Głowa Kasandry

Głowa, Kasandry

Inne wydania

Tytułową „Głowę Kasandry” Gazeta Wyborcza uznała w 2004 roku za jedną z siedmiu najważniejszych światowych dzieł postapokaliptycznych, obok utworów m.in. Jacka Londona, Herberta Wellsa i Stephena Kinga. Wydana pierwszy raz w 1985 roku opowieść o końcu naszego świata, mimo upływu czasu, pozostaje ciągle odkrywcza, a jej wymowa nadal aktualna i przejmująca. „Głowa Kasandry” przyniosła autorowi nagrodę im. Janusza Zajdla i zaowocowała scenariuszem filmowym, który wkrótce zostanie skierowany do produkcji. Obecne, trzecie wydanie różni się zasadniczo od poprzednich – zostało poprawione i uzupełnione nowymi tekstami. Obok nagrodzonego nagrodą „Fantastyki” opowiadania „Karlgoro, godzina 18.00” i uhonorowanego Złotą Sepulką „Wynajętego człowieka” zawiera m.in. dotychczas nie publikowaną mikropowieść „Wesele dusz”.

Shimik | 2015-09-11

Książka postapokaliptyczna. Nie do końca jest to mój gatunek literatury ale przeczytałem. Dlaczego się zapytacie, a ja odpowiem z ciekawości co też może przedstawiać taka książka. Powiem, że się nie nudziłem ale też jakoś mnie nie urzekła. Była całkiem ciekawa... jednak zdecydowanie nie należy do najlepszych jakie czytałem. Myślę, że przypadnie do gustu tym co lubią właśnie książki z tej kategorii!

Bosy_Antek | 2013-08-05
Przeczytana: 13 lipca 2013

Nie zdziwiłem się za bardzo, gdy przeczytałem informację jakoby nowela Marka Baranieckiego pt. „Głowa Kasandry” miała kiedyś zostać przeniesiona na ekran jako film pełnometrażowy i (miejmy nadzieję) pełnobudżetowy. Nie zdziwiła mnie też nowina, jakoby świat przedstawiony opowieści miał być fundamentem gry komputerowej.

Skąd to zainteresowanie? Otóż „Głowa Kasandry”, zdobywczyni Nagrody im. Zajdla za rok 1985 (Całkowicie zasłużenie, dodajmy, bo gdyby dziś Baraniecki wypalił taki tekst, Zajdla powinien dostać kilka razy z rzędu!), jest po prostu tekstem fenomenalnym. Jedną z najlepszych postapokaliptycznych wizji zrodzonych w obrębie nie tylko rodzimej literatury fantastycznonaukowej.

Wiele przemawia za tym, by po prostu uznać „Głowę Kasandry” za arcydzieło gatunku, momentami odważnie przekraczające konwencjonalne ramy gatunku. Świat przedstawiony książki kreśli być może i niezbyt zaskakującą wizję, ale całość podana jest w tak sugestywny sposób, że mamy wrażenie obcowania z czymś...

keskese | 2016-09-11

"Tytułową „Głowę Kasandry” Gazeta Wyborcza uznała w 2004 roku za jedną z siedmiu najważniejszych światowych dzieł postapokaliptycznych, obok utworów m.in. Jacka Londona, Herberta Wellsa i Stephena Kinga."

...i kompletnie tego nie rozumiem. Jasne, jest o półkę wyżej od czytadełek w stylu Fabryki Słów, Baraniecki posługuje się dość sprawnie językiem osadził fabułę w ciekawym świecie, natomiast same postaci wydają się być płytkie, a koniec zbyt przewidywalny. Nie mogę natomiast odmówić pomysłu na głównego bohatera i jego zajęcie.

6/10

Beata | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Człowiek czy technologia?

„Głowę Kasandry” czytałam po raz pierwszy w 1985 roku. Ponowna lektura przywróciła mojej pamięci niektóre szczegóły, ale ogólne wrażenie pozostało takie samo jak 23 lata temu – to jedna z najlepszych postapokaliptycznych historii, na jaką miałam okazję trafić. Opowieść o zniszczonym świecie, walce nielicznych ocalałych z częściowo zmutowanym środowiskiem, o budowaniu od podstaw nowych społeczności. Tymczasem niewykorzystane podczas III wojny światowej rakiety z głowicami nuklearnymi i chemicznymi nadal pozostają w silosach. Choć ich lokalizacja jest zapomniana, broń ciągle stanowi zagrożenie – trzęsienia ziemi czy korozja naruszyły stabilność niektórych silosów i głowic. Poszukiwaniem i rozbrajaniem pocisków zajmuje się Teodor Hornic, który od lat próbuje odnaleźć i unieszkodliwić legendarną Kasandrę – największą i najgroźniejszą rakietę, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Główny bohater nie działa w próżni – autor nie ograniczył się do przedstawienia wątku...

ilcattivo13 | 2016-11-26
Przeczytana: 31 grudnia 1991

Jedni mówią, że najmądrzejszym polskim pisarzem fantastyki jest Lem. Drudzy, że Wiśniewski-Snerg. Inni, że Zajdel. Ja się z nimi wszystkimi nie zgadzam. Dla mnie nie jest najmądrzejszym ten, który jest w stanie swoją twórczością wejść w dialog z zaledwie ułamkiem procenta swoich czytelników, którzy dadzą radę w pełni zrozumieć myśl i przesłanie autora. Dla mnie najmądrzejszym jest ten, który potrafi w taki dialog wejść z prawie każdym czytelnikiem, bo ma talent prostego i zrozumiałego rozprawiania o rzeczach, koncepcjach najbardziej nawet skomplikowanych. I który nigdy nie zapomina o emocjach.

W dodatku nie uważam za najmądrzejszego kogoś, kto tylko ciągle by gadał i gadał, bo to nie oznaka żadnej mądrości, tylko raczej narcyzmu, zakochania w brzmieniu własnego głosu (nawet jeśli prowadzi dialog za pomocą słowa pisanego), we własnym genialnym intelekcie. Mądrej głowie dość po słowie.

Miałem przyjemność poznać Marka Baranieckiego, jednego z trzech moich ulubionych i według mnie...

Pablos | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

W wielu miejscach polskiego internetu można odnaleźć prawdziwe peany pochwalne dla mikropowieści “Głowa Kasandry” i innych opowiadań Marka Baranieckiego. I trudno się z nimi nie zgodzić - pierwszy kontakt z twórczością tego pisarza wywiera na czytelniku mniej więcej takie samo wrażenie, jak pierwszy kontakt z dziełami Marka S. Huberatha. Krótko mówiąc: lektura nie przypomina tego, co już znamy - jest to coś zupełnie innego, coś, co posiada własny, charakterystyczny styl.

Nie zamierzam się rozwodzić nad kolejnymi tekstami ze zbioru. Wystarczy powiedzieć krótko: każdy z nich jest co najmniej dobry, nawet jeśli tytułowa “Głowa...” lekko się zestarzała. Obojętnie jakiego tematu dotyka autor, w tle widać dziesiątki tematów kolejnych, które go fascynują. Nie są to teksty proste, lekkie i przyjemne. Tu należy się nieco wysilić, by dać się wciągnąć w lekturę, lecz jeśli ten proces się uda, momentami nie można wyjść z podziwu nad klasą pisarza. Nie ważne, czy mówi o zagładzie, grach...

Sławomir | 2013-12-03

Lekko i przyjemnie się czyta. Fajne SF bez szczególnie głębokich wymóżdżeń autora jakie mnie osobiście ostatnio cholernie męczą. Czyli jeśli szuka się rozrywki, ale jednak nie upadło się do poziomu seriali w TVN, to w sam raz taka książka.

Andrew Vysotsky | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Zapraszam do rozmowy i wymiany opinii pod tekstem na blogu.

Krzysiek | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2009 rok

Dobra polska fantastyka

Anna | 2012-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012/2013
Przeczytana: 30 listopada 2012

Książka moim zdaniem słaba. Pan Baraniecki jest po prostu pisarzem jednego opowiadania, inne nie są aż tak dobre, żeby nie powiedzieć, że nie warte uwagi. Gdyby nie pierwsze opowiadanie bez wyrzutów sumienia postawiłabym mocne jeden lub słabe dwa. Utwory o wyjątkowo naiwnej fabule, bez konkretnego głównego wątku i z rozmywającą się fabułą. Tyczy to się każdego poza "Głową Kasandry", która ma u mnie przynajmniej dziewięć i jest naprawdę dobra.

Głowa Kasandry.
Opowiadanie jest niesamowite. Trzymające w napięciu do ostatniej strony, zapierające dech w piersiach, nieprzewidywalny koniec. Opowiadanie zasiewa w czytelniku pewną dozę niepewności oraz pozostawia wiele sytuacji do przemyślenia oraz do domyślenia się.

Co ważne sposób w jaki Ziemia została przedstawiona po kolejnej wojnie jest prawdopodobny. Często autorzy SF daleko odbiegają i tworzą istną fikcję, która jest mało prawdopodobna. U Marka Baranieckiego wszystko składa się w logiczną całość i jedno wynika z drugiego, co jest...