
"Życie..." to lektura obowiązkowa dla każdego, kto osobiście lub zawodowo pracuje nad zdrowiem. Ważna i mądra pozycja. Wkład Kabat-Zinna we wprowadzenie medytacji i uważności do programu terapeutycznego pacjentów jest bezcenny i na tej skali zabrakłoby gwiazdek. Książka jednak jest lekturą wymagającą determinacji. Liczba wrażeń z kategorii "to już gdzieś było..." jest nieskończona. Ciągle i ciągle to samo. Wspaniałym zwieńczeniem z kolei jest jeden z ostatnich rozdziałów - "Stres wywołany stanem świata". Łagodnie przedstawiony obraz naruszonej homeostazy planety jest jednocześnie dogłębnie poruszający.

Zośka Majerowska | 2016-05-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Pierwsza pozycja, która wprowadziła mnie w świat medytacji, a także przekonała do pozostałych pozycji tego autora. Jest to obszerna książka, aczkolwiek zdecydowanie tłumaczy nam każdy element jaki jest niezbędny do zrozumienia i rozpoczęcia praktyki mindfullness.

Aleksander Zawalich | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

Fascynująca i niepowtarzalna pozycja, bardzo długo takiej szukałem. Mam wrażenie, że jest ona więcej niż zwykłą książką - zarówno dla mnie osobiście, jak i całej rzeszy czytelników. W trakcie czytania możemy poczuć, że ze słów płynie zyciowa mądrość, że możemy odnaleźć samych siebie w opowieściach. A jest ich naprawdę sporo - książka jest tak naprawdę bardziej manifestem uważności, niż konkretnym poradnikiem medytacyjnym, choć znajdziemy cześć poświęconą praktyce. Jest sporo przemyśleń, historii, strategii i wskazówek. Ale dla fanów konkretów, i to szczerze doceniam, można znaleźć dużo opisów przypadków klinicznych i ogromne oparcie treści książki na badaniach. Osobiście, zabrakło mi historii pochodzących od pacjentów z mniej spektakularnymi zmianami w życiu. Będę wracać.

mokmok | 2012-07-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Praktyczny, bardzo przystępny przewodnik wprowadzający do medytacji, ale zawiera dużo więcej... Bardzo wiele mu zawdzięczam jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem i reagowanie na problemy, pojawiające się uczucia. Właśnie tego mi trzeba było... Pomimo, że książka jest obszerna wracam do niej wielokrotnie. Polecam ją wszystkim, szczególnie że nie nawiązuje do żadnej religii i opiera się na naukowych badaniach.