Obłęd

Wydawnictwo: Świat Książki
837391899X
footprints

Inne wydania

Sugestywna i nie dająca się zapomnieć, na poły autobiograficzna powieść, której bohater cierpi na schizofrenię, ukazała się już po samobójczej śmierci autora i jest jego najlepszym dziełem. Krzysztoń pisał ją, lecząc się w szpitalu psychiatrycznym. "Sam obłęd jest destrukcją albo niewyjaśnioną grą lęków, rozpaczy, trwóg i udręk, chociaż w tej gehennie zdarzają się olśnienia. Iluminacje. Błyski tak nieprawdopodobne, jakby otwierała się przed człowiekiem tajemnica stworzenia! I on sam czuje się zaliczony do wielkich wtajemniczonych...". Ale "Obłęd" nie jest wyłącznie studium choroby psychicznej - to także zbiór gorzkich refleksji na temat współczesnego człowieka i świata. Powieść składa się z trzech części: "Tropiony i osaczony", "Przywiązany do masztu" i "Księżyc nad Epidaurem".

Dopiero po przeczytaniu "Obłędu" dowiedziałam się, że powieść ta w dużej mierze jest autobiograficzna, że to ostatnia ksiązka J.Krzysztonia, że przebywał na oddziale psychiatrycznym i zmarł śmiercią samobójczą. Tym bardziej daje do myślenia.

monotema | 2010-07-08
Przeczytana: 15 listopada 2005

Trzeba dużo samozaparcia i odporności psychicznej, by przez książkę przebrnąć. W trakcie czytania człowiek się zastanawia, kogo dopadła choroba? Autora czy czytelnika?

lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2000 rok

Literatura z gatunku "trudno się otrząsnąć", boli taka obserwacja, gdzie człowiek staje oko w oko z bezsilnością, jest właśnie w obłędzie i błędzie myśli, pytanie: czy jak wyrwę się z tej machiny, to w którym świecie tak naprawdę będę?

Herbi | 2013-11-05
Przeczytana: 2008 rok

Jeśli ktoś fascynuje się motywem szaleństwa w literaturze, musi koniecznie sięgnąć po "Obłęd" Krzysztonia. Szaleństwo tu jest opisane z autopsji, bo przed napisaniem książki dopadło samego autora.

Z jednej strony źle, że go dopadło, bo niestety w ostatecznej konsekwencji przyczyniło się do jego samobójczej śmierci. Z drugiej strony dobrze, że trafiło na świetnego pisarza, który szaleństwu potrafił literacko sprostać.

To są trzy tomy. Dużo czytania. Ponad 1000 stron. Temat ciężki. Czasami trzeba powalczyć ze sobą by czytać dalej, ale trud się opłaci. Bo szaleństwo to nie tylko ostre jazdy i "Obłęd" daje temu wyraz. W szpitalnych murach pojawia się bezruch i nuda. Monotonia trwania.

I zarówno ostre jazdy, jak monotonia trwania oddane są po mistrzowsku. Krzysztoń musiał ze swojego odpału wiele zapamiętać, bo bardzo sugestywnie przedstawił rytm paranoidalnej myśli i uczynków.

Szkoda, że ostatecznie nie wygrał z chorobą, bo ta w końcu wyskoczyła nim z trzeciego piętra. Ale...

Antoni Leśniak | 2014-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2014

Mroczna, tajemnicza, na pograniczu realności i świata ułudy, ale takiego świata, o którego istnieniu wydaje się nam, że sporo wiemy, choć go nie rozumiemy. To takie niezwykłe, bo kiedy zazwyczaj kategoryzujemy wirtualne światy, to wkraczamy najczęściej w przestrzeń związaną z baśniami, bajkami, czy fantasy, a tutaj też mamy do czynienia z takim wymiarem, ale osadzonym w doświadczeniu realnych przeżyć ludzkiego umysłu. Inny równoległy świat.Często ta przestrzeń jest pozytywna, o ile dotyka takiej rzeczywistości jak wyobraźnia. Wtedy mózg pracuje i to na pełnych obrotach. Tu jednak mamy do czynienia z umysłem, który zachorował. I wszystko czego doświadcza, co widzi, i co, jak myślę, czuje, to właśnie ułuda, halucynacja, iluzja. Ale dlatego tak bardzo groźna to choroba, bo osadzona na rzeczywistości, balansująca na czymś, co uchwytne, nie uciekająca bowiem od niej, ale z niej korzystająca, choć ją zmienia, deformuje i mutuje chorobowo. A my patrzymy i jesteśmy bezsilni, bezradni, nie...

| 2012-04-12
Przeczytana: 2011 rok

Za samo podjęcie tak ciężkiego tematu należy się Krzysztoniowi szacunek.
Bez wątpienia praca nad tą książką musiała kosztować go bardzo wiele. Jeżeli tych, co ją czytali kosztowało tyle wysiłku psychicznego, by przez nią "przebrnąć", to o ile większego wysiłku wymagało jej stworzenie przez autora.
Zasługuje na szacunek, bo wspiął się na najwyższy stopień trudności, jaki człowiek psychicznie zdrowy może wykonać próbując zrozumieć chorego psychicznie.
Żal mi samego pisarza, bo musiał z jakichś powodów bardzo cierpieć, że popełnił samobójstwo. Ale niestety życie nie jest ani wesołe, ani łatwe. A dla tych, którzy szukają prawdy, chcą zbliżyć się do niej za wszelką cenę, a do tego sami nie żyją w zakłamaniu, życie staje się jeszcze trudniejsze.

"Obłęd" to CZYSTY NAMACALNY WYSIŁEK. Wysiłek pisarza i czytającego. Wysiłek tworzenia literatury i poszukiwania prawdy.
To opowieść przede wszystkim o WYSIŁKU ŻYCIA, poszukiwań i fenomenie umysłu, psychiki.
"Każdy z nas jest Odysem na własną...

Katarzyna | 2012-08-15
Przeczytana: 25 lipca 2012

"Imię moje: Krzysztof - zachowałem mimo obłędu, jaki zesłał mi los. Tracąc je, postradałbym siebie samego. Rzecz gorsza niż śmierć. Okazałbym się kimś innym: Cezarem? Szekspirem? Faustem? Mierzę wysoko! Może zwierzęciem, może ptakiem, może rybą, może kamieniem. Otóż w najczerniejszej godzinie nie straciłem swojego imienia, dzięki Bogu. I wszyscy moi bracia obłąkani zwracali się do mnie jak należy: Krzyś."*

Reminiscencje pamięci

Moje pierwsze seminarium magisterskie. Lat temu bez mała dziesięć. Pierwsze, a więc stresujące bardziej, z jakimś takim poważniejszym podejściem i napięciem mięśni. Godziny w czytelni. Podróże do stolicy, w której każdy krok zdawał się błędem i wszędzie można było się zgubić. Każda z nas, bo jakoś tak się trafiło, że skład był w komplecie żeński, była skupiona na swoich lekturach i swojej pisaninie, więc gdy czas był poświęcany drugiej trudno było o koncentrację. Ale jakoś ją zapamiętałam, nie dlatego, żeby miała jakieś szczególne cechy...

Wstrząsająco prawdziwa, wciągająca w świat obłędu, boleśnie fascynująca.
Jedno z arcydzieł literatury polskiej, niedocenione.

spirit | 2015-06-27

"Jest to naprawdę kompletny obłęd, jeśli ktoś chce zamienić ten padół płaczu w krainę rozkoszy i zamiast możliwie bezbolesnego życia stawia sobie za cel rozkosze i radości; a tak przecież bardzo wielu czyni.
Znacznie mniej błądzi ten, kto ponurym wzrokiem spogląda na świat jako na rodzaj piekła i wobec tego dba o to tylko, aby stworzyć sobie w nim bezpieczne przed ogniem siedlisko..." - Moje siedlisko jest już bardzo wygodne... pomyślałam, po przeczytaniu tej godnej zapamiętania głębokiej myśli ;)

Myślałam w ogóle, że będzie łatwiej. Nie było... Chcąc zrozumieć i w pełni oddać się "Obłędowi" musiałam wyłączyć muzykę, zostać sama w domu, a nawet pozabijać wszystkie latające wokół mnie niewinne muchy...
Żaden rozpraszający mnie szczegół i tym samym kompletne skupienie dało mi możliwość w pełni uczestniczyć w duchowej walce Krzysztonia z samym sobą.

Ten pierwszy tom z pewnością zachęcił mnie do zapoznania się z kolejnymi częściami "Obłędu", ale też dość mocno obudził we...

Diademonde | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Fenomenalna książka. Tajemniczy, mroczny, a jednocześnie fascynujący świat szpitala dla psychicznie chorych. Klimat książki jest niezwykle sugestywny. Gdy kończy się czytać, obrazy stoją dalej przed oczami. Nie można przeczytać jej bezrefleksyjnie - temat ciężki, ale mistrzowsko przedstawiony literacko. Książka godna polecenia.