März
ehe

Aleksander März, długoletni pacjent szpitala psychiatrycznego w Lohbergu, od siedemnastu lat zamknął się w sobie i zamilkł. Żyje w zapomnieniu, przestano się nim interesować. Nowo przybyły lekarz dr Kofler stara się wykryć, co stało się przyczyną choroby Märza, co spowodowało jego całkowite odizolowanie się od wszystkich. Z historii choroby, z zapisków pacjenta, z jego wierszy, z rozmów z nim i z obserwacji lekarzy i pielęgniarzy wyłania się postać człowieka, który schronił się w świat urojeń, ponieważ nie mógł poradzić sobie z życiem w środowisku ludzi tzw. normalnych.

Książka jest oskarżeniem współczesnych społeczeństw konsumpcyjnych, które doprowadzają do powstania chorób psychicznych, a nie potrafią im przeciwdziałać ani uporać się z ich leczeniem.

Marago | 2015-08-28
Na półkach: Antykwariat
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Książka Heinara Kipphardta, niemieckiego literata, dramaturga, scenarzysty i wreszcie lekarza psychiatry - "Aleksander Marz", powstała w latach osiemdziesiątych minionego wieku. Autor był pod wrażeniem prac naukowych z zakresu psychiatrii, Leo Navratila i wykorzystanych w nich poezji poety - pacjenta psychiatrycznego, Herbicha (pseudonim). Kipphardt opisuje swojego głównego bohatera, również pacjenta szpitala psychiatrycznego, z niezwykłą dbałością o szczegóły. Mamy tu analizę przyczyn wybuchu psychozy, jaką jest schizofrenia paranoidalna, poprzez wykorzystanie teorii Lianga - rodzin schizogenicznych. Mamy tu obraz funkcjonowania molocha psychiatrycznego - szpitala z przyległościami, w którym pacjenci żyją, pracują fizycznie - czasami po kilkadziesiąt lat. Spotykamy się z problemem leukotomii. Kipphardt skutecznie się z nią rozprawia. Autor nie oszczędza również neuroleptyków, które traktuje jako leukotomię chemiczną, aczkolwiek odwracalną. Właściwie nie oszczędza żadnych...

czytający | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Ze wstydem trzeba przyznać, że chorzy psychicznie ludzie często są traktowani jak wybrakowane ogniwa społeczeństwa. Ich niezwykły świat jest dla nas czymś groźnym i niepojętym, czymś bardzo abstrakcyjnym. Boimy się ich nie wiedząc, że być może tracimy okazję do poznania osób wrażliwych, mających wielkie marzenia, które ugrzęzły w urojonym świecie.

Głównym aktorem książki jest tytułowy Aleksander Marz, paranoidalny schizofrenik będący być może najzwyklejszym obywatelem Republiki Federalnej Niemiec gdyby nie fakt, że mieszka w Lohbergu. Szpital psychiatryczny w którym przebywa od kilkunastu lat, staje się tłem wydarzeń o których Heinar Kipphardt wspomina jako o tych, które przypinają etykietę wariata. Autor piętnuje współczesną postawę społeczeństwa konsumpcyjnego, "produkującego" psychicznie chore zachowania. Codzienna walka i wysoka konkurencja wśród ludzi powodują przegraną słabszych jednostek, zasilających prędzej czy później mury zakładów odosobnienia. Jednocześnie opisuje...

| 2014-11-18
Przeczytana: listopad 2014

W niezwykłej i wybitnej powieści Heinar Kipphardt pokazał świat choroby psychicznej w sposób unikalny. Już sama struktura książki, oparta o krótkie akapity, gdzie przeplatają się notatki lekarza psychiatry Koflera, zapiski i wiersze pacjenta Alexandra Marz'a i wypowiedzi drugoplanowych, ale jakże wyrazistych postaci, wprowadza rwaną narrację i niepokój.

Powalające trafnością, gorzkie i ponadczasowe refleksje, ukazanie roli przemocy jaką normy i instytucje społeczne (w tym psychiatria) odgrywają w rozwoju choroby, to tylko część oceanu znaczeń i możliwych odczytań jaki czeka na sięgających po tę książkę.

Bo poza bliskimi naukom społecznym Pierre'a Bourdieu obrazami, dzieje się na kartach tej książki coś niezwykłego - trwa dialog, być może najtrudniejszy z możliwych, tego co uznajemy za normalne i bezpieczne z tym co nieznane i przerażające, dialog z innością.

Poetycka literacko, nie pozbawiona humoru, miejscami wstrząsająca, ale nie w wyniku epatowania obrazami przemocy czy...

Lophophora Williamsii | 2014-05-13
Na półkach: Posiadam

Od kilku dobrych lat to moja ulubiona książka. Ukazuje ona szaleństwo ze strony zazwyczaj obcej dzisiejszym ludziom. Wariat jest tu twórcą, indywidualistą. Owszem nie potrafi on poradzić sobie z własnym życiem i otoczeniem, ale właśnie dzięki temu tworzy wspaniałą poezję i niepowtarzalną historię- historię własnego życia. Okres czytania tej książki to ciągła oscylacja uczuć. Z jednej strony współczujemy mężczyźnie zamkniętemu w szpitalu psychiatrycznym i skrzywdzonemu przez wszystkich bliskich, a z drugiej zazdrościmy mu odwagi i siły do walki o siebie.

Niedźwiedzica | 2015-11-28
Na półkach: Posiadam

" Zdaje się, że zamiarem dzieciństwa jest wytworzenie wstrętu do życia. "

Dorota Sembratowicz | 2016-06-27

Świetna książka, aczkolwiek przerażająca i nieczytana z przyjemnością.. Ma w sobie coś wstrętnego, oplatającego..

Kasia b | 2016-01-27

Nie zrażać się początkiem!

zaksięgowana | 2017-10-07
Na półkach: 2017