Kolor nie z tej planety

Okładka książki Kolor nie z tej planety H.P. Lovecraft
Okładka książki Kolor nie z tej planety
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Saga Egmont fantasy, science fiction
2020-09-30
35 min.
Aleksandra Szymańska

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Ciekawe i dość krótkie opowiadanie o niepokojących zjawiskach z miasteczka Arkham i okolicach. W historii są tutaj obłęd, niedopowiedzenia, tajemnice, tragedia czyi z to z czego Lovecraft jest znany.

Dobre, krótkie opowiadanie sci-fi, ale... moje wątpliwości budzi tłumaczenie, jak również wrażenie... pisania na kolanie. Powtórzenia, usilne przekonywanie czytelnika o grozie sytuacji poprzez stosowanie zwrotów w stylu "To było naprawdę przerażające!". Uważam, że podobny efekt można osiągnąć wystarczająco literackim opisem zjawiska, bez konieczności podkreślania tego "na wprost".

Niemniej pewnie jeszcze kiedyś wrócę do Lovecrafta, który urzekł mnie umiejętnością budowania klimatu grozy i pomysłowością.

"Kolor nie z tej planety" to dosyć fajne, niekoniecznie straszne ale bardzo klimatyczne, opowiadanie sci-fi dziejące się w wykreowanym przez Lovecrafta na potrzeby jego twórczości Arkham. Jest to klasyczny Lovecraft i kto zna jego uniwersum, ten wie czego sie spodziewać. A kto nie zna, myślę ze może zacząć go poznawać od tej książki. Nie jest to mistrzostwo świata, ale fajnie i szybko się ja czyta. Nie nuży i daje pewne rozeznanie, na czym polega twórczość legendarnego juz Samotnika z Providence. Polecam

Jedna z bardziej znanych powieści Lovecrafta, i jeżeli znamy jego twórczość to wiemy czego się spodziewać. Osobiście nie jestem fanem tej konkretnej powieści ale nadal jej trzeba oddać że ma swój klimat i bardzo szybko się ją czyta.

Moja pierwsza styczność z twórczością Pana Lovecrafta, która okazała się bardzo przyjemna i zakasująco dobra. Dla zainteresowanych powstał film na bazie tego opowiadania- ,,Color Out of Space,, z Nicolasem Cage-em.

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

Czytana razem z mężem, opinia tożsama.
Obydwoje nas zachwycił styl, to nasze pierwsze spotkanie z autorem, chociaż znaliśmy go z mediów, jest bardzo wiele nawiązań w kulturze, ja oglądałam też film na podstawie tegoż opowiadania. Czyta się szybko, połyka się na raz. Wciąga jak nie wiem co, jest to też prawdziwy horror, jest naprawdę strasznie! Miałam ciarki. Jesteśmy bardzo zachęceni i z pewnością sięgniemy po inne jego książki.
Historia ciekawa, magiczna, jak można w ogóle wpaść na takie rzeczy, wyobraźnia autora nie miała granic. Wszystko jest szalenie spójne. Mrok towarzyszy czytelnikowi już od 1 strony i trwa z nim aż do ostatniej. Opisane wydarzenia są bardzo barwne, czuje się, jakby się tam było. Czytaliśmy wieczorem, około 10 i lekko strachliwie było, nie powiem, że nie. Obydwoje jesteśmy pod wrażeniem niesamowitego słownictwa, bardzo mądry człowiek pisał tę historię, to się czuję w każdym wyrazie. Pięknie przedstawił też stadia ludzkiego umysłu, że do pewnych rzeczy można się po prostu przyzwyczaić. Szaleństwo.

Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2023: Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”.

Czytana razem z mężem, opinia tożsama.

Nie wiem, czy to dobre, czy słabe opowiadanie Lovecrafta na tle innych, bo moje pierwsze. Od dawna już się na niego zaczaiłam, wiedząc że to prekursor fantastyki naukowej, a styl przez niego stworzony określany jest jako horror lovecraftowski. Ciekawa byłam, czy będę się bać i czy autor mnie zaskoczy. Zadziwił, a jakże, chociaż początkowo niby mnie nie przeraziło. Za to z czasem pojawił się najpierw niepokój, a potem zadziałała wyobraźnia, dopadł mnie strach i już nie puścił. O bohaterów i o mnie - bo co by to było, gdyby taki meteor spadł w mojej okolicy? A autor bardzo sprytnie dawkował napięcie, sprawiał, że tajemnica rozwijała się powoli, niespiesznie dawkował szczegóły, nie zdradzając za dużo, tylko tyle, żeby było coraz straszniej.

Ponieważ opinii jest bardzo mało, rozpiszę się trochę o fabule, może się to komuś przyda. Przeraził mnie ten mały kawałek wrzosowisk, gdzie wszystko się wydarzyło.

Na uroczą krainę, pełną wrzosowisk i szczęśliwie żyjących rodzin, któregoś dnia spada z nieba nieokreślone bliżej zło. Żywi się materią organiczną i doprowadza dolinę do upadku.
A mniej ogólnie? W pobliże jednej z farm uderza meteoryt, który zachowuje się bardzo dziwnie, zaczyna niszczyć otoczenie i ludzi. Co to jest dokładnie? Nie wiadomo, nie można tego dostrzec ludzkim okiem, jest niejasnego pochodzenia, ma nieznane motywacje i na pewno złowrogie intencje.

I kolor ma! Nie do opisania!!!

To niesamowite, ale to właśni ten kolor wykańcza ludzi i całą okolicę. A autor maluje żywe sceny, tworzy klimacik strachu, dolewa oliwy do ognia podkręcając napięcie, aż do wielkiego bum. Wszyscy są tam przerażeni. To i ja.

Dla mnie książka znakomita. napisana wiek temu. Może trochę archaicznym językiem, ale wcale mi to nie przeszkadza. Za to treść - całkiem nowoczesna, zresztą 4 lata temu na podstawie książki nakręcono horror z Nicolasem Cagem.
Jakąż wyobraźnię i umiejętności musiał mieć autor, żeby 100 lat temu pisać o takim nadprzyrodzonym zjawisku ( przypominającym do złudzenia chorobę popromienną ),podczas gdy jemu współcześni przywołując pozaziemską cywilizację, myśleli raczej o zielonych ludzikach lub budowali co najwyżej wehikuły czasu. Na pewno napisane z większym polotem niż opowieść o wojnie światów, czy niewidzialnym człowieku.

Po tej pierwszej lekturze trudno powiedzieć, że się zaprzyjaźniłam z Lovecraftem, ale pierwsze lody przełamane, jestem pod wrażeniem, kolejne spotkanie niebawem.

Jak każde opowiadanie Lovecrafta tak i również to jest o nieopisywalnym źle. Ta książka jest o meteorycie, który spadł na teren pewnej wsi i stopniowo niszczył całe życie wokół, wpływając również na psychikę okolicznych mieszkańców.

Jest to jedno ze słabszych opowiadań Lovecrafta jakie czytałem. Zjawiska opisywane w książce są ciekawe, ale zabrakło mi trochę grozy.

Ale nabrałem apetytu na więcej. Nie pamiętam już co dokładnie z Lovecrafta czytałem więc myślę, że niedługo wezmę się za jakiś większy zbiór opowiadań.

Ale...

Książka ok, znowu nic mnie nie przeraziło. Jednocześnie wątek głównych bohaterów i miejsca, w którym mieszkają został bardzo ciekawie przedstawiony.

• Audiobooki
  • BookBeat

Dodaj cytat z książki Kolor nie z tej planety