Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie

Wydawnictwo: W drodze
życie, kłamstwa, akceptacja, poradnik
poradniki
Edunia

Czy do gabinetu psychoterapeuty zaglądamy dlatego, że dojrzeliśmy do głębokiej zmiany, czy raczej pragniemy, by osoba postronna utwierdziła nas w kłamstwach, którymi karmimy się od lat? Książka Jona Fredericksona nie tylko nauczy nas dostrzegać złudzenia i iluzje naszej codzienności, lecz także dostarczy wskazówek, jak zmierzyć się z prawdą o samym sobie i uczynić swoje życie lepszym.

źródło opisu: https://www.wdrodze.pl/opis,1580,Klamstwa__ktorymi_zyjemy.html

źródło okładki: https://www.wdrodze.pl/opis,1580,Klamstwa__ktorymi_zyjemy.html

Petra | 2019-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Książka z pogranicza- zarówno dla psychologów/psychoterapeutów jak i dla "zwykłych ludzi". Czasami ta dwoistość działa na niekorzyść- dla specjalistów dużo tu oczywistości, dla niespecjalistów być może język jest czasami zbyt "psychologiczny".

Autor pokazuje na ile sposobów potrafimy negować rzeczywistość. Szczególnie skupia się on na tematyce śmierci i miłości. Może nie warto pozbawiać się wszystkich złudzeń, ale z niektórymi zdecydowanie trzeba się rozprawić. Lekturę zaliczam do kategori "wzbogacającej"- o nowe spostrzeganie, przemyślenia, perspektywy.

Janiszewskij | 2019-02-09
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2019

Bardzo polecam. Nie warto tracić czasu na bzdurne poradniki typu zmień osobowość w weekend. Poważny psychoterapeuta opowiada o iluzjach, które sami tworzymy, utrzymujemy i w których tkwimy przez lata. Warto te mechanizmy poznać i zweryfikować swoje oczekiwania wobec siebie i życia. Paradoksalnie może to przyniesie upragnioną wolność. A poza tym... wio na terapię ;)

Katarzyna Katt | 2018-10-19
Przeczytana: 03 października 2018

Książka "Kłamstwa, którymi żyjemy" wydana nakładem wydawnictwa W Drodze ma na celu pokazanie czytelnikowi jak zmierzyć się z prawdą, spróbować zaakceptować siebie oraz jak podjąć próbę zmiany samego siebie.
Wbrew pozorom książka ta jest faktycznie interesująca. Nie jest to kolejny, nudny poradnik, który pokazuje jak w dziesięciu krokach stać się innym, lepszym człowiekiem. To książka, która bazując na prawdziwych sytuacjach i wydarzeniach przedstawia jak my, ludzie, potrafimy odbierać sytuacje oraz jak wyciągamy tylko pozytywne dla nas wnioski. Jon Frederickson to terapeuta oraz założyciel Instytutu Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej i to własnie jego obserwacje możemy poznać w tym utworze. Autor pokazuje jak bardzo oszukujemy samych siebie, jak naginamy rzeczywistość tylko po to, aby było nam łatwiej ją zaakceptować. Przedstawione są same życiowe problemy, z którymi każdy z nas musiał się zmagać. Zwrócona jest również uwaga na to, jak bardzo boimy się...

norencja | 2018-07-05

Genialna, napisana prostym i przystępnym językiem. Zawarte są przykłady z psychoterapii, które ładnie obrazują ludzkie problemy. Całościowe spojrzenie na człowieka, w nurcie ISTDP i przez pryzmat chrześcijaństwa. Warto się zapoznać.

Tomek | 2018-04-09
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Pozwala przyjrzeć się sobie, daje odpowiedź na pytanie o rolę terapeuty. Myślę, że będzie inspiracją do dalszych poszukiwań.

Sia | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Książka opisuje, jak wygląda praca psychoterapeuty, znajdziemy w niej opisy różnych przykładów problemów z którymi zmagają się pacjenci. Autor dzieli się z nami również, ukazaniem wpływu tego w jaki sposób spojrzenie prawdzie w oczy i porzucenie iluzji, którą wytworzymy sobie na bazie doświadczeń oraz zrozumienie mechanizmów obronnych prowadzi do akceptacji rzeczywistości a co za tym idzie poprawy zdrowia psychicznego.

Arika | 2018-09-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2018

10/10. Wspaniała. Mądra. Ucząca. Pomaga lepiej poznać siebie i zrozumieć swoje zachowania i mechanizmy obronne i wypierające pewne wiadomości. Polecam z całego serca!

Figunia33 | 2018-10-07
Przeczytana: 05 października 2018

Wybitna książka psychoterapeuty, którego wnikliwość po prostu mnie uderzyła. Z pewnością będę do niej wracać, jak tylko zbiorę się z podłogi.
Jonn Frederickson trafia w punkt pokazując nam, jak często żyjemy iluzjami na temat ludzi, których sądzimy, że kochamy, podczas gdy tak naprawdę kochamy swoje własne wyobrażenia na ich temat. Chcemy by nasz partner/partnerka byli tacy, jakich chcielibyśmy ich widzieć i albo czekamy aż się tacy staną, albo spalamy się w próbie "naprawiania ich". Tymczasem oni są, jacy są i jeśli nie pokochamy ich takimi właśnie, pozostanie tylko uczucie rozczarowania, frustracji a wreszcie straty, kiedy związek się rozpadnie. Autor pięknie mówi o miłości, o tym jak odróżnić ją od przedmiotowego traktowania partnera. Odziera też ze złudzeń wszystkich tych, którzy oczekują, że psycholog jest od tego, żeby za nich zmienił ich życie w szczęśliwą bajkę. Dopóki nie zmienimy swojego nastawienia i nie weźmiemy odpowiedzialności za swoje życie nawet 30 lat terapii może...

magdalena | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Genialna. Książka, dzięki której powoli zdejmujemy nierzeczywiste i niepotrzebne filtry, przez które patrzymy na siebie, bliskich, na świat. Zachęca do pożegnania się z iluzjami i powitania życia i ludzi takimi jacy są. Książka, która zagląda do naszego wnętrza, zadaje pytania, odkrywa prawdziwe potrzeby. Po niej widzimy wyraźniej i.. jest o niebo lżej.

birdek | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Eeeeech, znowu po powierzchni tematu. Zakres informacji w książce nie wychodzi ponad zwyczajną codzienną refleksję i postrzeganie "Kowalskiego".