Pokarm Bogów

Okładka książki Pokarm Bogów Herbert George Wells
Okładka książki Pokarm Bogów
Herbert George Wells Wydawnictwo: ALFA Ekranizacje: Pokarm bogów (1976) Seria: Biblioteka Klasyki Science Fiction "Srebrny Glob" fantasy, science fiction
Biblioteka Klasyki Science Fiction "Srebrny Glob"
The Food of the Gods and How It Came to Earth
ALFA
1994-01-01
1994-01-01
2017-05-18
Juliusz W. Garztecki
Ekranizacje:
Pokarm bogów (1976)
nauka naukowcy eksperyment science fiction

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Jak dla mnie super alegoria strachu przed AI, napisane w czasach kiedy o komputerach jeszcze nawet nie myślano.

Całkiem fajna a nawet bardzo fajna myśl przewodnia. Ogromna naiwność w książce, co jest standardem tego autora. Jednak mile się tego słucha. Bardzo podobna do Dnia Tryfidów choć o czym innym.

Ciekawe zastosowanie stylu reportażu zamiast zwykłej narracji jak w powieści. Książka godna polecenia. Duża ilość wątków, ale nie psuje to odbioru.

Książka ciekawa i pełna humoru. Jednak wydaje mi się, iż autor nieco przesadził z mnogością wątków. Wyszedł z tego niezły miszmasz, jednakże czytało się przyjemnie. Rozbudza wyobraźnie, ale wciąż pozostaje mocno przeciętną pozycją z gatunku science fiction.

Oto jedna z mniej znanych powieści giganta science fiction. I z pewnością jedna z tych, w których element naukowy został zupełnie zdominowany przez element fantastyczny. To pewnie o takich pozycjach pisał Jules Verne, poproszony o porównanie twórczości własnej i Wellsa: „Ja stosuję fizykę. On wymyśla.”

Nie znaczy to jednak, że „Pokarm bogów” jest książką mało wartościową. Wręcz przeciwnie, Wells okazał się ponownie genialnym prekursorem kolejnego kręgu tematycznego literatury SF, który traktuje o mutantach, superbohaterach, manipulacjach materiału genetycznego, nadludziach i tym podobnych zagadnieniach.

Moim zarzutem, jaki stawiam tej książce, jest fakt, że Wells przedobrzył. I nie chodzi mi o fantastyczność samego pomysłu. Nie, już „Wehikuł czasu” udowodnił, że autor fantazjować potrafi. Ale Wells zawarł w „Pokarmie bogów” również sporo satyry skierowanej pod adresem jego zaściankowych sąsiadów z hrabstwa Kent. A i naukowcom i wynalazcom nieźle się oberwało: ich bezkrytyczna postawa w stosunku do obranego, etycznie przynajmniej wątpliwego kierunku badań (odkrycie ekstremalnie silnego hormonu wzrostu) oraz niepohamowana żądza wypróbowania własnego wynalazku bez względu na możliwe negatywne konsekwencje dla środowiska podlega w tej powieści wyraźnej krytyce. „Pokarm bogów” ma równocześnie elementy powieści obyczajowej. Wells przedstawia kilka mniej lub bardziej ciekawych typów z południowoangielskiej prowincji. Jakby tego było za mało, autor opisuje równocześnie walkę z nieopatrznie wykreowanymi gigantycznymi przedstawicielami europejskiej flory i fauny, aby w końcu dojść do miejsca, w którym zabiera się za krytykę społeczną. W czasie powstania tej powieści (1904) twórczość Wellsa znajdowała się w okresie przejściowym między jego najlepiej znanymi i lubianymi „scientific romances” a dzisiaj mało lub prawie wcale nie czytanymi tekstami fantastyki politycznej. Zatem znajdą się w książce też elementy „political fiction”, wykorzystane nie tylko w celu stworzenia fantastycznej fabuły, ale również dla ośmieszenia współczesnych autorowi polityków. Trochę tego miszmaszu, moim zdaniem, za dużo.

Dopiero sam finał „Pokarmu bogów” pojednał mnie z autorem. Wells zastosował w nim elementy teorii ewolucji i doboru naturalnego, przypominając, że i człowiek, jako gatunek ssaka, jest im poddany. A z tego wynika, że w przyszłości homo sapiens zostanie, czy tego chcemy czy nie, zastąpiony przez homo superior. I, jakkolwiek taki „nadczłowiek” będzie wyglądał i funkcjonował, jego pojawienie się to tylko kwestia czasu.

Nie znaczy to jednak, że „Pokarm bogów” jest książką mało wartościową....

Wspaniała książka z ogromnym przesłaniem. Mądra, napisana w interesujący sposób. Bardzo przyjemnie się czyta. Sama historia niesamowicie pomysłowa i oryginalna. Idea wielkich ludzi i wielkiego świata, konfliktów miedzy tym co znane i powszechne a tym co nowe i nieodkryte. Glęboka, ale nie niezrozumiała. Czytałam z zapartym tchem.

"Pokarm Bogów" jest moją pierwszą książką z gatunku science fiction. Dzięki niej zdecydowanie częściej będę sięgać po takie książki, niewykluczone że rowniez tego autora.

"Pokarm Bogów" jest moją pierwszą książką...

• Audiobooki
  • Beletrystyka
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Pokarm Bogów