Błony umysłu

Wydawnictwo: Sic!
838880734X

Błony umysłu wpisują się w nurt filozofii istnienia. Jolanta Brach-Czaina poszukuje w nich odpowiedzi na podstawowe pytanie: Kim jestem? Kim dzisiaj jest człowiek? Nie dowiemy się tego, jeżeli nie uświadomimy sobie bogactwa naszej relacji ze światem, szczególnie w tych jego przejawach, które pozostają filozoficznie niedocenione. Biologiczne i symboliczne związki człowieka z powietrzem i wodą, fizjologiczne procesy ciała, dotyk, nieustanne przenikanie się wnętrza z zewnętrzem, świata roślin i zwierząt, graniczne stany choroby i śmierci czy z pozoru nużąca, a zdolna przemienić się w pełen znaczenia rytuał codzienność - to ścieżki, którymi w Błonach umysłu zdobywa się tożsamość i wiedzę. Wtedy złuszczają się stare, niepotrzebne już błony umysłu, a my sami wkraczamy na drogę wiodącą ku głębokiej przemianie.
W pasjonujących dociekaniach Brach-Czainy zwraca uwagę niezwykła, krystaliczna forma, która zbliża jej książkę do prozy poetyckiej i buddyjskiej medytacji.

Jolanta Brach-Czaina nie ukrywa się pod pseudonimem. To prawda, że jest córką Ireny, wnuczką Bronisławy, prawnuczką Ludwiki. Te fakty ukrywa jednak cywilizacja, skazująca międzypokoleniowe więzi matrylinearne na zapomnienie. Kobiety noszą w niej imiona swoich ojców i mężów. (...)

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2003

Kolejny raz w niesamowicie przenikliwy sposób autorka dotyka czułych strun naszego wewnętrznego ja. Czuje się napełniona mistycznym doznaniem jakie mogłam czerpać czytając Błony. Ponad to jest to filozofia zwrócona w stronę kobiet, czego tak szalenie brakuje.

mii | 2016-10-19

kilka ciekawych spostrzeżeń,ale jednak grafomańsko

marlenanikody | 2016-10-17
Kasia | 2014-12-29